Sigorta Kolu (*)4a Ne Demek ?

8 31.402

Sigorta kolu (*)4a ne demek ? Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet cetvelinde birçok parametre bulunmakta ve bunların ne anlama geldikleri sigortalılar tarafından bilinememekte. Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu tescil ve hizmet dökümünde yer alan parametler ve açıklamaları konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Burada tüm kodlar ve ne anlama geldiği anlatılacaktır. Eğer atladığımız ve sizinde kafanıza takılan bir husus olursa yazı sonundaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Aphb nedir ?

APHB aylık prim ve hizmet belgesinin baş harflerinden oluşmakta. Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumuna prim gün sayısı ve kazancını içeren bildirgelerin elektronik ortamda gönderimini sağlayan belgedir. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra muhtasar beyanname ve SGK aphb birleşerek muhtasar ve prim hizmet beyannamesi adını alacaktır.

4a 506/aphb ne demek ?

01 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı çalışanlar 506 sayılı Kanuna tabiydi. Dolayısıyla 2008/Ekim ayı öncesi ssklı çalışmalar SGK tescil ve hizmet dökümünde 506/aphb hizmeti olarak görünür. Yani ssk kapsamındaki çalışmalara ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi kısmıdır.

Sgk meslek kodu nedir ?

Yönetmeliğe göre her bir meslek için bir kod belirlenmiştir ve çalışanların işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesinde bu kodların yer alması zorunludur. Çalışanın işyerinde yaptığı işe uygun kodla bildirilmesi gerekmektedir. Aksinin tespiti halinde işverene idari para cezası uygulanmaktadır. Meslek kodunun ne olduğu ve geriye dönük meslek kodu değiştirme işlemleri hakkındaki tüm detayları https://www.ssksor.com/sgk-meslek-kodu-degistirme/ sayfamızda bulabilirsiniz.

506 aphb meslek kodu nedir ?

Bildiğiniz gibi meslek kodları çalışanlar için zorunlu hale gelmiştir. Aylık prim ve hizmet belgesinde çalışanların meslek kodlarının girilmesi zorunludur. 506 sayılı kanuna göre verilen bildirgeler için o dönemde meslek kodları zorunlu olmadığından burası boş çıkacaktır.

Sigorta kolu yıldız 4a nedir ?

Yürürlükteki 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre bir işyerinde eski adı ile ssk kapsamında çalışanlar Kanunun 4’üncü maddesinin a bendi kapsamında sigortalı sayıldıklarından 4a sigortalısı olarak adlandırılmaktadırlar. Buradaki 4a SSK hizmetlerine ait günlerdir. Yanındaki (*) işareti ise rapor alan çalışanların raporlu oldukları süre boyunca çalışmadıklarının SGK’ya bildirimi için kullanılan işarettir.

(*)4a parantez içindeki yıldız neyi ifade ediyor ?

Geçici işgöremezlik diğer adı ile istirahat raporu alan çalışanlar için işverenler çalışmazlık girişi yapmak zorundadır. Ancak aylık prim ve hizmet belgesi verirken işveren tarafından “sigortalı raporlu sürelerde çalışmamıştır kutucuğu” işaretlenmesi de çalışmazlık bildirimi yerine geçmekte.

Bu kısım işaretlendiğinde o dönem için verilen hizmetlerin yanında (*) işareti yer alır. İşverenler genelde çalışmadığına dair bildirim yapılmadı diye ceza uygulanmasın diye rapor almayan çalışanlar için de bu kutucuğu işaretleyebilmekte.

Sgk’da ünite kodu nedir ?

Sigortalı işçi çalıştıran tüm işyerlerinin bağlı olduğu bir Sosyal Güvenlik Merkezi vardır. İşverenin bağlı olduğu bu SGM’ler SGK Ünitesi olarak tanımlanır ve herbirinin de kodu bulunmaktadır. İşte çalışılan işyerinin sahip olduğu bu kodlar ünite kodu olarak tanımlanır.

4a hizmet dökümü ş harfi

İşverenler şikayet, kayıt dışı sigortalı çalıştırma ya da bazı şüpheli durumlardan kaynaklı olarak Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından denetlenebilir. Denetim süresince işveren tedbir amaçlı işyerine “Ş” yani şüpheli kodu koyabilir. Bu süreçte işyeri dosyası ile alakalı bir işlem yapılamaz, bildirge gönderilemez.

Belge kd/ bsmk/ drc kd

Belge kd sigortalının bildirildiği belge kodudur. Emekli olmayan çalışanlar için bu kod “01- Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” kodudur. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler için ise kod “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” kodudur.

Bsmk ise basamak anlamına gelir. 2008’den önce bağkurlular açısından basamak olayı vardı ve basamağa göre prim ödenmekteydi. Ancak bu uygulamaya 2008/Ekim ayından sonra son verildi. 2008/Ekim ayından önce bağkurda ödemeniz varsa basamak kısmında çıkacaktır.

Drc kd ise memurlar için geçerlidir. Maaşını aldığı kademe ve bulunduğu dereceyi gösterir.

4a, 4b, 4c nedir ?

Sosyal Güvenlik Tescil ve Hizmet Dökümünde her bir sigorta koluna ait çalışma sigorta koluna ilişkin kodla görülür.  5510 Sayılı Kanunun 4’üncü maddesine göre sigorta türleri ve anlamları aşağıdaki gibidir;

 • 4a: Özel sektörde eski adı ile ssk kapsamında çalışanlar ile devlette sözleşmeli olarak çalışanların hizmetleri 4a yani ssk kapsamında hizmet sayılır.
 • 4b: Kendi adına ve hesabına prim ödeyenler yani bağkurlular 5510 Sayılı Kanunun 4b bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bağkur kapsamındaki hizmetler hizmet dökümünde 4b hizmetleri olarak görünür.
 • 4c: 657 sayılı devlet memurları Kanununa göre Kamuda kadrolu çalışan memurlar 5510 Sayılı Kanunun 4c bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Memuriyette kadrolu olarak geçen süreler SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde 4c kısmında görülür.

4a, 4b, 4c memur ne demek ?

Memurların en çok takıldıkları husus neden SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde primlerin 4c kapsamında göründüğü. Zira bu 4c maddesi 657 Sayılı Kanunun 4C maddesi ile karıştırılmakta. Bildiğiniz gibi Kamuda sözleşmeli olarak çalışanlar 657 Sayılı Kanunun 4C bendi kapsamında sayılmıştır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tescil kaydında 4c Kamuda kadrolu olarak çalışan memurları gösterir.

Emekli sandığı kapsamında kadrolu olarak Kamuda çalışan devlet memurları 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4c maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Yani buradaki 4C’yi 657 Sayılı Kanunun 4c maddesi ile karıştırmayın. 657 Sayılı Kanunun 4C bendinde sayılanların hizmetleri 4a yani ssk kapsamında bildirilir ve SGK tescil hizmet dökümünde 4a olarak görünür.

SGK 4C Nedir ?

Yukarıda da ayrıntılı olarak belirttiğimiz üzere Kamuda emekli sandığı kapsamında kadrolu olarak görev yapan tüm devlet memurları 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 4c bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. SGK 4c sigortalısı kadrolu devlet memurlarıdır.

4a kapsamında zorunlu sigorta ne demek ?

Özel sektörde bir işverene bağlı olarak çalışanlar ile Kamuda sözleşmeli çalışanlar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 4/1-a bendi kapsamında zorunlu sigortalı sayılırlar. Bu yüzden eski adı ile ssk yeni adı ile 4a sigortalısı olarak tanımlanırlar.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

8 Yorum
 1. Sevgi

  Merhaba yeni basladığım iş yerimde (*) 4a olarak gösterilmiş rapor almadığım halde neden böyle bisey gösteriliyor daha önceki iş yerlerimde böyle biraey olmamıstı ??

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. İşverenler ceza riskine karşı bunu yapıyor. Bir sorun olmaz sizin için.

 2. Samet

  Merhabalar yeni başladığım işyerimde istirahat raporu felan almadım ama pirimlerimin başında (*)4a kodu var sıkıntı olurmu acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sorun olmaz. İşverenler ceza yememek için herkesi bu kutucuğu işaretleyerek bildiriyor

 3. Nergis

  Merhabalar, 4a* seklinde geriye donuk 4ayim gozukuyor, ilerleyen 4-5aylik surede de isyerim bu sekilde durumumu devam ettirecek. Acaba bu durum ileride benim icin bir sikinti yaratirmi? Sgk primim yine de tam rakamdan yatiyor degilmi?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bir sıkıntı olmaz. İşverenler ceza yememek için bunu yapıyor.

 4. İsmail

  Selam ben iş yerinde istirahat raporu falan almadım ama hizmet dökümünde *4a yazıyor neden acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. İşverenler ceza yememek için tüm sigortalılar için bu kutucuğu işaretliyor. Bir sıkıntı olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.