Rapor Parası Ne Zaman Yatar 2019

0 103

Rapor parası hesaplama 2019 başlıklı yazımızda 2019 rapor parası hesaplama, doğum rapor parası hesaplama ve iş kazası rapor parası hesaplama 2019 işlemleri konusunda bilgi vermiştik. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alabilmek için rapor parası alma şartlarını sağlamanız ve bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu yazımızda rapor parası almak için şartlar, rapor parasını ne zaman ve nasıl alabileceğiniz, hangi bankaya ödendiği v.s. konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası şartları nelerdir ?

2019 rapor parası alma koşulları raporlu olma sebebine göre farklılık gösteriyor. Örneğin hastalık nedeni ile alınan geçici iş göremezlik raporlarında ödeme alabilmeniz için istirahat raporu almış olduğunuz günden geriye dönük bir sene içinde en az 90 gün sigorta olması ve işvereninizin raporlu olduğunuz dönemde çıkışınızı vermemesi gerekir.

Analık doğum rapor parası almanın şartları ise doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gününüzün olması. Eğer doğum tarihinden evvel ki bir yılda 90 gün sigortanız ya da 4b bağkurunuz varsa ve tabi ki bağkura da geçmiş borcunuz varsa ödeme alabilirsiniz.Doğum için geçici iş göremezlik parası alabilmeniz için istirahatli olduğunuz süre boyunca işvereninizin çıkış yapmaması gerekir. Çıkış yapılırsa ödeme alamazsınız.

İş kazası geçirdiğinizde sgk rapor parası alma şartları arasında 90 gün şartı yoktur. Her halukarda işyerinde iş kazası geçirmeniz ve iş kazası sonucu geçici iş göremezlik raporu almanız halinde SGK ödemenizi yapacaktır.

Rapor parası nasıl alınır 2019

2019 iş göremezlik raporu hakkından yararlanabilmeniz için yukarıdaki rapor ücreti alma şartlarının sağlanmasının yanında bazı işlemlerin de yapılması gerekmektedir. Sgk rapor parası almanız için işveren tarafından çalışmadığınıza dair bildirimin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapması gerekiyor. Hastane tarafından raporunuz eksiksiz girildiyse ve işveren tarafından da bildirim yapıldıysa ve tabi ki sigortadan rapor parası alma şartlarını da sağlıyorsanız ödemenizi alabilirsiniz. Gelelim ödemenin ne zaman yapıldığına.

Rapor parası ne zaman alınır ?

Rapor bitiminde işveren tarafından bildirim yapıldıktan sonra eğer raporunuzda eksik yoksa ve istirahat parası almanın şartlarını sağlıyorsanız ödemeniz işveren onay tarihinden itibaren 15 gün içerisinde PTT ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilir. Daha uzun süreli istirahat raporlarında ya da doğum raporlarında rapor parası alabilmek için raporun tamamının bitmesini beklemeniz gerekmiyor. İşvereniniz geçici iş göremezlik raporu ile ilgili biten kısım kadar parça parça onay yaparsa SGK da parça parça ödeme yapar.

İş göremezlik parası hangi bankadan alınır ?

İşgöremezlik ödemeleri PTT’den alınmaktadır.  Ödemeniz gönderildikten sonra herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Yok ben PTT ile uğraşmam banka hesabımdan almak istiyorum diyorsanız bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayabilirsiniz. Rapor paranızın ne durumda olduğunu buradan sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz: ptt rapor parası sorgulama

Rapor parası alma ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı