Ölüm Parası Ne Kadar 2019

0 98

Ölüm parası diğer adı ile SGK cenaze yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden emekli ya da sigortalıların hak sahiplerine bir defaya mahsus ödenen bir yardımdır. 2019 cenaze ödeneği 2018 yılına göre zamlandı. Bu yazımızda cenaze ödeneği 2019 ne kadar, ssk ve bağkur ölüm parası alma şartları nelerdir, 2019 cenaze yardımı nasıl alınır v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Cenaze yardımı 2019 alma şartları nelerdir ?

2019 ölüm yardımından yararlanabilmeniz için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da gelir alıyor olması ya da vefat ettiği tarihten önce en az 360 gün sigorta ya da bağkur, emekli sandığı v.s. hizmetinin olması gerekiyor. Yani sgk olum parasi sadece emekli iken vefat edenlere ödenmiyor. Vefat eden kişinin en az 360 gün hizmeti varsa da olum parasi alınabiliyor.

Sgk ölüm parasında diğer önemli bir husus ise vefat eden kişinin kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyor olması. Dul ya da yetim maaşı alırken vefat edenler için ölüm parasi ödenmez.

Ölüm parası 2019 nasıl alınır ?

Konu hakkında en çok sorulan soruların başında ölüm parası nasıl alınır 2019 sorusu gelmektedir. 2019 yılı cenaze ödeneğinden yararlanabilmeniz için vefat eden kişinin ölüm belgesi fotokopisi, kimlik fotokopinizi de alarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayın. Burada size gelir, aylık talep formu verilecektir. Formu doldurun ve formda cenaze ödeneği kısmını işaretleyin. 2019 ölüm parası başvurusu için başka da bir belge istenmez.

2019 cenaze ödeneği ne kadar ?

Dilerseniz ölüm parası ne kadar sorusunun cevabını ssk, bağkur ve emekli sandığı olmak üzere ayrı başlıklar altında verelim.

Bağkur ölüm parası ne kadar 2019

Bağkur emeklisi ölüm parası 209 yılında bir defaya mahsus 715,00 TL dir. Bağkur emeklisi ölüm yardımı bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Bağkurlu ölüm parası diğer adı ile bağkur ölüm yardımını alabilmek için vefat eden kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

4a ssk ölüm yardımı 2019 ne kadar ?

4a ssk kapsamında çalışanların hak sahiplerine ödenecek 2019 ölüm yardımı tutarı da 715,00 TL dir. SSK’lı çalışan ya da ssk emeklisi için cenaze parası sgk yardımından yararlanabilmek için kişinin bağlı olduğu SGK’ya başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Memur ölüm yardımı 2019

Eğer vefat eden kişi memurun kendisi ise hak sahiplerine bir defaya mahsus ödenecek memur ölüm yardımı tutarı 2.200,00 TL dir. Eğer memurun eşi ya da çocuğu vefat ettiyse ödenecek tutar 1.100,00 TL olmaktadır. Memur ölüm yardımı başvurusunu kendi kurumuna yapabilir. Eğer vefat eden kişi memur ise başvuruların hak sahipleri tarafından Ankara Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapılması gerekir.

SGK cenaze yardımı hangi bankaya yatar 2019 ?

Ödeme Ziraat Bankası’na yapılır. Ödeme yapıldıktan sonra herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden kimliğiniz ile birlikte alabilirsiniz.

Cenaze ödeneği kaç günde yatar ?

Ortalama ödenme süresi iş yoğunluğuna göre farklılık gösterse de 2-3 aydır.

Cenaze parası sorgulama 2019

Ödemenizin durumunu, yapılıp yapılmadığını e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz: cenaze parası sorgulama

Cenaze yardımı hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı