Yurtdışı Borçlanma Son Tarih 31 Temmuz 2019

0 93

Yurtdışı borçlanma işlemleri ile ilgili önemli düzenlemeleri içeren ve 19 Temmuz 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7186 sayılı Kanun ile borçlanma işlemlerinde önemli değişiklikler yapılıyor. Eski ve geçerli hükümlerden yararlanarak başvuru yapmak isteyenlerin 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

7186 Sayılı torba kanun içerdiği önemli vergisel düzenlemelerin haricinde yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de yurtdisi borclanma yapacakları yakından ilgilendiren önemli düzenlemeleri de içeriyor. Torba yasa ile birlikte yurtdisi emeklilik işlemlerinde meydana gelen değişiklikler ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yurtdisi emeklilik borclanmasi kalkiyormu

Resmi gazetede yayımlanan torba yasa ile yurtdisi borclanma tamamen kaldırılmıyor. Bu yönde çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Borçlanma hakkı eskiden olduğu gibi devam edecek. Ancak önemli düzenlemeler geliyor. Şimdi bu düzenlemelerin hepsine madde madde değinelim.

Torba yasa 2019 yurtdisi emeklilik

Gelelim en çok merak edilen sorulardan birisi olan torba yasada neler var emeklilik düzenlemeleri neler sorusunun cevabına.

Torba kanun ile yurtdisi borclanma 2019 Ağustos ayından itibaren artacak. Mevcut uygulamada en düşük günlük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si üzerinden hesaplanırken 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra %45’i üzerinden hesap edilecek. En yüksek tutar ise bunun 7,5 katı olacak.

Zamla birlikte en düşük borçlanma tutarı 27,28 liradan 38,37 liraya çıkacak. Bu da yaklaşık olarak %40 artış demek. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız durumunda ödenecek tutarlar konusunda ayrıntılı bilgi için hemen https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanma-gunluk-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Borçlanma sadece bağkurdan olacak

31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapanlar Türkiye’de son sigorta kolu neyse ona göre borçlanma yapabilecek. Örneğin Türkiye’de son çalışma ssk ise ssk kapsamında borçlanma yapabilecek. Ancak 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra bu durum değişiyor. 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra başvuru yapanların Türkiye’deki son sigortalılık durumuna bakılmadan borçlanma işlemi sadece bağkur kapsamında yapılacak.

Türkiye’de son çalışma ssk olsa bile hizmet borçlanması bağkurdan olacak. Hal böyle olunca alınacak emekli maaşı düşecek hem de borçlanma tutarı artmış olacak. Çünkü bağkurdan emeklilik için ödenmesi gereken en az prim gün sayısı 5400 gün. Bu durumda zamlı tutar üzerinden hesaplama yapıldığında bir kişinin yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilmesi için ödemesi gereken en az gün sayısı 5400 gün, ödeyeceği tutar da 207 bin liraya yakın olacaktır.  Alınacak emekli maaşı da komik gelecek size ama en fazla 1200 lira civarında olacaktır.

Borçlanma yapıp ödemeniz halinde alabileceğiniz emekli maaşını merak ediyor musunuz ? Hesaplamak için hemen https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanmasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

31 Temmuz 2019’a kadar başvurmazsam ne olur ?

Eğer Türkiye’den emeklilik düşünceniz varsa başvurunuzu hemen vakit kaybetmeden yapmalısınız. Zira 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra yukarıdaki hükümler uygulanacağından emeklilik hayal gibi bir şey olacaktır.

Yurtdışındayım nasıl başvuru yapabilirim ?

Şu an Türkiye’ye gelme imkanınız yoksa bile merak etmeyin. Çözümü kolay. Borçlanma başvurusunu bulunduğunuz yerden de yapabilirsiniz. Borçlanma başvuru formları ve gerekli evrakları ekleyerek PTT aracılığı ile iadeli taahhütlü olarak Türkiye’de SGK’ya gönderebilirsiniz. Böylece zamlı tutarlar ve değişen hükümler yerine eski tutarlar üzerinden ve zamsız olarak borçlanma işlemini yapabilirsiniz.

Başvurunuza istinaden SGK çıkarılan borcu belirttiğiniz adrese tebliğ gönderir. Tebliğ aldıktan sonra da 3 aylık süreniz var. Bu süre içerisinde ödeme yaptığınızda zamsız tutarlar üzerinden düzenlemeden yararlanmış olursunuz.

Başvuru için gerekli olan tüm evrakları ve başvuruyu nasıl yapacağınızı sizin için derledik ve toparladık. Hemen https://sgkbilgisi.com/yurtdisi-borclanmasi-icin-gerekli-evraklar-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek gerekli belgeleri indirebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.