6111 Sayılı Kanun 2019 Yararlanma Şartları Nelerdir ?

0 189

Daha ilkin 2019 sgk teşvikleri başlıklı yazımızda işveren olarak 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri içinde işe almış olduğunuz çalışanınız için yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşvikleri mevzusunda detaylı informasyon vermiştik. Bu yazımızda ise 4447/10. madde teşviği  (06111 Sayılı Kanun) şartları ve yararlanma süresi mevzusunda detaylı informasyon bulabilirsiniz. 

6111 sayılı teşvik 2019 yararlanma şartları

Şartlara geçmeden ilkin bu teşviğin 31 Aralık 2020 geçmişine kadar işe alınacak çalışanlar için uygulanacağını belirtmek isterim.

Ilk olarak öteki tüm teşviklerde olduğu şeklinde 6111 SGK teşvikinden yararlanabilmeniz için eğer olmazsa olmaz koşulların başlangıcında şunlar gelmektedir;

 • Son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması,
 • Tahakkuk eden prim borçlarını son ödeme geçmişine kadar ödemeniz şu demek oluyor ki vadesinde ödemeniz,
 • Prim borcunuz olsa bile yapılandırmış ya da taksitlendirmiş olmanız ve taksitleri ödemelerini düzenli yapıyor olmanız ve doğal olarak ki taksitlendirme/yapılandırma haricinde de son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması gerekiyor.

Yukarıda aranan şartlar genel şartlardır. Şimdi hem işveren için hem de işçi için 6111 Sayılı teşvikten yararlanma hususi şartlarına gelelim. Yukarıdaki şartlara ilave olarak 4447-19. madde sigorta desteğinden yararlanabilmeniz için;,

 • İşçinin işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık dönemde 4a ssk kapsamında çalışmasının olmaması ve daha ilkin başka bir işyerinde 06111 Sayılı teşvikten yararlanmamış olması gerekir.
 • Bu teşvik kapsamından yararlanabilmeniz için işe alınan çalışanın 18-29 yaş arası olması gerekir. Bayanlarda ve İŞKUR’a kayıtlı işçilerde yaş şartı aranmaz.
 • İşçinin işyerindeki son 6 aylık ortalama çalışan sayısına ilave olarak işe alınmış olması  ve çalışmış olduğu süre süresince da kendisi haricindeki çalışan sayısının bu ortalama sayısını sağlaması gerekir.
 • İlk kez tescil edilen işyerlerinde ortalama 0-Sıfır olarak alınır.

6111 Sayılı Kanun teşvikten yararlanma süresi nasıl hesaplanır ?

 • 18-29 Yaş arası adam ile kadın çalışanlar için normal teşvik süresi 24 aydır.
 • 29 yaşından büyük yalnız İŞKUR kaydı olan erkekler için ise teşvik süresi 6 aydır.
 • Eğer işe alınan kişinin İŞKUR işi olmayan kaydı var ise ilave olarak 6 ay daha teşvikten yararlanırsınız ve teşvik süresi 30 ay olur. Ki İŞKUR kaydını yapmak oldukca basittir. İŞKUR kaydı yoksa bile teşvik şartlarını elde eden işçi için kısa süre içinde işi olmayan kaydı yapabilirsiniz. Bunu online olarak www.iskur.gov.tr adresinden yapmanız mümkün.

İşçinin durumuna bakılırsa 54 aya kadar bu teşvikten yararlanabilme hakkınız var. Aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

6111-tesvik-tablosu
4447-10-madde-tesvikten-yararlanma-suresi

6111 Sayılı Kanun teşvik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bu teşvik kapsamında işveren hissesine düşen primin tamamı Hazine tarafınca karşılanır. Şu demek oluyor ki işçinin brüt kazancı üstünden 5 puanlık indirim ile beraber hazinece karşılanacak oran %20,5 olacaktır.  Sizin brüt kazanç üstünden ödeyeceğiniz prim oranı ise işsizlik sigortası primi ile beraber %17 olacaktır.

6111 Sayılı kanuna tabi olarak çalışan işçi sigorta primi 2019 senesinde aylık ne kadar ödeniyor ?

Asgari ücretli olarak 2019 senesinde 06111 Sayılı kanun ile bildirgesi verilen işçi için 2019 asgari ücret desteği ile beraber ödenecek aylık prim tutarı 284,86 TL dir. 

6111 Sayılı teşvikten yararlanabilecek ve yararlanamayacak işyerleri hangileridir ?

6111 sayılı sigorta desteğinden  özel sektör işyerleri yararlanabilmekte.

Teşvikten yararlanılamayacak olan işçi ve işyerleri şunlardır;

 • Emekli olduktan sonrasında SGDP’ye tabiolarak olarak çalışmaya devam edenler,
 • Yurt dışına çalıştırılmak suretiyle götürülenler,
 • Yalnız iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenenler,
 • Kamu işyerleri ile sermayesinin yarısından fazlası Kamuya ilişkin olan işyerleri,
 • İhaleli işlerde bu teşvikten yararlanamazsınız.

4447/10. madde (06111 sayılı kanun) teşvik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer işçi ve işveren olarak yukarıda belirtilen şartların tamamını sağlıyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan oldukca rahat. Normal çalışan şeklinde işçinin işe giriş bildirgesini sistemden verin. Arkasından e bildirge ekranında 4447/10. madde uygulamasına giriş yaparak işçi için teşvik onayı yapın. Teşvik onayından sonrasında ise yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey aylık prim ve hizmet belgesini 06111 Sayılı kanun numarasını seçerek vermeniz.

06111 (4447/10. madde teşviği) mevzusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Sual Sor bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı