Ek9 10 Günden Fazla Prim Ödemesi 2020

6 2.202

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020 brüt ücrete göre hesap ediliyor. Malumunuz ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı SGK Ek9 kapsamında sağlanmaktadır. Evde çalışan sigorta primi hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapıldığında asgari ücretin belli olmasının ardından 2020 10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarı da belli oldu.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020 yılında ne kadar olacak, ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması nasıl yapılır ve ek 9 10 günden fazla teşvikleri kapsamında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla 2020

Evde çalışana sigorta için başvuruyu SGK 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruyu en geç ev hizmetleri sigortalısının işe başladığı tarihin ay sonuna kadar yapmanız gerekiyor. Bir kere başvuru yaptıktan sonra her ay vermenize gerek kalmıyor. Çalışan işten ayrılana ya da prim gün sayısı, kazancı v.s. değişene kadar sistem tahakkuku otomatik olarak yapar.

Evde çalışana sigorta nasıl yapılır ?

 • Ek 9 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışanlar başvurusu için formu ( ek 9 ev hizmetleri formu indir)
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • Çalışan kimlik fotokopisi.

Yukarıda verilen başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra gerekli evrakları elden ya da posta/kargo ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne göndermeniz tescil için yeterli olacaktır.

Ek 9 10 günden fazla teşvik

Ev çalışanı sigorta primi ödemesinde indirim alabilmek için yararlanabileceğiniz iki ve önemli sigorta prim teşviği bulunmaktadır. 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri için yararlanabileceğiniz teşvikler 4447/10. madde yani 6111 sayılı kanun teşviği diğer ise 4447-19. madde yani 7103 sayılı kanun teşviği. Gelelim ek 9 10 günden fazla çalışanınız için yararlanabileceğiniz bu iki teşvikten yararlanma şartlarına.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

Evde çalışan kişi ya da bakıcı sigortası için yararlanabileceğiniz en önemli teşviklerdendir. Bu teşvikten yararlanabilmek için;

 • İşe aldığınız çalışanın kadın olması ya da 18-29 yaş arası erkek olması.
 • Daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • Primlerinizi düzenli ödemeniz, geçmiş borcunuzun olmaması gerekiyor.
 • Bu şartları sağlamanız halinde 24 ay boyunca primin yaklaşık %60’lık kısmını devlet öder.
 • Eğer kişiyi İŞKUR’a kaydederseniz ilave olarak 6 ay daha teşvik alırsınız ve toplamda 30 ay yararlanabilirsiniz.

Ev hizmetleri bakıcı desteği şartları

Aslında evde çalışanlara sigorta teşviği kapsamında bu teşvik 6111’e göre daha avantajlı. Zira bunda primin tamamını devlet 15 ay süre ile karşılayabilmekte. Teşvikten yararlanma süresi normalde 12 ay. Ancak işe aldığınız çalışan kadınsa, 18-25 yaş arası erkekse ya da engelli ise 18 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz. Teşvikten yararlanabilmeniz için işe alacağınız kişinin İŞKUR işsizlik kaydının olması ve işe girdiği tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla, sigortalı ya da bağkurlu olmaması gerekiyor.

Bakıcı için ödenecek aylık en düşük sigorta primi, teşvik şartları ve daha fazlası için https://www.ssksor.com/bakici-sigortasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi 2020

2020 brüt asgari ücret 2.943,00 TL oldu. Buna göre ev hizmetleri sigorta primleri 2020 yılında aşağıdaki gibi olacak. Aşağıda belirtilen tutarlar üzerinden ayrıca 75 liralık asgari ücret indirimi desteği sağlanacak.

 • 10 günden az kapsamında ev hizmetlisi çalıştıranlar için günlük ödenecek sigorta primi 2020 tutarı: 1,96 TL,
 • Ek9 10 günden fazla prim ödemesi kapsamında geçmiş dönem borcunuz varsa ve ek9 10 günden fazla ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız ödeyeceğiniz aylık prim tutarı: 1103,62 TL,
 • Sadece 5510/5 puanlık indirimden yararlananların ödeyeceği aylık prim tutarı: 956,47 TL,
 • Ev hizmetleri teşviklerinden 4447/10. madde yani 6111 teşvikinden yararlananlar için aylık ödeme tutarı  500,11 TL olacaktır. 

Diğer çalışanlar için aylık teşvikli ve teşviksiz sigorta primleri konusunda bilgi için https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2020

Evde çalışan sigortalı için maaş hesaplaması brütten nete yukarıdaki gibidir. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden yararlanamazlar. Dolayısıyla 2020 yılında asgari ücret ile on günden fazla ev hizmetleri kapsamında çalıştırmış olduğunuz kişi için ödemeniz gereken net maaş 2.501,55 TL olmalıdır. 

Brütten nete maaş hesaplaması ile işverene toplam maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Brüt asgari ücret:2.943,00 TL,
 • SGK Matrahı: 2.943,00 TL,
 • SGK primi işçi payı ( %14): 412,02 TL, 
 • İşsizlik primi işçi payı ( %1): 29,43 TL,
 • Ödenecek net maaş tutarı: 2501,55 TL. 

İşverene toplam maliyet hesaplaması: 

Brüt ücret: 2.943,00 TL,

Teşviksiz işveren payı ( %20,5): 603,31 TL,

İşveren işsizlik primi %2 : 58,86 TL,

İşverene toplam maliyeti: 3605,17 TL.

Normal çalışanlar için brütten nete maaş hesaplamasına asgari ücret üzerinden göz atmak için https://www.ssksor.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2020

Ev hizmetleri çalışanları için maaş hesaplaması brütten nete yukarıdaki gibidir. Daha önce de belirttiğimiz üzere gelir vergisinden muaf olduklarından yukarıda belirtildiği gibi kalemleri oluşturarak maaş bordrosu düzenleyebilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla prim ödeme 2020

Ev işlerinde çalışanlara sigorta primi ödemelerinizi bankalar ya da PTT’den SGK Ödemeleri- Ek 9 10 günden fazla prim ödeme menüsünden işverenin T.C. numarası ile ödeyebilirsiniz.

Aynı şekilde 10 günden fazla çalışanların prim ödemelerini de işveren T.C. numarası üzerinden SGK Ödemeleri-Ek 9 10 günden az ödeme menüsünden yapabilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devlet

Prim ödemenizi e-devlet şifreniz ile giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ev hizmetleri sigorta primi sorgulamak ve ödemek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi sayfasından T.C. ve E-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra SORGU TÜRÜ:DİĞER TAHSİLATLAR, SORGU TİPİ: 61 EK-9 10 GÜNDEN FAZLA TAHSİLATI menüsüne giriş yapın.
 • Bu menüden hem prim borç sorgulaması yapabilir hem de kart ile borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
 • Ödeme için ev hizmetlerinde işçi çalıştıranın e-devlet bilgileri ile giriş sağlanmalıdır. Başkasına ait borçlar başkasının e-devlet bilgileri ile ödenmemekte.

Ev hizmetleri sigorta çıkışı nasıl yapılır ?

Çıkış işlemini de çalışan işten ayrıldıktan sonra SGK 10 günden fazla başvuru formu ile yapmanız gerekiyor. Formdaki işten çıkış bölümünde çıkış tarihi, çıkış kodu ve sebebi kısımlarını doldurarak SGK’ya vermeniz gerekiyor.

EK9 ssk ödemesi 1 gün gecikirse

Normal şartlarda her ayın prim ödemesinin takip eden ayın sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Eğer teşvikten yararlanma durumu varsa ve takip eden ayın sonuna kadar prim ödemesi yapılmaz ise o aya ait teşvik hakları yanar ve prim ödemesi indirimsiz olarak yapılır. Son ödeme tarihi saat 23.59’a kadar ödemenin yapılması gerekir. 1 dakika bile gecikirse teşvik biter.

Geç ödenmesi durumunda o aya ait yanan prim teşvikleri sonraki aylar primlerin düzenli ödenmesi halinde devam eder.

Ev hizmetlerinde çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ev hizmetlerinde çalışanlar işsizlik maaşı için gerekli olan şartları sağlamaları durumunda işsizlik ödeneğinden yararlanabilirler. Güncel işsizlik ödeneği şartlarını öğrenmek ve alabileceğiniz işsizlik maaşını hesaplamak için hemen https://www.ssksor.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primleri konusunda kafanıza takılan tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. başak

  ev hizmetlerinde çalışanlar ayda kaç gün çalışıyorlarsa o kadar gün bildirilip, günlük asgari ücret üzerinden o gün sayısına göre hesaplama yapılmalıdır. haftanın 5 günü çalışan bir ev hizmetlisi 22 günden, 6 günü çalışan bir ev hizmetlisi için 26 gün üzerinden aylık ücreti ve primi hesaplanmalıdır. 30 günden değil!!
  bu hususa dikkat çekmek isterim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Görüşleriniz bizim için değerli. Yazımızdaki tutarlar zaten 30 tam gün bildirmek isteyenler için geçerli. Saygılar.

 2. Hüseyin Sezer

  Evde ek9 kapsamında çalışan için maaş bordrosu nasıl hazırlayabilirim .
  Teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Aslında maaş bordrosu hazırlamak değil ama illa gerekiyorsa İnternete boş örnekleri var. Onu indirip yazımızda brütten nete maaş hesaplaması kısmındaki parametreleri dikkate alarak hazırlayabilirsiniz.

 3. Kevser

  Merhaba. Koronovirusten dolayi calisamayan ek9 kapsaminda olan çalışamayan kisiye ne gibi yardimlar yapilmaktadir devlet tarafından

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ücretsiz izin maaş desteği ödenmekte. Onun harici bir destek yok maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.