Sgk Meslek Kodu Değiştirme

0 19

Sgk meslek kodu değiştirme işlemleri hem çalışanlar hem de işverenler açısından önem arz etmekte. En çok da sigortalılar açısından önem arz etmekte. Çünkü çıraklık ya da ustalık belgesine başvuru yapıldığında o meslekte belli bir deneyim istendiğinden ve bunun tespiti de SGK Tescil ve Hizmet Dökümünden yapıldığından buradaki meslek kodları büyük önem arz etmekte.

Meslek kodu güncellemesi geriye dönük olarak yapılabilmekte. Bu yazımızda güncelleme işleminin nasıl yapılacağı, başvuru süresi, örnek dilekçe ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sgk meslek kodu güncelleme

Cari dönem ve sonrasında meslek kodu güncellemesi için işe giriş bildirgesinde güncelleme yapmak yeterli olmakta. Ancak çoğu durumda çalışanlara geriye dönük güncelleme gerekli olduğundan geriye dönük güncelleme işveren tarafından yapılamamakta.

Geriye dönük meslek kodu değiştirme işlemi SGK tarafından yapılabilmekte ve işverenin dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Şimdi öncelikle işe giriş bildirgesinde meslek kodu güncellemesinin nasıl yapılacağına değinelim ve sonra da geriye dönük işlem için örnek dilekçeyi bulabilirsiniz.

Sgk meslek kodu güncelleme cezası

İşe giriş bildirgesinde işverenin yapmış olduğu güncelleme ve ya geriye dönük olarak dilekçeye istinaden yapılan güncelleme işlemi idari para cezasına tabi değildir. Ancak sigortalının meslek kodunun yanlış kodla bildirildiği re’sen tespit edilirse idari para cezasu uygulanabilir.

İşe giriş bildirgesi meslek kodu güncelleme

İşe giriş bildirgesinde yapmış olduğunuz güncelleme sonraki verilecek bildirgelere yansır.Geriye yansımaz. Geriye dönük değişiklik için aşağıda vermiş olduğumuz örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor. İşe giriş bildirgesinde güncelleme işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap bağlantısını kullanarak e sgk kullanıcı adı ve şifreniz ile işe giriş uygulamasına giriş yapın.
  • Buraya giriş yaptıktan sonra ana ekranda İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme menüsüne giriş yapın.
  • Sigortalı Kimlik Numarası kısmına güncellemek istediğiniz sigortalının T.C. numarasını yazın ve Sorgulaya basın.
  • Alt kısımda açılan yerde işe giriş bildirgesini seçin. Burada Sigortalı Meslek Adı kısmında sigortalının meslek kodunu seçin ve İleri dedikten sonra gelen ekranda onaylama yapın. Hepsi bu kadar değişiklik tamamdır.

Sgk meslek kodu geriye dönük değiştirme

Geriye dönük güncelleme işlemi için işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Geriye dönük güncelleme talebi en fazla 01.08.2009 tarihi ve sonrası bir tarih için verilebilir. Öncesinde bir değişiklik talep edilemez.

Sgk meslek kodu değiştirme dilekçe örneği

Geriye dönük güncelleme için dilekçenizin aşağıdaki gibi olması yeterlidir.

……………Sosyal Güvenlik Merkezine.

Müdürlüğünüzde ………………………….. işyeri sicil numarasında işlem görmekteyiz. Sigortalımız ……. T.C. numaralı ………. ‘ın işyerimizde …./…./…..-…./…../….. tarihleri arasındaki sigortalılığına ilişkin meslek kodunun ……………… kodu ile güncellenmesi hususunda gereğini, Arz ederiz. 

Sgk meslek kodları listesi

Güncel meslek kodları listesini excel olarak buradan indirebilirsiniz. Meslek kodu listesi indir excel.

Sgk meslek kodu değiştirme ne zaman yansıyor ?

İşveren tarafından işe giriş bildirgesinde güncelleme yapıldıktan sonra verilecek ilk aylık prim ve hizmet belgesinde yeni meslek kodu görünür. Geriye dönük olarak yapılan güncellemelerde ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güncelleme işlemi tamamlanır tamamlanmaz SGK tescil ve hizmet dökümünde yeni meslek kodları görünür, yani hemen yansır.

Meslek kodu sorgulama

Meslek kodunuzun ne olduğunu, geriye dönük değişikliğin hizmetinize yansıyıp yansımadığını e devlet sisteminden kolayca görüntüleyebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden giriş yaparak meslek kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Meslek kodları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.