Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Nasıl Alınır ?

8 497

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanan düzenleme ile tazminat alarak işten çıkan çalışanlara yeni bir hak verildi. 30 Ocak 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN ile işten ayrılırken tazminat alacaklarından gelir vergisi kesilen çalışanların vergi iadesi alabilmesi ile ilgili kanuni düzenleme yapıldı. Düzenleme ile çalışanlar mahkeme yoluna gitmeden ya da mevcut davalarını çekerek tazminat gelir vergisi iadesi alabilecekler. Peki ikale sözleşmesi gelir vergisi iadesi 2019 nasıl alınır, tazminat vergi iadesi hesaplaması nasıl yapılır, tazminat vergi iadesi sorgulaması nereden yapılır ?İkale sözleşmesi gelir vergisi iadesi nasıl alınır konusunda merak edilen tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

Gelir vergisi iadesi hangi tazminat ödemelerinden yapılan kesintiler için yapılacak ?

Düzenleme ile ikale sözleşmesine ya da karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak sonlandırılan iş sözleşmeleri sonucu ödenen ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, iş kaybı tazminatı, , iş güvencesi tazminat ödemeleri v.s. için kesilen gelir vergisi tutarlarının iadesi yapılacak.

Tazminat vergi iadesi nasıl alınır, şartları neler ?

Tabi iade alabilmeniz için size ödenen tazminattan gelir vergisi kesintisi yapılmış olması gerekiyor. Çalışanların tazminat vergi iadesi ile ilgili yanlış anladıkları bir şey var. Normalde tazminat ödemelerinde sadece damga vergisi kesilir. Dolayısıyla gelir vergisi kesintisi olmadığından tazminattan vergi iadesi hakkınız da olmayacaktır. Ancak ikale sözleşmesine dayalı olarak karşılıklı feshedilen iş sözleşmelerinde ya da prime esas kazancı tavan tazminatı aşanlara ödenen tazminatlardan gelir vergisi kesintisi yapılabilmekte. Eğer böyle bir durum varsa kıdem tazminatı vergi iadesi, ihbar tazminatı gelir vergisi iadesi v.s. alma hakkınız var.

Tabi ikale gelir vergisi iadesi, kıdem tazminatında vergi iadesinde v.s. önemli şartlardan birisi de tazminat ödemenizin 27 Mart 2018 tarihinden önce yapılmış olması ve gelir vergisi kesinti tarihinden itibaren 5 yıllık zaman aşımı süresinin dolmamış olması. Eğer konu hakkında daha önce açmış olduğunuz bir dava varsa tazminat vergi iadesi başvurusu yapabilmeniz için öncelikle davadan feragat etmeniz gerekiyor.

Kıdem tazminatı vergi iadesi için gerekli evraklar nelerdir ?

Tazminat vergi iadesi için gerekli evraklar ikale sözleşmesi vergi kesintisi iadesi dilekçesi,  gelir vergisi kesintisi yapıldığına dair işverenden aldığınız maaş bordrosu, ikale sözleşmesi ve kimlik fotokopiniz. Ayrıca ikale vergi iadesi dilekçesini de doldurmanız gerekiyor. İkale vergi iadesi dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

……………… Vergi Dairesi Müdürlüğüne

…../…./…. tarihinde ………………. adresinde ………………….. adına kayıtlı işyerinde çalışırken karşılıklı sözleşme ile iş sözleşmem feshedildi. Tarafıma ödenen ……………………. TL tazminattan gelir vergisi kesintisi yapıldı. Yapılan gelir vergisi kesintisinin 30 Ocak 2019 tarihinden resmi gazetede yayımlanan GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN’u gereği tarafıma iadesini arz ederim. 

İkale sözleşmesi gelir vergisi iadesi dilekçe örneğinin yukarıdaki gibi olması yeterlidir. Peki gelir vergisi iadesi dilekçe örneğini nereye vermem gerekiyor ?

Kıdem tazminatı vergi iadesi başvurusu nereye yapılacak ?

Başvuruları tazminat ödemesini aldığınız işyerinin bağlı olduğu vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Eğer bizzat müraacat şansınız yoksa başvuru evraklarını hazırlayarak posta ile de gönderebilir ya da kanuni vekalet vererek de yaptırabilirsiniz. Dilerseniz başvuruyu internet vergi dairesi üzerinden online yapabilirsiniz. Başvuruyu internetten nasıl yapacağınız konusunda bilgi için kıdem tazminatı vergi iadesi internetten başvuru yazımızı okuyabilirsiniz.

İhbar, kıdem tazminatı vergi iadesi sorgulama

Sorgulamayı online olarak yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Ancak vergi dairesinden ödeme tarihi itibariyle sizden kesilen gelir vergisi kesinti tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Tazminat vergi iadesi nasıl hesaplanır ?

Gelelim çalışanlar tarafından en çok sorulan soru olan kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl hesaplanır sorusunun cevabına. İkale sözleşmesi gelir vergisi hesaplaması için öncelikle size ödenmesi gereken brüt tazminat tutarını bilmeniz gerekiyor. Brüt tazminat tutarı üzerinden işten çıkış tarihinizdeki gelir vergisi dilimleri esas alınarak kesinti yapıldığından iş çıkış tarihindeki vergi dilimlerini de bilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla kıdem tazminatı gelir vergisi iadesi nasıl hesaplanır sorusunun cevabına geçmeden önce yıllara göre gelir vergisi dilimlerine göz atmalısınız.

Örnek 1: 

Mehmet BEY 2016 yılında karşılıklı sözleşmeye dayalı olarak işten çıkmıştır. Hak ettiği brüt tazminatı 150 bin liradır. Brüt ödeme tutarı 4. vergi dilimine girdiğinden bu kişiden brüt tazminat üzerinden %35 oranında gelir vergisi kesilmesi gerekiyor. Bu durumda yapılan kesinti 52.500,00 TL olacaktır. Bu kişi talepte bulunması halinde 50 bin liraya yakın iade alabilecektir.

Örnek 2: 

2015 yılında işten çıkan Ali BEY’in brüt tazminat hakkı 22.000 TL dir. 2015 gelir vergisi tarifesine göre Ali BEY’den 12.000 liraya kadar olan kısım için 1800 TL fazlası için de %20 oranında gelir vergisi kesilmesi gerekiyor. Buna göre toplam gelir vergisi kesintisi 1800+2000 = 3800 TL olacağından Ali BEY talepte bulunması halinde 3800 TL ye kadar tazminat vergi iadesi alabilecektir.

Gelir vergisi iadesi nasıl alınır konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


8 Yorum
 1. Haci Ali Cila

  24.12.2013 tarihinde kıdem tazminatımı alarak işten ayrıldım başvuru yapabilirmiyim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. 5 yıllık zaman aşımı süresi şartını sağlamıyorsunuz .Alamazsınız.

 2. önder kurşun

  30.08.2014 de 60.000 tl tazminatla işten ayrıldım iade alabilirmiyim 21 yıllık çalışmam
  var ne kadar tutar alabilirim son aldıgım net maaş 2400 tl. di

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. İkale sözleşmesi ya da karşılıklı sonlandırma kapsamında iş çıkışınız verildiyse alabilirsiniz. Bu şartları sağlamıyorsanız alma hakkınız bulunmuyor.

 3. Bahar

  Merhabalar karşılıklı sonlandırma ile ocak 2017 de eşim işten ayrıldı. vergi iadesi için nasıl bir yol izlememiz gerekir. evraklar ve başvuru nasıl yapılır

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Yazımızda takip edilecek yol ve gerekli evraklar ayrıntılı verilmiştir.

 4. hakan

  Merhaba, bilgi yazınız icin teşekkürler. Ben vergi dairesine başvuru yaptım. Ancak iade odemeleri başlamadı diye biliyorum. Bu konu hakkında bilginiz var mi? Ne zaman ödeneceği belli oldu mu? Teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Normalde iadeler yapılıyor. Başvuru yaptığınız vergi dairesinden sonucu öğrenebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı