Trafik Cezası Taksitlendirme 2019

0 66

Trafik cezası borcu olanların en çok sordukları soruların başında borçlarını nasıl taksitlendirebilecekleri, yapılacak indirim oranları ve borçların yapılandırılıp yapılandırılamayacağı hususu. Bu haberimiz 2019 yılı içerisinde trafik cezası uygulanan ya da önceki bir dönemde uygulanıp tebliğ edilmiş ve borçları için faiz uygulanan kişileri ilgilendiriyor. Yazımızı takip ederek trafik cezası yapılandırma ve ya trafik cezası taksit işlemlerinin nasıl yapılabileceği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca geçmiş vergi borcunuz varsa vergi yapılandırma 2019 işlemleri için 2019 vergi affı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Trafik cezası affı 2019

Trafik cezalarına af en son 7143 sayılı yasa ile 2018 yılında getirilmişti. 7143 yasası ile yeniden yapılandırılan borçların ilk üç taksidi için ödeme tarihi 28 Şubat 2019. Eğer 7143 affı kapsamında yapılandırma başvurunuz varsa ve ödeme yapamadıysanız 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödeme yaparak yapılandırmanızı canlandırabilirsiniz.  7143 vergi affını kaçıranlar  ise aynı haktan yararlanıp yararlanamayacakları konusunda merak içerisindeler. Uzatılma 7143 başvurusu olup ödeyemeyenler için geçerli. Yapılandırma hiç başvurusu olmayan ya da yapılandırmayı kaçıranlar için şu anda yeni bir yasal düzenleme maalesef yok. 7143 vergi yapılandırma ödemesi nasıl yapılır başlıklı yazımızdan mevcut yapılandırma ödemenizi nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Trafik cezası peşin ödeme indirimi 2019

Cezayı tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödediğinizde toplam tutarın 1/4’ü oranında peşin ödeme indirimi sağlanır. 15 günlük süreyi geçirdikten sonra ise uygulanan ceza tutarına ilave olarak trafik cezası faizi uygulanır. Faiz uygulanan borcu trafik cezası taksitlendirme hakkından yararlanarak 4 taksite bölerek eşit bir şekilde ödeyebilirsiniz. Trafik ceza taksitlendirme 2019 işlemleri konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

Trafik cezaları taksitlendirme 2019

Trafik cezalarında yapılandırma ile trafik cezaları taksitlendirme işlemleri birbirinden farklıdır. Trafik cezası yapılandırma 2019 yeni yasa çıkmadığı sürece yeniden yapılandırma hakkından yararlanamazsınız. Yapılandırmada uygulanan faizin tamamı silinip çıkan yasaya göre de anaparanın bir kısmı tahsil edilerek borcun kalanından vazgeçilmektedir. Ancak taksitlendirme farklıdır.

Taksitlendirmede 4 eşit takside kadar borcu bölebilmektesiniz. Uygulanan anapara ve faize ilaveten bir de taksitlendirme farkı ödemeniz gerekiyor tabi. Taksitlendirme hakkından yararlanabilmeniz için ilk taksidi peşin olarak yatırmanız gerekiyor. İlk taksidi yatırmadan taksitlendirme işlemi tamamlanamıyor.

Taksitlendirme başvurusu nereye yapılacak ?

Başvuruları bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Başvuru için kimliğiniz ile birlikte vergi dairesine uğramanız yeterli. Vergi dairesi tarafından taksitlendirme başvuru formları ve diğer evraklar verilecektir.

Trafik cezası taksitlendirme haciz takibini durdurur mu ?

Borcun tamamını ödemeden haciz takibi durdurulmaz. Ancak banka hesabınıza bloke konulduysa borcun yarısından fazlasını ödedikten sonra bağlı olduğunuz vergi müdürlüğüne dilekçe vererek blokenin kaldırılması ile ilgili talepte bulunabilirsiniz.

Trafik cezaları taksitlendirme/yapılandırma 2019 işlemleri konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı