Emekli Olmak İstemiyorum Paramı Alabilirmiyim 2019

0 49

SGK Kanunu’na göre bir kişinin emekli olabilmesi için sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş koşulunu sağlaması gerekiyor. Eğer emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağladıysanız ancak prim günü eksiğinden dolayı emekli olabiliyorsanız sigorta para alma hakkından yararlanabilirsiniz. Bu aralar okuyucularımızdan da emekli olmak istemiyorum paramı alabilirmiyim, sigortada biriken paramı alabilirmiyim, emekli olmak istemiyorum paramı alabilirmiyim v.b. sorular sorulmakta. Evet alabilirsiniz. Nasıl alabileceğiniz konusunda ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ssk birikmiş paramı almak istiyorum şartları neler ?

Aslında ssk prim paramı alabilirmiyim sorusunun cevabını kısmen yukarıda verdik. Tekrar değinecek olursak bu haktan yararlanabilmeniz için emeklilikte gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor.

Şöyle ki diyelim 01 Ocak 1995 tarihinde girişi olan erkek sigortalı olun. Emeklilik için tamamlamanız gereken yaş şartı 55. Sizin de yaşınız 58 olsun ve prim günü eksiğiniz olduğu için emekli olamadığınızı varsayalım. Bu durumda SGK’ya dilekçe ile başvurarak adınıza ödenen tüm sigorta, bağkur v.s. primlerinizin iadesini toplu olarak alabilirsiniz.

Sigortadan para nasıl alınır, sgk toplu para iadesi hesaplaması nasıl yapılır ?

Adınıza çalışma hayatınız boyunca ssk, bağkur v.s. kapsamında ödenen tüm uzun vade sigorta primlerinizi iade alabilirsiniz. İade için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da PTT yolu ile başvurmalısınız. Tabi iade edilecek tutar için hesaplama yapılırken o dönem adınıza ödenen tüm primler değil sigortalı hissesi ile işveren hissesine isabet eden kısım iade edilmekte.

  • Eğer 4a eski adı ile ssk kapsamında 01 Ekim 2008 öncesi çalışmalarınız varsa bu hizmetlerde hem işçi hem işveren hissesi yani o dönemki brüt kazanç üzerinden toplamda %20 oranında iade yapılır.
  • Yine 4a ssk kapsamında 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasındaki sigorta bildirimleri varsa bu kazançların ise sadece sigortalı hissesi yani %11 oranında iade yapılır.
  • 4b eski adı ile bağkur kapsamında ödemiş olduğunuz primler üzerinden de o dönemki prime esas kazancın %20’si oranında iade yapılır.

Şimdi aklınıza şu soru geliyordur. Tamam da örneğin 2000 yılında 5 lira alacağım var bu bana 5 lira olarak mı ödenecek. Hayır tabi ki. Güncelleme katsayısı ile güncellenecek ve güncel tutar üzerinden iade işlemi yapılacak.

Ssk birikmiş para sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigortadan para alma sorgulamanı yapabileceğiniz bir platform şu an itibariyle yok. Ancak SGK Hizmet Dökümünüzden iade alacağınız dönem brüt prime esas kazanç tutarlarına göz atarak yukarıdaki hükümler çerçevesinde iade kısmı hesap edebilirsiniz.

Sigortadan para alma süresi

Ssk da biriken parayı almak hakkından yararlanmak için belirlenen bir zaman aşımı süresi yok. Emekli olamadıysanız istediğiniz herhangi bir zaman SGK’ya başvuru yaparak ssk birikmiş parayı alma hakkından yararlanabilirsiniz.

SGK iadesi alınan süreler daha sonra borçlanılabilir mi ?

Emekli olamayanlara toplu para hakkından yararlanarak adınıza ödenen primlerin iadesini aldıktan sonra prim iadesi almış olduğunuz dönemleri güncel prim tutarları üzerinden ihya ederek yani canlandırarak yeniden hizmetten saydırabilirsiniz.

Ssk dan paramı geri almak istiyorum, sigorta paramı nasıl alabilirim konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı