İnternetten Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Başvurusu

0 197

Bildiğiniz üzere 7162 Sayılı yasa ile tazminat alarak işten ayrılan ve brüt tazminat alacakları üzerinden gelir vergisi kesilenlere kesilen bu verginin iade edilmesinin önü açıldı. Söz konusu yasa ile çalışanlar kidem tazminat vergi iadesi hakkına sahip oldu. İkale vergi iadesi başvurusunu elden ya da posta yolu ile işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine yapabileceğiniz gibi internet vergi dairesi üzerinden online da yapabilirsiniz. Daha önce kıdem tazminatı vergi iadesi sorgulama, tazminat vergi iadesi hesaplama ve ikale sözleşmesi vergi iadesi dilekçe örneği v.s. konularında ayrıntılı bilgileri ikale sözleşmesi gelir vergisi iadesi nasıl alınır başlıklı yazımızda vermiştik. Bu yazımızda ise kidem tazminati için vergi iadesi başvurusunu internet üzerinden online olarak nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı vergi iadesi gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen belgeler şunlardır;

 • ikale sözleşmesi vergi kesintisi iadesi dilekçesi,
 • İşten ayrılış tarihinde düzenlenen maaş bordrosu,
 • İkale ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi.
 • Kimlik fotokopisi.

İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız dilekçe gerekmiyor.

Kimler ikale sözleşmesi tazminatı vergi iadesi alabilir ?

Bu kapsamda tazminat alabilmeniz için 27 Mart 2018 tarihinden önce işten ayrılmış olmanız ve işten çıkış tarihinizden itibaren 5 yıllık sürenin dolmamış olması gerekiyor. Ayrıca iş sözleşmenizin ikale sözleşmesi ya da karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında sonlandırılmış olması ve tabi ki brüt tazminat hakkınızdan gelir vergisi kesintisi yapılmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlamanız halinde ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, iş kaybı tazminatı v.s. tüm tazminat türleri için kesilen gelir vergisi iadesi için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kıdem tazminatı vergi iadesi internetten başvuru ?

Tazminat vergi iadesini internet vergi dairesi üzerinden yapabilmeniz için e devlet şifrenizin olması ve maaş bordrosu ile ikale sözleşmesini bilgisayar ortamına kaydetmeniz gerekiyor. Çünkü başvuru sırasında maaş bordrosu ile ikale sözleşmesini sisteme yüklemeniz gerekli. İnternet vergi dairesinden ikale vergi iadesi başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle online vergi dairesi anasayfasına girin. Anasayfaya girişi buradan yapabilirsiniz: internet vergi dairesi giriş
 • Uygulamaya e devlet bilgileriniz ile giriş sağlayın.
 • İŞLEMLERİM menüsü altında yer alan İkale Sözleşmesi veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi Kapsamında Gelir Vergisi İade Talebi kısmını tıklayın.
 • İkale veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında gelir vergisi kesintisi iade talebine ilişkin açılmış bir davanız var mı kısmında devam eden davanız varsa evet yoksa hayırı işaretleyin. Eğer devam eden dava varsa davadan feragat ettiğinize dair dilekçeyi ilgil mahkeye vermiş olmanız ve burada da tarih ve sayıyı girmeniz gerekli.
 • Kesinti yapılan tutara ait ücret bordrosunun dönemi kısmında işten çıkış döneminizi yazın.
 • Banka hesap bilgilerinizi doğru bir şekilde yazın.
 • İşveren vergi ya da T.C. numarasını yazdıktan sonra sorgulama yapın ve işveren bilgisi ekleyin.
 • Bir sonraki sayfada ise  İkale veya Karşılıklı Sonlandırma Sözleşmesi, Kesinti Yapılan Döneme İlişkin Ücret Bordrosu ve Eklemek İsteğiniz Diğer Belgeler kısımlarına ilgili evrakları yükleyerek başvurunuzu tamamlayın.

Böylece başvuru işlemini internet üzerinden kolayca tamamlamış olursunuz. Bu şekilde yapmış olduğunuz başvuru için ayrıca tazminat vergi iadesi için gerekli evraklar içerisinde saymış olduğumuz kıdem tazminatı vergi iadesi dilekçe örneği ile başvuru yapmanıza gerek yok.

Kidem tazminati vergi iadesi sorgulama nasıl yapılır ?

Tazminat vergi iadesi sorgulamasını online olarak sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama yok maalesef. Ancak bordronuza bakarak kontrol edebilirsiniz. Son maaş bordronuzda eğer varsa tazminatınızdan kesilen vergi iadesi yazıyor olacaktır.

Tazminat vergi iadesi nasıl hesaplanır ?

İade tutarının hesap edilebilmesi için o dönemki maaş bordronuzun olması gerekiyor. Zaten bordroda brüt tazminat tutarı ile kesilen gelir vergisi kesinti tutarları yazar. Eğer elinizde maaş bordrosu yoksa işvereninizden temin edebilirsiniz.

İkale sözleşmesi gelir vergisi iadesi konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı