Agi Formu, Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur Örnek 2020

0 2.360

Agi formu yani asgari geçim indirim bildirim formu diğer adı ile aile durum bildirim formu çalışanlar açısından önem arz etmektedir. Bildiğiniz üzere ücret karşılığı çalışan sigortalılar, devlet memurları gibi çalışanlar medeni durumu, eşin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısı gibi kriterler esas alınarak gelir vergisinde indirimden yararlanmakta. Yararlanılan bu yardım da asgari geçim indirimi olarak adlandırılmakta.

Çalışanların medeni durumu, eşin çalışma durumu, çocuk sayısındaki artış ya da öğrenim durumundaki artışı agi formu ile işverenlerine bildirim yapmaları gerekiyor. İşte tam da bu aşamada asgari geçim indirimi bildirim formunun doldurulması ile ilgili zorluk yaşanmakta. Bu yazımızda örnek formu bulabilir, agi formunu excel olarak indirebilirsiniz. Eşin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre güncel agi tutarlarına https://www.ssksor.com/agi-tablosu/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Agi formu indir ?

Medeni durumunuz ve çocuk sayınızda ya da öğrenim durumlarında olan değişiklikleri bildirmek için agi formunu buradan indirebilirsiniz: asgari geçim indirim formu indir.

Agi formu nereden alınır ?

Form genelde durum değişikliklerinde kişinin çalıştığı işyeri ya da Kamu kurumu personel servislerince de verilir. Ancak biz zaten size yukarıda indirme bağlantısını verdik. Buradan indirerek online doldurabilir ve sonrasında çıktısını alarak imzalayıp çalıştığınız işyerine verebilirsiniz.

Aile bildirim formu nedir ?

Agi formu, asgari geçim indirim formu ve aile durum bildirimi formu hepsi aynı formdur sadece isimleri farklıdır. Aile durumunda meydana gelen değişikliklerin bildirimi için kullanılan form olarak tanımlayabiliriz kısaca. Ayrıntılar yazımızın devamında verilmiştir.

Aile bildirim formu 2020

Agi formu asgari geçim indirimi formu ya da aile bildirim formu olarak da adlandırılır. Yukarıdan belgeyi excel formatında indirebilir ve nasıl dolduracağınız ve doldururken dikkat etmeniz gerekenler konusunda adım adım ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

Aile bildirim formu nasıl doldurulur örnek

Aşağıda örnek olarak doldurmuş olduğumuz aile durumu bildirimi formu verilmiştir. Siz de bu forma bakarak doldurabilirsiniz. Formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler hakkında yazımızın devamında ayrıca bilgi verilecektir.

Asgari geçim indirimi formu doldurken dikkat

Öncelikle formu eksiksiz doldurmanız ve yanlış beyan vermemeniz gerekiyor. Bu konuda sizi baştan uyarmamız gerekiyor. Yanlış beyanda bulunmanız ve yersiz olarak ödeme yapılması durumunda fazla ödenen indirim tutarları faizi ile birlikte sizden tahsil edilir.

18 yaşını geçen çocuğunuz varsa ve öğrenime devam ediyorsa öğrenim durumunu gösterir belge eklemeniz gerekiyor. Eğer yeni doğan çocuk varsa çocuğun geçici kimlik fotokopisi ya da doğum raporunu da eklemeniz gerekiyor. Formu doldururken kafanıza takılanları yazı sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bekar aile durum bildirimi nasıl doldurulur ?

Eğer evli değilseniz ve çocuk da yoksa formda sadece “Bildirimi Veren” kısmını doldurup formu imzalamanız yeterli olacaktır. Alt kısımları boş bırakabilirsiniz.

Aile durum bildirimi nasıl doldurulur e devlet

Devlet memurları bu bildirimi e devlet sistemi üzerinden online olarak da yapabilmekte. Ancak bize sorarsanız form ile yapmak daha sağlıklı olacaktır. Özel sektör çalışanları e devletten bu formu verememekte.Eğer memur iseniz e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/maliye-bakanligi-kamu-personeli-aile-bilgileri-bildirim-sistemi bağlantısı aracılığı ile form bildirimi yapabilirsiniz.

Agi formu excel

Aile durum bildirim formu diğer adı ile agi formunu excel olarak yazımızın girişinde verilen bağlantı aracılığı ile indirebilirsiniz. Formu nasıl dolduracağınız yukarıda adım adım anlatılmıştır. Kafanıza takılanları aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

AGİ formu hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.