Agi Formu, Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur Örnek 2021

0 7.944

Agi formu yani asgari geçim indirim bildirim formu diğer adı ile aile durum bildirim formu çalışanlar açısından önem arz etmektedir. Bildiğiniz üzere ücret karşılığı çalışan sigortalılar, devlet memurları gibi çalışanlar medeni durumu, eşin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısı gibi kriterler esas alınarak gelir vergisinde indirimden yararlanmakta. Yararlanılan bu yardım da asgari geçim indirimi olarak adlandırılmakta.

Çalışanların medeni durumu, eşin çalışma durumu, çocuk sayısındaki artış ya da öğrenim durumundaki artışı agi formu ile işverenlerine bildirim yapmaları gerekiyor. İşte tam da bu aşamada asgari geçim indirimi bildirim formunun doldurulması ile ilgili zorluk yaşanmakta. Bu yazımızda örnek formu bulabilir, agi formunu excel olarak indirebilirsiniz ayrıca agi formu nasıl doldurulur konusunda adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Agi formu nedir ?

Ücret geliri elde eden çalışanlar medeni durum ve çocuk sayısına göre gelir vergisinde indirim alırlar. Alınan bu indirim asgari geçim indirimi olarak adlandırılır. İşte işe yeni başlayan ya da mevcut çalışanın asgari geçim indiriminden yararlanma oranını belirlemek için yapılacak bildirimlerde kullanılan form asgari geçim indirimi formu olarak tanımlanır.  Güncel agi formu formatı aşağıda paylaşılmıştır.

Agi formu indir ?

Medeni durumunuz ve çocuk sayınızda ya da öğrenim durumlarında olan değişiklikleri bildirmek için boş agi formunu aşağıdan indirebilirsiniz.

Agi formu nereden alınır ?

Aile geçim indirim formu genelde durum değişikliklerinde kişinin çalıştığı işyeri ya da Kamu kurumu personel servislerince de verilir. Ancak biz zaten size yukarıda indirme bağlantısını verdik. Buradan indirerek online doldurabilir ve sonrasında çıktısını alarak imzalayıp çalıştığınız işyerine verebilirsiniz.

Aile bildirim formu nedir ?

Agi formu, asgari geçim indirim formu ve aile durum bildirimi formu hepsi aynı formdur sadece isimleri farklıdır. Aile durumunda meydana gelen değişikliklerin bildirimi için kullanılan form olarak tanımlayabiliriz kısaca. Ayrıntılar yazımızın devamında verilmiştir.

Aile bildirim formu nasıl doldurulur örnek

Aşağıda aile durumu bildirimi örnek olarak doldurulan aile durumu bildirimi formu verilmiştir. Siz de agi formu örneğine bakarak doldurabilirsiniz. SGK aile bildirim formu örneğine göz attıktan sonra aile durumu bildirimi doldurma işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gerekenler hakkında yazımızın devamında ayrıca bilgi verilecektir. Eşin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre güncel agi tutarlarına  asgari geçim indirimi tablosu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi formu doldururken dikkat

Yukarıda aile durumu bildirimi nasıl doldurulur konusunda bir örnek verdik. Agi formu doldurma konusunda bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Öncelikle agi bildirim formunu eksiksiz doldurmanız ve yanlış beyan vermemeniz gerekiyor. Bu konuda sizi baştan uyarmamız gerekiyor. Yanlış beyanda bulunmanız ve yersiz olarak ödeme yapılması durumunda fazla ödenen indirim tutarları faizi ile birlikte sizden tahsil edilir.
  • 18 yaşını geçen çocuğunuz varsa ve öğrenime devam ediyorsa öğrenim durumunu gösterir belge eklemeniz gerekiyor. Eğer yeni doğan çocuk varsa çocuğun geçici kimlik fotokopisi ya da doğum raporunu da eklemeniz gerekiyor.
  • Aile bilgi formunu doldururken kafanıza takılanları yazı sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bekar aile durum bildirimi nasıl doldurulur ?

Eğer evli değilseniz ve çocuk da yoksa aile durumu bildirir belgesinde adece “Bildirimi Veren” kısmını doldurup formu imzalamanız yeterli olacaktır. Aile yardım bildirimi formundaki alt kısımları boş bırakabilirsiniz.

Aile durum bildirimi e devletten nasıl doldurulur ?

Devlet memurları bu bildirimi e devlet sistemi üzerinden online olarak da yapabilmekte. Ancak bize sorarsanız form ile yapmak daha sağlıklı olacaktır. Özel sektör çalışanları e devletten bu formu verememekte.Eğer memur iseniz e devlet sisteminde kamu personeli aile bildirim formu bağlantısı aracılığı ile form bildirimi yapabilirsiniz.

Aile durum bildirimi doldurma hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.