Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar 2019

0 205

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yurtdisi emeklilik başvurusu yapacaklar için 2019 yılında günlük en düşük yurtdisi borclanma tutarları ve en yüksek yurtdisi borclanma 2019 tutarları belli oldu. Bildiğiniz gibi yurtdışı borçlanması hesaplamasında günlük ödenecek en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Brüt asgari ücretin 2018 yılına göre %26 artması ile birlikte 2019 yurtdisi borclanma tutarları da 2018 yılına göre %26 arttı. Peki yurtdisi emeklilik borclanma 2019 tutarları ne kadar oldu ? İşte detaylar;

Yurtdisi emeklilik günlük borclanma miktari 2019

Yurtdışı emeklilik borçlanması talebinizi 31 Aralık 2019 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmeniz halinde yurtdisi emeklilik 2019 borçlanması için günlük ödeyeceğiniz en düşük tutar: 27,28 TL olacaktır. Eğer yurtdışı emeklilik 2019 maaşım tabandan biraz daha yüksek olsun derseniz yurtdışı borçlanma 2019 işlemini günlük en yüksek tutar olan 204,65 TL üzerinden de borçlanabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar 2019

yurtdışı borçlanma ile emekli olmanız halinde alabileceğiniz en düşük emekli maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Bu kriterler Türkiye’de çalışmanızın olup olmadığı, hangi kapsamda prim ödemenizin olduğu, çalışmaların hangi dönem aralıklarında olduğu ve borçlanma yapacağınız sürelerin hangi tarih aralığında olduğu. Bunlara göre alabileceğiniz maaş farklılık gösterir.

Size tavsiyem yurtdışı borçlanması 2019 başvurunuzu yapmadan önce Türkiye’de izindeyken bir kaç günlüğüne 4a eski adı ile ssk kapsamında bir işyerinde çalışın. Çalışmanın fiili olmasına dikkat edin. Yani tam tabiriyle kendinizi sigortalı göstermeyin. Gidin bir işyerinde çalışın. 1 gün bile olsa yeterlidir.Bazı kendini uzman sanan arkadaşlar ek 5 tarım ssk kapsamındaki sigorta kollarında girişinizi yapıp borçlanma başvurusu yapmakta. Bunu sakın yapmayın zira emekli maaşınız çok düşük olur.

4a ssk kapsamında sigorta bildiriminiz yapıldıktan sonra emeklilik borclanma 2019 başvurunuzu yapabilirsiniz. SSK kapsamında son çalışmanızın olması hem yurt disi emeklilik 2019 maaşınızın yüksek olmasını sağlar hem de sgk yurtdışı borçlanma 2019 işlemi için daha az ödeme yapmış olursunuz.

Her ne kadar yurt disi borclanma 2019 emekli maaşı şu kadar demek zor olsa da 2018 yılı ve öncesi verileri esas aldığımızda yurtdışı emeklilik hesaplaması taban tutarlardan aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Eğer sgk yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız hizmet sürelerinizin tamamı 2000 yılından önce olursa 1600-1800 TL arasında,
  • Yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız sürelerin bir kısmı 2000 öncesi bir kısmı 2000 sonrası olursa ortalama 1400-1600 TL arasında maaş alırsınız.

Yurtdışında ya da TR’de hiç sigorta başlangıcı olmayan ev hanımları son sigorta girişinden geriye doğru borçlanma yapabildikleri için hizmetlerin büyük kısmı 2000 sonrası olmaktadır. Bu durumda olanların ise ortalama emekli maaşları 1200-1400 TL arasında olacaktır.

Yurt dışı emeklilik şartları nelerdir ?

Sgk yurtdisi emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için Türkiye ile uzun vade emeklilik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde sigortalı çalışmalarınızın olması ya da işsizlik sürelerinizin olması gerekiyor. Ev hanımları anlaşmalı ülkelerde geçen resmi ikamet sürelerini de borçlanabilmekte.

Yurtdisi borclanma emeklilik hesaplaması yapılırken 18 yaş altında geçen süreler borçlanmaya dahil edilmemekte. Ayrıca sadece türk vatandaşlığında geçen çalışma ya da ikamet sürelerini yurtdisi emeklilik borclanması ile satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yurtdışı borçlanma emeklilik başvurusu nasıl, nereye yapılır ?

Yurtdışı ssk borçlanması başvurunuzu dilerseniz elden, dilerseniz posta yolu ile yapabilirsiniz. Yurt dışı emeklilik için başvurular İsviçre dışında diğer ülkeler için Türkiye’de kaydınızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilir. İsviçre’deki çalışma ve ikamet sürelerinizi borçlanmak için SGK-Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekiyor. Yurtdışı emeklilik şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki formlar ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Borçlanma başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

  • Yurtdışı borçlanması başvuru formu,
  • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi
  • Kimlik fotokopiniz,
  • Hizmet ya da ikamet belgeniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı