Anne Baba Çocuğun Sigortasından Yararlanabilir mi 2021

0 2.807

Anne baba çocuğun sigortasından yararlanabilir mi ? Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi bulunmayan anne ve babalar gerekli bazı şartların sağlanması halinde bakmakla yükümlü olarak çocuklarının üzerinden sağlık hizmeti alabilirler.

Bu yazımızda baba ya da anne çocuğunun sigortasından yararlanabilir mi, çocuğunun sigortasından yararlanma başvurusu nereye ve nasıl yapılır konusu ile ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sigortamdan kimler faydalanabilir ?

Bir sigortalının ya da emeklinin aktif sigortasından yararlanabilecek kişiler şunlardır;

 • Resmi nikahlı eşi,
 • 18 yaş altındaki çocukları,
 • Lisede okuyan ve 20 yaşı tamamlamamış çocuk, üniversitede okuyan ve 25 yaşı tamamlamamış çocuk.
 • SGK sağlık kurulunca malul sayılan çocuklar.
 • Anne ve baba.

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları 2021

Anne babanın sigortası yoksa çocuğunun sigortasından yararlanabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor;

 • Anne ya da baba adına aktif vergi kaydı, ziraat odası kaydı ya da şirket ortaklığı kaydı olmaması ve bu kayıtlardan dolayı anne ya da babanın aktif bağkurlu olmaması,
 • Anne ya da babanın aktif olarak sigortalı çalışmıyor olması, herhangi bir isteğe bağlı sigorta kolu kapsamında aktif olarak prim ödemiyor olmaları,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir almıyor olmaları,
 • Gelir testine başvurmaları ve gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı net gelirinin asgari ücretin net tutarının altında olması gerekmektedir.

Anne baba sgk üzerine almak için gerekenler ?

Eğer yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa yapmanız gereken gelir testi başvurusu. Eğer anne ya da baba adına daha önce yapılmış gelir testi varsa yeniden başvuru yapmanız gerekmiyor.

 • Gelir testi yoksa öncelikle anne ya da babanın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi başvurusu yapması gerekmekte. Gelir testi başvurusu ortalama 1 hafta 10 gün içerisinde sonuçlanmakta.
 • Sonuçlandığında eğer kişi başı belirlenen sonuç net asgari ücretin altında ise son olarak Sağlık Yardımı ve Talep Formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Sağlık Yardımı Talep Formunu dilerseniz e-devlet üzerinden de verebilirsiniz. Tabi işleme alınabilmesi için gelir testi başvurusunun olması, sonuçlanması ve tabi belirlenen gelirin altında olması gerekiyor.
 • Dilerseniz Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formunu buradan indirip doldurarak elden başvuru yapabilirsiniz.  ya da e devlet üzerinden aşağıda belirtilen menüden yapabilirsiniz.

Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması e devlet

Yukarıda da belirttiğimiz üzere başvuruyu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu ile elden yapabileceğiniz gibi e devlet üzerinden de yapabilirsiniz. E-devletten https://www.turkiye.gov.tr/sgk-saglik-yardim-talep-taahhut bağlantısı aracılığı ile online olarak da başvuru yapabilirsiniz.

Anne babanın sigortadan faydalanması için gerekli evraklar

Gelir testi başvurusu tamamlandıktan sonra tek gerekli evrak Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesidir. Bunu da dilerseniz yukarıdan indirebilir doldurararak verebilir ya da e devlet üzerinden verebilirsiniz. Gelir testi sonuçlandıktan sonra anne/baba çocuğun sigortasından yararlanma başvurusu için bu formla bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Annemi sigortama almak istiyorum

Eğer babanın aktif ssk, bağkur ya da diğer herhangi bir kapsamda aktif sigortalılığı varsa sadece annenizi üzerinize alamazsınız. Örneğin babanız aktif bağkurlu ama borçlu bu durumda sadece annenizi üzerinize alamazsınız. Anneniz adına ayrıca genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz. Genel sağlık sigortası aylık güncel prim tutarları ve başvuruda izlenecek yol için hemen  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Şayet babanızın aktif bağkuru, sigortalılığı yoksa yukarıda belirtilen yolu takip ederek annenizi sigortanız üzerine alabilirsiniz.

Anne babanın sigortadan yararlanması hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.