Engelli Emeklilik Tablosu, Şartları, Güncel Maaşları 2021

6 1.182

Engelli emeklilik tablosu ve özürlü emeklilik şartları engel oranı en az %40 üzerinde olanlar tarafından merak edilmektedir. Eğer sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlarda ilk başlangıç tarihinizden önce var olan bir engel durumunuz, rahatsızlığınız v.s. varsa hem 2021 engelli vergi indiriminden yararlanabilir hem de 2021 engelli emeklilik kapsamında erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Eğer sigorta, bağkur v.s. kapsamında ilk başlangıç tarihinden sonra meydana gelen bir rahatsızlığınız varsa bu durumda vergi indirimi emeklilik yerine malulen emeklilik hakkından da yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda engelli emekli olma şartları, 40 vergi indirimi ile emeklilik maaşı ne kadar ve Sgk engelli emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır gibi konu hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Vergi indirimi emeklilik tablosu 2021

Engelli erken emeklilik şartları  ilk sigorta, bağkur v.s. kapsamında başlangıç tarihine göre farklılık gösterir. yüzde 40 engelli emeklilik şartları arasında engelli emekli hesaplaması yapılırken yaş dikkate alınmaz. Sigorta, bağkur ilk tesciline göre gerekli olan sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlamanız emeklilik için yeterli olacaktır.

Eğer ssk kapsamında iseniz  için aşağıdaki engellilik engelli emeklilik hesaplama tablosundan emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz. 4b bağkur kapsamındakiler için vergi indirimi emeklilik şartları ise yazımızın devamında verilecektir. SSK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek 4a ssk kapsamında normal emeklilik şartlarınız konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

engeli vergi indirim emeklilik
engelli emeklilik şartları tablosu

Bağkur engelli emeklilik şartları 2021

Eğer 4b bağkur kapsamında iseniz ve bağkura başlamadan önce var olan bir rahatsızlığınız varsa ve bu rahatsızlık neticesinde işgücü kayıp oranınıza göre 4b Bağ-Kur engeli emeklilik şartları ve engelli emekli tablosu şu şekilde olacaktır;

 • En az %60 ve üzeri olduğu tespit edilirse 15 yıldan beri sigortalı olmanız ve 3960 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.
 • %40-49 arasında raporunuz varsa 18 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında raporunuz varsa 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

40 raporla erken emeklilik 2021

Eğer engel oranınız en az %40 ve üzeri ise 3. derece engelli sayılırsınız ve yaş beklemeden erken emekli olma hakkınız bulunmaktadır. Yukarıdaki tabloya göre işe giriş tarihinizi esas alarak %40-49 arası raporla sağlamanız gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını hesap edebilirsiniz.

Engelli emeklilik hesaplama 2021

İlk sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlarda Sosyal Güvenlik tescil tarihinize göre ve engel oranınıza göre emekli olacağınız tarih ve alınacak emekli maaşı hesap edilir. Bize bu bilgileri yazının altındaki yorum kısmından yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğiniz konusunda sizin için hesaplama yapabiliriz.

Vergi indirimi emeklilik maaşı ne kadar 2020

Gelelim en çok sorulan sorulardan birisi olan engelli emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabına. 2021 yılı ve öncesi verileri esas alınarak engelli emeklilik maaş hesaplaması yapıldığında primleri asgariden ödenen engelli emekli maaşı 2021 yılında en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır. Engel derecesi ve engeli emeklilik hesaplamasına göre alınacak olan güncel emekli maaşı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

3. derece engelli maaşları engelli emeklilik kapsamında alınacak en düşük emekli maaşlarıdır.  Üçüncü derece engeli olan yani %40-49 arasındaki engel raporu ile emekli olacak bir çalışanın primleri asgari üzerinden ödendi ise engelli emeklilik maaşı hesaplamasına göre alınacak en düşük maaş da asgari üzerinden hesaplanmış olacaktır. 2021 yılı için engelli emekli maaş hesaplama tablosuna göre 3. derecede engelli birisi için en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

İkinci derece engelli olanlar engel oranı %50-59 arasında olanlardır. Bu kişilere bağlanacak maaş 3. derecede olanlara göre kısmen biraz daha fazla olacaktır. Engelli emekli maaşı hesaplama şekline göre bu kapsamda emekli olacak birisine ödenecek aylık miktarı 2021yılı için en düşük 1500 TL olacaktır.

Engelli ya da malulen emeklilik haricinde normal emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak ve güncel maaş tutarlarına göz atmak için emekli olursam kaç para maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi 2021

Eğer en az %40 ve üzeri engel raporunuz varsa ve çalışmaya devam ediyorsanız vergi indiriminden yararlanabilmektesiniz. 2021 yılında engelliler için vergi indiriminden yararlanma oranları açıklandı. Buna göre engelli vergi indirimi tutarları 2021 yılında;

 • Birinci derece engelli olanlar için: 1.500,00 TL,
 • İkinci derece engeli olanlar için: 860,00 TL,
 • Üçüncü derece engeli olanlar için ise: 380,00 TL olacaktır.

4c engelli emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

4c eski adı ile emekli sandığı kapsamındakiler için yüzde 40 engelli emeklilik hesaplaması ilk defa memur olma tarihine göre farklılık gösterir. İlk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve ya sonrasında emekli sandığı kapsamında memur olanlar için engelli emeklilik cetveli ve şartları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • En az %60 ya da üzeri engeli olanlar 15 yıllık sigorta süresi ve 3960 günü tamamlamaları,
 • %50-59 arasında olanlar 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günü tamamlamaları,
 • %40-49 arasında engeli olan engelli memur emeklilik şartları ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 gün olacaktır.

Engelli emeklilik şartları ve maaş tutarları konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Ayşen Özbay

  Merhaba ;
  01.07.1999 SSK girişliyim.toplamda 5062 günüm var ..
  SSK sistemde ortalama kazanç 5145 TL görünüyor ..maaşım yüksekti .
  Malulen emeklilik için randevu aldım .
  Yüzde 70/80 i bulur sanıyorum engellilik raporum ..
  Ortalama ne kadar ücret alırım ?
  Çok teşekkür ederim .

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Emekli maaşı hesaplaması yapmak maalesef zor sizin için. Tabandan yatmış olsa 1500 TL civarı alırsınız. Ama ortalama yüksek olunca hesaplama yapamıyoruz.

 2. orhan

  vergi indiriminden emekli olmak için mevcut yüzde 40 raporum var yenisi istenirmi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Hayır yeni rapor istenmez. Mevcut rapor ile emekli olabilirsiniz.

 3. sofimistik

  09.09.1991 de bankada çalışmaya başladım. 18.04. 2000 de işten çıktım. 1992 hazirandan sonra tavandan yattı primlerim.
  05.08.2016 dan beri ise asgari ücretle çalışıyorum.

  %44 engelli raporum var. 3. dereceden emekli olursam toplam 3966 günüm var emekli olma ihtimalim var.

  ne kadar maaş alabilirim?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Maalesef sizin için emekli maaşı hesabı yapamam. Sgk ne kadar maaş alırım uygulaması ile hesaplama yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.