Sgk Meslek Kodu Geriye Dönük Değiştirme

22 17.821

Sgk meslek kodu geriye dönük değiştirme ve meslek kodu güncelleme işlemleri hem çalışanlar hem de işverenler açısından önem arz etmekte. En çok da sigortalılar açısından önem arz etmekte. Çünkü çıraklık ya da ustalık belgesine başvuru yapıldığında o meslekte belli bir deneyim istendiğinden ve bunun tespiti de SGK Tescil ve Hizmet Dökümünden yapıldığından buradaki meslek kodları büyük önem arz etmekte.

Meslek kodu güncellemesi geriye dönük olarak yapılabilmekte. Bu yazımızda güncelleme işleminin nasıl yapılacağı, başvuru süresi, örnek dilekçe ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Meslek kodu güncelleme

Cari dönem ve sonrasında meslek kodu güncellemesi için işe giriş bildirgesinde güncelleme yapmak yeterli olmakta. Ancak çoğu durumda çalışanlara geriye dönük güncelleme gerekli olduğundan geriye dönük güncelleme işveren tarafından yapılamamakta.

Geriye dönük meslek kodu değiştirme işlemi SGK tarafından yapılabilmekte ve işverenin dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Şimdi öncelikle işe giriş bildirgesinde meslek kodu güncellemesinin nasıl yapılacağına değinelim ve sonra da geriye dönük işlem için örnek dilekçeyi bulabilirsiniz.

Sgk meslek kodu güncelleme cezası

İşe giriş bildirgesinde işverenin yapmış olduğu güncelleme ve ya geriye dönük olarak dilekçeye istinaden yapılan güncelleme işlemi idari para cezasına tabi değildir. Ancak sigortalının meslek kodunun yanlış kodla bildirildiği re’sen tespit edilirse idari para cezasu uygulanabilir.

İşe giriş bildirgesi meslek kodu güncelleme

İşe giriş bildirgesinde yapmış olduğunuz güncelleme sonraki verilecek bildirgelere yansır.Geriye yansımaz. Geriye dönük değişiklik için aşağıda vermiş olduğumuz örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor.

İşe giriş meslek kodu güncelleme

İşe giriş bildirgesinde güncelleme işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap bağlantısını kullanarak e sgk kullanıcı adı ve şifreniz ile işe giriş uygulamasına giriş yapın.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra ana ekranda İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme menüsüne giriş yapın.
 • Sigortalı Kimlik Numarası kısmına güncellemek istediğiniz sigortalının T.C. numarasını yazın ve Sorgulaya basın.
 • Alt kısımda açılan yerde işe giriş bildirgesini seçin. Burada Sigortalı Meslek Adı kısmında sigortalının meslek kodunu seçin ve İleri dedikten sonra gelen ekranda onaylama yapın. Hepsi bu kadar değişiklik tamamdır.

Meslek kodu geriye dönük değiştirme

Geriye dönük güncelleme işlemi için işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Geriye dönük güncelleme talebi en fazla 01.08.2009 tarihi ve sonrası bir tarih için verilebilir. Öncesinde bir değişiklik talep edilemez.

Sgk meslek kodu değiştirme dilekçe örneği

Geriye dönük güncelleme için dilekçenizin aşağıdaki gibi olması yeterlidir.

……………Sosyal Güvenlik Merkezine.

Müdürlüğünüzde ………………………….. işyeri sicil numarasında işlem görmekteyiz. Sigortalımız ……. T.C. numaralı ………. ‘ın işyerimizde …./…./…..-…./…../….. tarihleri arasındaki sigortalılığına ilişkin meslek kodunun ……………… kodu ile güncellenmesi hususunda gereğini, Arz ederiz. 

Sgk meslek kodları excel listesi

Meslek kodları listesi sürekli güncellenmekte ve yeni meslek kodları eklenmekte. Güncel meslek kodları listesini excel olarak buradan indirebilirsiniz. Meslek kodu listesi indir excel.

Sgk meslek kodu değiştirme ne zaman yansıyor ?

İşveren tarafından işe giriş bildirgesinde güncelleme yapıldıktan sonra verilecek ilk aylık prim ve hizmet belgesinde yeni meslek kodu görünür. Geriye dönük olarak yapılan güncellemelerde ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güncelleme işlemi tamamlanır tamamlanmaz SGK tescil ve hizmet dökümünde yeni meslek kodları görünür, yani hemen yansır.

Meslek kodu sorgulama

Meslek kodunuzun ne olduğunu, geriye dönük değişikliğin hizmetinize yansıyıp yansımadığını e devlet sisteminden kolayca görüntüleyebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden giriş yaparak meslek kodunuzu öğrenebilirsiniz.

E devlet meslek kodu sorgulama

Meslek kodunuzu e-devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlet şifrenizle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasına giriş yaptıktan sonra açılan sayfada Meslek Kodu bölümü altında tüm işyerlerinde ve dönem bazında meslek kodu bilginize ulaşabilirsiniz.

E devlette meslek kodu yazmıyor

Meslek kodları önceden aylık prim ve hizmet belgelerine girilmesi zorunlu olmadığından belli bir dönem öncesi kodlar hizmet dökümünde yer almayabilir. Çözümü ve geriye dönük kodun girilebilmesi ve e-devlette görünebilmesi için işveren tarafından bağlı olunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yukarıda örneği verilen dilekçe ile başvuru yapılması.

İşkur meslek kodu değiştirme

Meslek kodları Çalışma Bakanlığı tarafından belirlendiğinden hem İşkur hem de SGK için aynı kodlar geçerlidir. Eğer İşkur’a yapılacak herhangi bir başvuru ya da işlem için değişiklik gerekiyorsa işe giriş bildirgesi üzerinden ya da geriye dönük değişiklik için SGK’ya örnek dilekçe ile başvuru yaparak değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.

Meslek koduna göre sigorta primleri

İşverenler tarafından çalışan adına ödenecek sigorta primleri meslek koduna değil SGK belge türüne göre farklılık gösterir. Meslek kodunun sigorta primi üzerinde etkisi yoktur. Sigortalı belge türlerine göre ödenecek aylık en düşük ve en yüksek sigorta prim tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Meslek kodları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

22 Yorum
 1. fatih

  merhabalar çılıştığım işyeri kapandı ve meslek kodu işletmek için nasıl bir yol izlemem gerekmekte yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. SGK’ya dilekçe ile başvurun. Onlar gereğini yapacaktır.

   1. Akif

    Merhaba Benim 2004 Girişim Var Ve 2009 Yılları Arasında Meslek Kodlarım Yazmiyor Malesef Şuan işyeri Sahibi Vefat Etmiş Durumda Ve Kapandı Nasıl Bir Yol Izlemem Gerekiyor

    1. Mehmet KAYA

     Merhaba. Belirttiğiniz tarihlerde meslek kodu uygulaması yoktu zaten o süreleri işletemezsiniz.

 2. Serdar çıtak

  696 khk ile taserondan kadroya gecisim yapildi. Taseronda giris cikis meslek kodum yanlis. Bunun duzeltilmesi icin firmayla gorustum firma bu islemi yapamadigini soyleyip sgk ya dilekce verdi. Sgk ben yapamiyorum firma yapar diyor. 170 ariyorum, kamu calisaninin sikayetini kabul etmiyoruz diyor. Mahkemeye gidicekmisim. Sgk kucukcekmeceye gidiyorum sikayet etmek istedigimi soyluyorum buradan sikayet edilemiyor deniyor. Nereden edecegim diyorum bilmiyoruz deniyor. Meslek kodu taseronda calisirken ise giris cikisi duzeltmek icin hangi kurum kurulus yapiyor?

 3. Şeyma KILIC

  İdari para cezası oluyo o yüzden çalıştığım özel hastanede benimkini de düzeltmiyolar

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Meslek kodu düzeltmenin bir cezası yok. İşyeriniz bir yazı ile SGK’ya başvurarak düzelttirebilir.

 4. Şeyma KILIC

  Ben özel bi hastanede çalışıyorum tıbbi sekreterim ama meslek kodumu sekreter olarak girmişler bı üniversitesi hastanesine basvurcaktim deneyim sarti vardı meslek kodumu yanlış girdileri için yerlesemedim hastane ceza ödeyeceği için düzeltmek istemiyo bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. Şikayet etsem sonuç alabilirmiyim

 5. Hüseyin E

  Merhaba,

  Sgk ya verilecek meslek kodu düzeltme dilekçelerinde departman müdürünün tek imzası yeterli oluyor mu acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. İşyeri yetkilisinin imzası yeterli olacaktır.

  2. İlayda

   Merhaba , bir ara ben masozluk yaptım . Bunu nişanlım bilmiyor e devletten bir gün öğrenirse boşanma sebebi olur nasıl bunu değiştirmenin yolu var mı ?

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba. Maalesef yok.

 6. Fatih Yılmaz

  Merhaba.
  2010-2015 yılları arasında MEB de öğretmen olarak çalıştım. 2015 de istifa ettim.
  SGK dökümünde Meslek Kodu kısmı yazmıyor. Boş görünüyor
  Bu yıllar arasında meslek kodumu nasıl yazdırabilirim.
  MEB mi dilekçe vermeli?
  Kendim SGK ya dilekçe vererek yazdırabilir miyim?
  Yada Meslek Kodumu yazdırmak için ne yapmalıyım?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sizin dilekçe ile meslek kodu işlenmez. MEB tarafından SGK’ya yazımızda örneği de verilen dilekçe ile başvurulması gerekmekte. Geriye dönük olarak düzeltilir bu başvuruya istinaden.

 7. Zeynep

  Merhaba geçmişe dönük 5 yıllık mesleki kod değişiminde işletme para cezasına tabi olurmu ve ayrıca değişimde dikekçeyi muhasebemi işletme mi vermeli

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Hayır idari para cezası uygulanmaz. İşveren verecek dilekçeyi.

 8. A

  Merhaba, 2016-2018 yılları arasında belediyeye bağlı taşeron şirket çalışanıydım. 2018yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçirildik. Şirketin belediye ile bağlantısı kalmadı hatta kapanmış olabilir. Ancak şirketteki 2yılımın meslek kodu yanlış girilmiş. Geriye dönük meslek kodu değişikliği için ŞİRKET ADINA BELEDİYE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ

  1. Mehmet KAYA

   Merhabalar. Şirketin dilekçe vermesi gerekiyor. Belediyenin başvurusunu kabul etmezler.

 9. mehmet

  Merhabalar işverenim dilekçeyi verdi. 2 ay oldu fakat hala meslek kodum güncellenmedi. Ne kadar sürer. (geçmişe yönelik güncelleme talebi)

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Normal şartlarda o kadar uzun sürecek bir işlem değil ama neden gecikti o kadar. SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

 10. Tuncay

  2011_2016 yılları arasında firmada elektrikçi olarak çalıştım.meslek kodu yazmamışlar.Duzelttiremedim.Duzeltmiyorlar.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. O zaman kendiniz SGK’ya dilekçe yazın. İşverenden talep etsinler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.