Rapor Parası Hesaplama 2019

0 35

Çalışanlar hastalıktan, doğumdan ya da iş kazasından dolayı rapor aldıklarında rapor parası hesaplamasını nasıl yapacaklarını bilememekteler. Bu yazımızda iş göremezlik raporu aldığınızda ödemenizin nasıl hesaplandığı, 2019 rapor parasının ne kadar olacağı v.s. konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Rapor parası ne kadar 2019

Hastalıktan kaynaklı olarak geçici iş göremezlik istirahat raporu aldığınızda hesaplama rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız ve son 3 aylık toplam gün sayınız üzerinden yapılır. Alacağınız 1 günlük rapor parası için son 3 ayın brüt kazancı son 3 ayın gün sayısına bölünür. Eğer ayakta istirahat varsa çıkan sonucun 2/3’ü, hastanede yatarak tedavi varsa 1/2’si bir günlük rapor parası olarak ödenmekte. Hastalıktan dolayı alınan istirahat raporlarında bir ve ya iki günlük geçici iş göremezlik raporları için ödeme yapılmaz. Ödeme 3. günden başlanarak hesaplanır.

Asgari ücretli çalışanlar için ayakta tedavide bir günlük rapor parası 2019 yılında 56,85 TL olacakken, hastanede yatarak geçirilen günler için ise bir günlük 2019 rapor ücretleri 42,64 TL olacaktır.

Asgari ücretli çalışan için 3 günlük rapor parası ne kadar 2019

Eğer hastalıktan kaynaklı aldıysanız bir gününe ödeme yapılır. Bu durumda 56,85 TL alırsınız. İş kazasından dolayı aldıysanız 3 günün tamamı için ödenir ve 170,55 TL alırsınız.

Asgari ücretle çalışanın 5 günlük rapor parası ne kadar 2019

Hastalıktan kaynaklı ise 3 gününe ödeme yapılır ve 170,55 TL alırsınız. İş kazası ise 5 günün tamamı için ödenir ve 284,25 TL alırsınız.

1 aylık rapor parası ne kadar 2019

Eğer hastalıktan dolayı aldıysanız 1.591,80 TL, iş kazasından dolayı aldıysanız 1705,50 TL alırsınız.

10 günlük rapor parası ne kadar 2019

Hastalıktan kaynaklı ise 454,80 TL, iş kazası ise 568,00 TL olacaktır.

2019 doğum rapor parası ne kadar ?

Doğum rapor parası hesaplaması doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınız esas alınarak yapılmakta. Son 3 aylık brüt maaş toplamı son 3 ayın gün sayısına bölünür. Çıkan sonucun 2/3’ü bir günlük doğum rapor parası olarak ödenir. Eğer asgari ücretli çalışan iseniz toplamda alacağınız doğum rapor parası 2019 yılında yaklaşık 6370,00 TL olacaktır. Eğer brüt maaşınız asgari ücret üzerinde ise son 3 ayın brüt kazancınızı ve gün sayısını yorum bölümünden bize yazın. 2019 doğum rapor parası hesaplamasını sizin için yapıp cevabı mailinize gönderelim. 

Rapor parası nasıl alınır 2019

Hastalıktan kaynaklı geçici iş göremezlik ödemesi alabilmeniz için rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortanızın olması gerekiyor. Doğum parası alabilmeniz için ise doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta/bağkur olması şartı aranır. İş kazasında gün şartı yoktur.

Ödemenizin SGK tarafından yapılabilmesi için hastane tarafından geçici iş göremezlik raporunun sisteme girilmiş olması ve rapor bitiminde işveren tarafından çalışmazlık girişinin yapılmış olması gerekiyor. Eğer rapor eksiksiz olarak girildiyse ve işveren tarafından da onaylandıysa ödemeniz PTT/Banka şubesine gönderilir.

Rapor parası ne zaman alınır 2019 ?

İşveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapıldıktan sonra ortalama 15 gün içerisinde ödemeniz bankaya/PTT’ye gönderilir. Ayrıntılı bilgiyi rapor parası ne zaman yatar 2019 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama 2019

Sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Rapor parası sorgulamasını nasıl yapacağınız, sorgulama sonucu merkeze gönderildi, rapor parası emanete alındı, rapor parası bankaya gönderildi, rapor parası bilgi yok şeklinde uyarıların ne anlama geldiği ve yapmanız gerekenler konusunda detaylı bilgiyi rapor parası sorgulama başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızı, son 3 aylık gün sayınızı yorum bölümünden yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı