7166 Teşvik 3 Ay Asgari Ücret Desteği Şartları 2019

16 1.065

7166 Sayılı Kanun ile işverenlere yeni ve önemli bir sigorta prim teşviki hakkı daha sağlandı. 3 ay asgari ücret desteği verilmesini öngören 7166 teşvikinden yararlanma şartları, 7166 teşvik ortalama hesaplaması, 7166 teşvikli sigortalı tanımlama, kimlerin yararlanabileceği yani kısacası takip edilecek yol konusunda bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz sgk teşvikleri 2019 başlıklı yazımızdan işveren olarak 2019 yılında yararlanabileceğiniz tüm teşviklere göz atabilirsiniz.

7166 sgk teşvikinden yararlanma şartları

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl 7103 sayılı kanunla 4447 sayılı kanuna geçici 19. madde eklenmiş ve işverenlere önemli sigorta prim teşviki hakkı sağlanmıştı. Bu konuda daha önce 27103 teşvik şartları başlıklı yazımızda değinmiştik. 7166 sayılı kanunla da 4447 sayılı kanunun geçici 19’uncu maddesine ilave düzenleme eklendi. Buna göre gerekli şartları sağlayan işverenlere işe aldıkları çalışanları için 3 ay boyunca 2020,00 TL asgari ücret desteği verilecek.

İşveren olarak  7166 asgari ücret desteğinden yararlanabilmeniz için 4447-19. maddede sayılan genel teşvik şartlarını sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar;

 • Özel sektör işvereni olmak,
 • Geçmiş dönem prim borcu olmaması ve primlerin düzenli ödenmesi,
 • İşe alınan çalışanın İşkur kayıtlı olması,
 • İşe alınan işçinin işe girdiği tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla çalışmamış olması, bağkurlu olmaması gerekli.

Yukarıda belirtilen şartlar 7166’dan yararlanma genel şartları. Özel şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İşçinin 01.02.2019-30.04.2019 tarihleri arasında işe alınmış olması,
 • İşveren tarafından en az 9 ay süre ile çalıştırılması,
 • 2018 yılında en az işçi bildirimi olan dönemdeki çalışan sayısına ilave olarak alınmış olması gerekiyor.

Gerekli şartları sağlamanız halinde 3 ay boyunca işçi için günlük 67,33 aylık ise 2020 TL tutarında ödeme işsizlik fonu tarafından işverene yapılacak. Tabi ödemeler nakit olmayacak işverin SGK borçlarına mahsup edilecek.

SGK 7166 teşviki ortalama hesaplaması

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu teşvikten yararlanmak için aranan özel şartlardan birisi işe alınan çalışanın işyerinde 2018 yılında en az sigortalı bildirimi olan dönemdeki çalışan sayısına ilave olarak işe alınması ve çalıştığı süre zarfında bu ortalama şartının sağlanması. Eğer ilk defa 01 Ocak 2019 tarihi ve ya sonrasında işyeri dosyası tescil edildiyse ya da 2018 yılının herhangi bir döneminde hiç çalışan bildirimi yoksa bu durumda ortalama sıfır olarak kabul edileceğinden teşvik şartlarını sağlayan tüm çalışanları yararlandırabilirsiniz.

Örneğin 2018 yılında en az işçi bildirimi yaptığınız dönem 2018/Nisan ayı ve çalışan sayısı da 3 olsun. 15 Şubat 2019 tarihinde işe aldığınız ve 7166 için gerekli şartları sağlayan işçinizi bu destekten yararlandırabilmeniz için bu kişi haricinde işyerinde çalışan sayısının en az 3 olması ve teşvikten yararlanma süresi boyunca da bu 3 kişi ortalama şartının sağlanması gerekiyor.

7166 SGK teşvik tanımlama

Tanımlama diğer sgk teşvik tanımlama işlemleri ile aynı. Sigortalı işe giriş bildirgesi verdiğiniz bir çalışanın 7166 teşvik tanımlamasını sgk işveren  sisteminden yapabilirsiniz. Teşvikten yararlanacak sigortalı listesinde işe aldığınız çalışanın T.C. numarası ile sorgulama yapın. Ardından sistem size 7166 teşvikinden şu kadar süre yararlanacaktır sonucunu verecektir zaten. Sigortalıyı kaydederek tanımlama işlemini yapacaksınız.

Son olarak da aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini 7166 Kanun numarasını seçerek göndereceksiniz. Böylece bildirim işlemi tamamlanmış olacak.

SGK 7166 Asgari ücret teşviği hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


16 Yorum
 1. Ahmet başdanacı

  Önceki işletmemize ait Bağ-Kur prim borcumuz vardır.engel teşkil eder mi bu durum.ilave istihdam desteğinden yararlanabilirmiyiz.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Bağkur prim borcu teşvik için engel değil.

 2. Selin Güneş

  Merhaba , işyerinin borcu yok. İlave istihdam şartlarını taşıyor. Yeni bir giriş yapacağız. 4447/19 a göre giriş yaptıktan sonra bu asgari ücret tesvikinden de faydalanabiliyor muyuz? Borcu olmadığı için, SGK borcuna mahsuben nasıl ödenecek 3 aylık asgari ücret tutarı işverene?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz tabi ki. Ödeme işveren emanet hesabına aktarılır. Sonraki dönem borçlarına mahsup edilir diye düşünüyorum. Yine de genelgeyi beklemek lazım. Uygulamnın nasıl yapılacağı netleşecektir.

 3. YAGMUR DOLU

  PEKİ BİZ BU KANUNDAN YARARLANDIK PRİM KESERKEN İNDİRİM VERİYOR MU 5510 NOLU İNDİRİMİ Mİ VERİYOR YOKSA NORMAL Mİ KESİLİYOR

  1. Mehmet KAYA

   Bu konuda net bir husus yok hocam. SGK genelgesini bekleyelim. O zaman net cevap verebilirim.

 4. Metin Yaylalı

  Merhabalar;

  İşveren haklı sebeplerle ihbarda bulunur ve 9 aydan önce işçiyi işten çıkartırsa teşvikten yararlanılabiliyor,peki işçi haklı nedenlerle ihbarda bulunarak iş akdini fesih ederse işveren yine de teşvikten yararlanabilecekmidir acaba.

  1. Mehmet KAYA

   Evet yararlanır. İşçi kendi ayrılmak isterse işveren zorla çalıştıramaz.

 5. abdil genşenke

  merhaba 3 yıldır işsizim , 2018 yılı ve 2019 yılı hiç ssk lı çalışanı olmayan bir şirkete ssk girişim yapılırsa 4447/19 ve 7166 teşviklerinden aynı anda yararlanmak mumkunmu ? başka türlü ssk girişi yapmıyacaklar sanırım 🙁

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Zaten 7166 4447/19. maddeye ilave edildi. Aynı teşvik ama bunda asgari ücret desteği var. Her ikisinden birlikte yararlanamaz işveren.

   1. abdil genşenke

    yani 7166 tanımlanarak giriş yapıldığında 9 ay boyunca hem işveren ve işçi kesintileri ödenmeyecek hemde 3 ay asgari ücret neti işveren borcuna mahsup edilebilecek sanırım.

    1. Mehmet KAYA

     üç ay boyunca net asgari ücret kadar işverene destek sağlanacak. Sonrasında da 6 ay süre ile primler ödenecek.

 6. ayşe

  Merhaba
  SGK işveren sisteminde 7166 ile ilgili güncellemeleri bekleyiniz yazıyor.Kullandığımız program da luca ve kanun noları arasına 7166 eklenmemiş.Ne yapmamız gerekir?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Son veriliş tarihine kadar bekleyin. Olmazsa kanun numarasız olarak verirsiniz ve sonrasında geriye dönük teşvik talebinde bulunursunuz.

 7. Kesra KIZILKAYA

  Merhaba. Yeni mezunum, daha önce sigorta girişim yok. Mali müşavirlik ofisinde çalışmayı düşünüyorum. İş kura yeni kayıt yaptırdım. Şu konuda bilgi almak istiyorum. 27103 ve ya 7166 sayılı teşvikten yararlandığım durumda 9 ay çalışma zorunluluğum var mı, 9 aydan önce misal 3 veya 4. ayda memnun kalmadım ve istifa ederek işten ayrıldım, bana herhangi bir zarari olur mu, işverenim ya da ben yatırılan sgk primi olsun, ücret olsun geri ödemek zorunda kalır mıyız. Yoksa istifa ettiğim durum da sadece teşvikten yararlanma durumum mu son bulur? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bu teşvik tamamen işverenle ilgilidir. 9 ay çalıştırma zorunluluğu var ancak istisnai durumlar mevcut. İşveren memnun olmadığı çalışanını işten çıkabilecek. Yani sırf asgari ücret desteğinden yararlanmak için de kalkıp çıkış vermemezlik gibi bir uygulama söz konusu olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı