E devlet Vergi Yapılandırma Başvurusu 2018

0 12

7143 Sayılı Kanun gereği internet vergi dairesi üzerinden 21 Mayıs 2018 tarihi itibariyle vergi borcu yapılandırma başvuruları başladı. Daha önce internetten vergi borcu yapılandırma başvurusu 2018 başlıklı yazımızda interaktif vergi dairesi üzerinden vergi borçlarınız için vergi borcu yapılandırma internetten başvuru 2018 işlemini nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Gelir İdaresi Başkanlığı 7143 vergi borçları yapılandırma başvuruları daha da kolaylaştırmak adına e devlet sisteminde de 7143 vergi yapılandırma başvurususu yapılabilecek 7143 yapılandırma e devlet sitemini uygulamaya açtı. Buna göre 7143 sayılı yasa kapsamında 2018/Mart ayı ve öncesindeki tüm borçlarınızı yeniden yapılandırma için 7143 vergi yapılandırma başvuru formunu e devlet sistemi üzerinden de 27 Ağustos 2018 tarihine kadar yapabilirsiniz. Peki yapılandırma e devletten yapılıyor mu, e-devlet sisteminden vergi affı e devlet başvurusu nereden ve nasıl yapılır ? İşte e devletten vergi borcu yapılandırma konusunda merak edilen tüm soruların cevapları;

E-Devletten 7143 vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

E devlet yapılandırma 7143 işlemini nasıl yapacağınız hususuna geçmeden e devlet 7143 başvurusu için e devlet şifresine ihtiyacınız olacağını hatırlatmak isterim. Eğer e devlet şifreniz yoksa ya da hatırlamıyorsanız size en yakın PTT şubesinden şifre temin edebilirsiniz. E devlet vergi borcu yapılandırma başvurusu için takip etmeniz gereken yol ise şu şekilde;

  • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
  • Ardından Kurumlar menüsünde Gelir İdaresi Başkanlığı kısmına gelin.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı menüsünde 7143 Sayılı Kanun Kapsamında Borçların Yapılandırılması İçin Başvuru Formu seçeneğini tıklayın.

E devletten borç yapılandırma başvurusu uygulamasına buradan giriş yapabilirsiniz >>> e devlet vergi yapılandırma başvurusu

E devlet borç yapılandırma menüsüne giriş yaptığınızda sistem size “Uygulamaya Git” uyarısı verecek. Devam ettiğinizde ise sistem sizi interaktif vergi dairesinde 7143 S. Kanun kapsamında işlemler menüsüne götürecek.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere Başvuru Yap kısmında yeni yapılandırma başvuru yapabilir, Başvurularım kısmından daha önce yapmış olduğunuz başvurunuzun durumunu sorgulayabilir, Vergi Dairesi Bazında Borç Bilgileri kısmından vergi daireleri bazında tüm borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Vergi yapılandırma internet başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır ?

vergi borcu yapılandırma e devlet başvurusu yaptıktan sonra başvurunuz borcunuzun bulunduğu vergi dairesi ekranına düşer. Vergi dairesi memurları tarafından borç durumunuz ve dosyanız incelendikten sonra edevlet 7143 başvurunuz onaylanır. Bundan sonra ise yine yukarıdaki menüde başvurularım kısmından vergi yapılandırmanıza ilişkin ödeme planınızı indirebilir  ve ödemelerinizin takibini bu plana göre yapabilirsiniz.

7143 Vergi borcu yapılandırma taksit ödemeleri ne zaman başlıyor ?

Peşin olarak ödeme seçeneği seçtiyseniz en geç 01 Ekim 2018 tarihine kadar ödeme yapmanız gerekiyor. Taksitli ödemeler için de ilk taksit ödemesi 01 Ekim 2018 tarihinde başlıyor ve sonraki taksitler de iki ayda bir ödeniyor. 7143 vergi yapılandırma ödeme planı başlıklı yazımızdan taksit ödemelerine ilişkin ayrıntılı ödeme planını bulabilirsiniz.

7143 vergi borcu yapılandırması nasıl yapılıyor, hangi döneme kadar olan borçları kapsıyor?

Yasa 2018/Mart ayı ve öncesi kesinleşmiş vergi borçlarını kapsıyor. Bu yasa kapsamında öğrenim kredisi borçlarınızı, trafik cezası ve MTV borçlarınızı kısacası tüm vergi borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Yasa kapsamında borçların gecikme faizlerinin tamamı siliniyor. Kalan anapara üzerinden ise enflasyona göre hesaplama yapılıyor. Borcunuzu peşin ödeyip kapattığınızda enflasyon farkında %90 indirim yapılıyor.

Trafik cezası borçlarında anaparanın sadece %75’i tahsil ediliyor. Detaylı bilgiyi vergi affı 2018 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

7143 sayılı kanuna göre yapılandırma başvurusu ve ödeme planı nereden ve nasıl alınır?

2018 vergi borcu yapılandırma internetten başvurunuz onaylandıktan sonra İnternet vergi dairesinde “Başvurularım” kısmından alabilirsiniz.

E devlet üzerinden vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır, interaktif vergi dairesinden 7143 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır v.s gibi e devlet 7143 başvurusu için gerekenleri anlatmaya çalıştık. E devletten yapılandırma başvuru işlemleri konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. Siz de e devletten yapılandırma nasıl yapılır 2018 işlemleri konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 

E devletten vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır, e devletten yapılandırma nasıl yapılır ?

Tabi yukarıda e devletten borç yapılandırma nasıl yapılır başlığı altında vergi yapılandırma e devlet başvurusunu nereden ve hangi menüden yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik ama tekrar değinmek gerekirse e devlet yapılandırma başvurusunu www.turkiye.gov.tr adresinden E devlet şifreniz ile giriş yaparak Gelir İdaresi Başkanlığı-7143 Sayılı Kanun Kapsamında Borçların Yapılandırılması İçin Başvuru Formu menüsünden yapabilirsiniz.

E devletten trafik cezası yapılandırma, trafik cezası 7143 yapılandırma nasıl yapılır ?

Trafik cezası borçlarınız için de e devlet üzerinden vergi borcu yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. Trafik cezası borçlarınız için 7143 sayılı kanun e devlet başvurusunu yukarıdaki menüden yapabilirsiniz.

Öğrenim kredisi/KYK borçları için e devletten vergi yapılandırma nasıl yapılır ?

Öğrenim kredisi/KYK borçları için de e devlet 7143 yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. KYK/öğrenim kredisi borçlarınız için e devlet üzerinden yapılandırma işlemini yukarıda belirtilen menüden yapabilirsiniz. Öğrenim kredisi borçlarınız için e devlet vergi affı başvurusunun ardından başvurunuz incelenir ve yapılandırma yapılır.

E devletten vergi yapılandırma işlemi şifresiz yapılır mı, e devlet şifrem olmadan vergi affı e devlet başvurusu nasıl yapılır?

Şifresiz olarak 7143 yapılandırma başvuru nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmakta. Eğer e devlet şifreniz yoksa e devlet yapılandırma başvurusu yapmanız mümkün değil maalesef. Ancak internet vergi dairesinden şifresiz olarak 7143 vergi yapılandırması başvurusu yapabilirsiniz. Yazının girişinde 7143 yapılandırma başvurusunu internetten şifresiz olarak nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi verilmiştir. İnternetten vergi yapılandırma başvurusu 2018 başlıklı yazımızda vergi yapılandırma internet başvurusunu nasıl şifresiz yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

vergi borcu yapılandırma 2018 e devlet başvurusu için son tarih ne zaman?

7143 e devlet başvurusu için son tarih 27 Ağustos 2018.

E devlet vergi borcu yapılandırma 2018 başvurum hala onaylanmadı, 7143 yapılandırma başvuru e devletten yaptım ama sistemde borç görünmüyor. 

Vergi yapılandırma 7143 başvurusunu yaptıktan sonra ortalama onaylanma süresi 10-15 gün sürmektedir. E devlet yapılandırma başvurusundan sonra ödeme işleminin yapılabilmesi için borcun ve ödeme planının oluşturulması gerekmektedir. E devlet vergi yapılandırması başvurunuz onaylandıktan sonra ödeme yapabilirsiniz. Eğer 7143 vergi borcu yapılandırma başvurunuzu yaptığınız tarihten itibaren uzun bir süre geçmişse ve hala internet vergi dairesi 7143 yapılandırma başvurunuz onaylanmadıysa bir problem olabilir. Vergi borcu yapılandırma internetten başvurunuzun neden onaylanmadığı konusunda bağlı bulunduğunuz vergi dairesi ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

MTV borçları için e devlet yapilandirma başvurusu nasıl yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi borç yapılandırma 2018 e devlet başvuru işlemini interaktif vergi dairesi aracılığı ile yapabilirsiniz. MTV için vergi affı internetten başvuru 2018 linki yukarıda verilmiştir.

Vergi dairesin 7143 başvuru nasıl yapılır? 

E devlet vergi yapilandirma başvurusunu beceremem diyorsanız vergi yapilandirma başvurunuzu dilerseniz 7143 sayılı kanun kapsamında borçların yapılandırılması için başvuru formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine de yapabilirsiniz.

E devlet vergi yapilandirma başvurum kaç günde onaylanır, e devlette borç yapılandırma işlemi ne zaman sonuçlanır?

Edevlet borç yapılandırma başvurusunun ortalama onay süresi 10-15 gündür.

E devlet yapılandırma 2018 başvurusu yaptım. Ayrıca 7143 vergi dairesi yapılandırma başvuru formu ile başvuru yapmam gerekir mi?

Vergi borcu yapılandırma internetten başvuru 7143 e devlet başvurusundan sonra ayrıca 7143 vergi başvuru formu ile başvuru yapmanıza gerek yok.Eğer e devlet vergi borç yapılandırma başvurunuzun üzerinden uzun süre geçtiyse ve hala vergi borcu yapılandırma edevlet başvurunuz onaylanmadıysa vergi yapılandırma 2018 başvuru formu ile yapılandırma başvurusu yapmanızı öneririm.

SGK E devlet borç yapılandırma nasıl yapılır?

E devlet üzerinden SGK 7143 yapılandırma başvurusu nereden yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. 7143 internet başvuru SGK prim borçlarında sadece işveren prim borçları için yapılabilmektedir.

Vergi dairesine geçmeyen kyk borçları için e devlet yapılandırma nasıl yapılır?

Henüz vergi dairesine intikal etmemiş olan öğrenim kredisi borçları için e devlet vergi borcu yapilandirma başvurusu yapamazsınız. 2018 yapılandırma internetten başvuru için borcun e devletten vergi borcu taksitlendirme ekranına düşmesi gerekiyor. vergi borcu yapılandırma internetten nasıl yapılır 2018 başlığı altından başvuruyu nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı