Hastane Muayene Ücreti 2019

0 133

Sigortası olan ya da olmayan, sağlık güvencesi olan ya da olmayanların hastane, sağlık ocağı, özel hastane v.s. gitmeden önce merak ettikleri husus muayene ücreti ile diğer masrafların ne kadar olacağı. Bu yazımızda 2019 hastane muayene ücretinin ne kadar olduğu ve diğer tüm işlemlerde alınacak ücretler konusunda bilgi bulabilirsiniz. Eğer sosyal güvenceniz yoksa SGK Gss işlemleri kategorimize göz atarak nasıl sigortalı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Muayene katılım payı nedir, nasıl tahsil edilir ?

Muayene katılım payı her bir muayene, tedavi v.s. için devlete ödemeniz ve adından da anlaşılacağı üzere sizin payınıza düşen ödemedir. Bu ödeme tutarı çalışanlardan ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden eczaneler tarafından tahsil edilirken emeklilerin ve bakmakla sorumlu olduğu yani emekli kişinin güvencesinden yararlananlar için ise emeklinin maaşından kesilmektedir. Alınacak muayane katılım payı tedavi için başvuru yaptığınız hastanenin devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastane olmasına göre farklılık gösterir. Ayrıca aktif sağlık güvenceniz varken ödeyeceğiniz muayene bedeli ile sigortanız yoksa ödeyeceğiniz tutarlar da tabi ki birbirinden farklıdır. Peki hastane muayene ücretleri 2019 yılında ne kadar ?

İlaç katılım payı 2019

Çalışandan alınan ilacın fiyatının %20’si katılım payı olarak alınırken emeklilerden %10 oranında alınır. Yeşil kartlılardan ve raporlu ilaç kullananlardan ilaç katılım payı alınmaz.

Sigortasız muayene ücreti 2019

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2019 senesinde 50 TL civarındadır. Özel hastanelerde sigortasız muayene ücreti daha fazladır. Ortalama 150-200 TL gibi rakamlar istenebilir sizden.Muayene olmadan önce ilgili hastane ile iletişime geçmeniz iyi olacaktır.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2019 ne kadar ?

Devlet hastanelerinde hasta muayene ücreti 2019 yılında herhangi bir sağlık güvencesi olanlar için her bir muayanede 6 TL dir.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2019, aile hekimi muayene ücreti 2019

Birinci basamak olarak tanımlanan aile hekimlikleri, sağlık ocakları v.s. gibi sağlık hizmet sunucularında muayene bedeli alınmaz. Ayrıca herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa bile buralarda ücretsiz olarak muayene olma hakkınız var.

Devlet hastanesi röntgen ücreti 2019

Eğer güvenceniz varsa röntgen için ayrıca ücret alınmaz. Ancak güvenceniz yoksa 50 TL civarında muayene ücreti ödersiniz. Röntgen için de ayrıca ücret alınır.

Özel hastane muayene ücretleri 2019

Özel hastane ücretleri 2019 SGK payı 15,00 TL dir. Yani hastane sizden en az 15 TL’lik kısmı almak zorundadır. Sgk özel hastane ücretleri 2019 yılında muayane olduğunuz hastaneye, doktora, branşa v.s. göre farklılık gösterebilmektedir. Özel hastanelerde muayene katılım payı 2019 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi her hastane için aynı değildir. Özel hastaneler muayene ücretlerini kendileri belirledikleri ölçüde alabilmekte. Özel hastanelerde ortalama muayene ücreti her bir doktor için 2019 yılında 70-100 TL arasında değişmektedir. Özel hastane muayene ücreti sorgulaması online olarak yapabileceğiniz bir program yok maalesef.

Özel hastane tahlil ücretleri 2019

Çoğu hastane sigortası olanlardan muayene ücreti haricinde tahlil için ücret almıyor. Ancak bazı hastaneler muayene ücretine ilave olarak 15-20 lira gibi tahlil ücreti de alabilmekte. Bu tamamen hastaneye kalmış bir durum. Ancak sağlık güvenceniz yoksa ortalama her bir tahlil için sizden 200 lira civarında ödeme alınabileceğini hatırlatmak isteriz. Hastane ücretlerini randevu alırken ya da hastaneye giriş esnasında sormanızda yarar olacaktır. Özetle özel hastaneler için tahlil ücretlerinde belirlenen bir standart yok.

Özel hastane ameliyat fiyatları 2019

Ameliyat fiyatları operasyonun şeklinde, ameliyat olunacak doktora, sigortanızın olup olmadığına, hastanenin fiyat politikasına v.s. göre değişir. Bunun için öncelikle ilgili doktorla görüşmeniz ve yapılacak operasyonun tam olarak belirlenmesi gerekir. Daha sonra hastane bunun için size bir fiyat belirleyecektir.

Özel hastane yatak ücretleri 2019

Özelde yatarak tedavi fiyatları hastaneden hastaneye farklılık göstermekte. Ortalama ücretler ise günlük 150-200 TL’den başlamakta. 1500 TL ye kadar hatta daha fazla ücret alan hastaneler de var.

Acilde muayene ücreti ne kadar 2019

Hastane acil servisten girişlerde devlet ya da özel hastane farketmeksizin kişinin sağlık güvencesinin olup olmadığına bakılmaksızın muayene ücreti alınmaması gerekiyor. Acil durumun son ermesi ve normal polikliniğe alındıktan sonra muayene ücreti ile ilgili tarife uygulamaya konulur.

Profesör muayene ücretleri 2019

Profesör muayene ücreti 2019 tutarları profosörün özelde, devlet hastanesinde mi yoksa kendi polikliniğinde hizmet etmesine göre farklılık gösterir. Alınacak ödemeler tamamen hastane ve profösörün izlediği politiyaka göre değişir. Randevu esnasında fiyatını öğrenebilirsiniz.

2019 hastane muayene ücretleri v.s. konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı