Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ?

0 22

Asgari geçim indirimi ya da aile indirimi tanımlamalarını  çalışma hayatındaki hepimiz duymuştur. Doğal olarak informasyon kirliliğinden ve ya eksikliğinden AGİ öteki adı ile asgari geçim indiriminin ne olduğu ve tam olarak kimin tarafınca ödendiği bilinmemektedir. Bu yüzden bu yazımızda asgari geçim indiriminin ne olduğu, gelir vergisinden indirilecek ve maaşla beraber ödenecek tutarın iyi mi hesaplandığı v.s. benzer biçimde AGİ mevzusunda dört gözle beklenen bazı soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. 

AGİ Asgari geçim indirimi nedir?

Malum çalışan olarak hepimizden hakettiğimiz ücret üstünden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. İşte yapılacak bu gelir vergisi kesintisinden çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına gore meydana getirilen ve işveren tarafınca maaşla beraber çalışana ödenmesi ihtiyaç duyulan tutara biz asgari geçim indirimi demekteyiz. Şu demek oluyor ki aslen işveren çalışan olarak adımıza ödemesi ihtiyaç duyulan gelir vergisinden kaynakta indirim alıyor ve bu almış olduğu indirimi de bizlere ödüyor. Burada asgari geçim indirimini kim öder, işveren mi yoksa devlet mi sorusunun yanıtını da kısmen vermiş olduk.

Asgari geçim indirimi kimin cebinden çıkıyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz suretiyle çalışanların adına ödenecek gelir vergisi tutarından devlet kaynakta işverene indirim uyguluyor. Örnek veriyorum işveren adımıza 100 TL gelir vergisi ödemesi gerekirken devlet diyor ki sen bana 75 lira öde ve benim indirdiğim 25 TL lik kısmını da çalışana öde. Şu demek oluyor ki özetle vaka şu şekilde;

  • İşveren matrahı keser-Gelir vergisinden kaynakta indirim alır-Maaşla birlikte işçiye öder.

Asgari geçim indirimi hesaplaması nasıl yapılıyor?

Gelir vergisinden yapılacak asgari geçim indirimi oranı her senenin başlangıcında belirlenen brüt asgari tutara gore hesaplanmakta. Dolayısıyla asgari ücret brütü Temmuz ayından itibaren zamlansa bile asgari geçim indirimi tutarları yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücret tutarı esas alınarak hesaplanmakta ve tüm yıl aynı tutarlardan hesaplanmakta.

Asgari geçim indiriminden yararlanma oranları Kanunen belirlenmiştir ve kişinin çocuk sayısı ve medeni durumuna gore farklılık gösterebilmektedir. İşçinin kendisi için yararlanma oranı %50, evli ise eş için %10, birinci çocuk için %7,5, ikinci çocuk için yüzde 10, üçüncü ve sonrasındaki çocuklar için de ilave %5 olarak yararlanılmaktadır.

Hesaplama yapılırken yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücretin senelik tutarı esas alınır. Senelik brüt asgari ücretten yararlanma oranına gore indirim yapılır. Peşinden bulunan sonucun %15’i alınır ve 12’ye bölünür. Böylece yıl boyu yararlanılacak aylık AGİ tutarı bulunmuş olur.

Gelin 2019 brüt asgari ücret tutarını esas alarak hesaplama yapalım.

Evli ve 1 çocuklu Ali’nin yararlanacağı aylık tutarını hesaplayalım;

  • 2019 brüt asgari ücret toplamı 2558*12= 30.696,00 TL
  • AGİ’den yararlanma oranı kendisi için %50, Eş için %10, Çocuk için 7,5 toplamda %67,5
  • 30.696,00* %67,5 =20.719,80 TL. Bunun %15’sini alıp 12’ye bölersek aylık AGİ tutarını buluyoruz.
  • 20.719,80 TL* %15= 3.107,97 TL/12= 258,99 TL (Aylık yararlanabileceği AGİ tutarı)

İşveren AGİ’ye ödemiyor ne yapmam gerekiyor ?

Kanunen AGİ tutarlarının işveren tarafınca ödenmesi zorunludur. Eğer işvereniniz asgari geçim indirimine ilişkin hak etmiş olduğunuz tutarları size ödemiyorsa işvereni bağlı olduğu vergi dairesine şikayet etmelisiniz. Vergi dairesi lüzumlu incelemeyi yaptıktan sonrasında ödenmediği kanaatine varırsa hem işveren hakkında cezai işlem uygular hem de AGİ’nin tarafınıza ödenmesini sağlar.

Asgari geçim indirimi 2019 tablosu

Medeni durum ve çocuk sayısına gore AGİ tablosu aşağıdaki gibidir.

agi-tutarlari-2018
agi-tablosu-2018

Asgari geçim indirimi mevzusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Sual Sor bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı