Özel Bina İnşaatı Ssk Dosyası Açılışı

2 5.770

Özel bina inşaatı ssk dosyası açılışı hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Şayet yapılan bir inşaat ruhsata tabi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na inşaat ile ilgili dosya tescilinin açılması ve bu dosyada gerekli olan işçilik bildiriminin yapılması zorunludur.

Bu yazımızda bina inşaatı sgk dosya açma işlemleri, sigorta dosyası açma için izlenecek yol ve tüm detayları bulabilirsiniz.

İnşaat sgk dosyası açma süresi

Kanunen bina inşaatı için ruhsat alındıktan sonra en geç iki yıl içerisinde inşaata başlanması zorunludur. Ruhsatlar Belediyeler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na da gönderilir. SGK ruhsat alınış tarihinden itibaren iki yıl bekler.

Bu süreçte eğer ilgili ruhsat için inşaat dosyası tescili açılmazsa SGK ruhsat sahibine yazı çıkarır ve inşaata başlandıysa dosya açmasını başlanmadıysa başlamadığına dair beyanda bulunmasını ister. Eğer bu yazıya 1 ay içerisinde dönüş yapılmazsa SGK dosyayı re’sen açarak denetime yollar.

SGK mevzuatına göre de en geç inşaata başlama tarihine kadar dosya tescili açılması gerekmekte. Aksinin tespiti halinde idari para cezası uygulanır.

Sgk inşaat dosyası açmak için gerekenler

Gerekli evraklardan önce tescil için elektronik ortamda SGK E-İşyeri tescil uygulaması üzerinden tescilin açılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil başvuruları artık tamamen elektronik ortama geçmiştir. Tescil için ilk başvuru işlemi E-SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden online olarak yapılmaktadır. Öncelikle dosya tescili yapmak için tescil aşamasını adım adım ve ayrıntılı olarak anlatmış olduğumuz https://www.ssksor.com/sgk-isyeri-tescil-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Online başvurunun ardından aşağıda belirtilen gerekli evrakları en geç 7 gün içerisinde elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekmektedir.

Sgk inşaat dosyası açmak için gerekli evraklar

İlgili yazımızı takip ederek tescili tamamladıktan sonra gerekli olan belgeleri en geç 1 hafta içerisinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyor. Gerekli evrakları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • E-SGK tescil ekranından alınan işyeri bildirgesi,
 • İşveren/İşveren vekili kimlik fotokopileri,
 • Vekaleten yapılıyorsa kanuni vekile ait vekaletname,
 • İnşaat yapı ruhsatının bir nüshası.
 • Elden verilmeyecekse posta/kargo yolu ile gönderilecekse imza beyannamesi. Eğer bizzat kişinin kendisi tarafından elden verilecekse imza beyannamesi istenmez.

Yukarıda belirtilen belgeler gerçek kişiler içindir. Şirketler ya da diğer tüzel kişi işyerlerinde şirketin ticaret sicil gazetesi ve yetkili kişilere ait belgelerin de ilave olarak eklenmesi gerekmektedir.

Diğer tüm işlerde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işyeri tescili için istediği güncel belgeler için hemen https://www.ssksor.com/sgk-dosya-acilisi-icin-gerekli-evraklar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat için Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri dosyası tescili açıldıktan sonra sıra ilişiksizlik belgesine gelir. İnşaat için yapı kullanım izin belgesi almak SGK’dan borcu yoktur yazısı almaya bağlıdır. İnşaat borcu yoktur yazısı için de inşaat için gerekli olan işçilik bildiriminin yapılması gerekiyor.

Özel bina inşaatı ssk dosya kapama

Bina inşaatını kapamadan önce gerekli olan işçilik bildirimini hesaplamanız ve kapama bildirimini ondan sonra yapmanız gerekmektedir. İnşaat metrekaresi, yapı sınıfı ve grubuna göre bildirmeniz gereken işçilik tutarını hesaplamak için hemen https://www.ssksor.com/insaat-iscilik-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşçilik hesaplamasının ardından son işçi çıkış tarihinden yani bitim tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde ilişiksizlik başvurusu yapmanız gerekmektedir. İlişiksizlik yani inşaat borcu yok yazısı başvurusu da elektronik ortamda SGK işveren sistemi üzerinden yapılabilmekte. İlişiksizlik belgesi için izlemeniz gereken yol, örnek dilekçe ve tüm detaylara https://www.ssksor.com/sgk-ilisiksizlik-belgesi-nedir-nasil-alinir/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İnşaat dosya açma işlemleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. serkan özger

  ruhsat arsa sahibinin üzerine çıkarılmış. Ancak müteaahit ile sözleşme yapılmış. sgk dosyasını müteaahhit üzerinden açacaksak evraklar müteahhitin evrakları olacak değilmi ? kimlik ikamatgah imza sirküsü vs.
  ve dosya mteaahitin üzerine açılacak o zaman . şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Aynen dosya müteahhit adına açılacak ve evrakları da onun adına düzenleyeceksiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.