Sgk Evrak Takip 2019

0 36

SGK evrak takip işlemini internet üzerinden online olarak yaparak evrağınızın son durumunu ve yapılan işlemi öğrenebilirsiniz. Kişiler genellikle emeklilik, yurtdışı borçlanma, malulen emeklilik talebi gibi süreçlerde hakkında yapılan işlemin ne olduğunu ve ne aşamada olduğunu merak etmekteler. Bu aşamada Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da net bilgi alınamadığından evrak sorgulayarak son durumu öğrenmek gereği doğmakta.

Bu yazımızda SGK evrak takibini nasıl yapabileceğiniz, nereden giriş sağlayacağınız ve sorgulama sonucu alınan parametrelerin ne anlama geldiği konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Dys nedir ?

DYS Döküman Yönetim Sisteminin baş harflerinden oluşur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm evrak işlerinde kullandığı ve elektronik yazışma imkanı da sağlayan evrak sistemidir.

Sgk evrak takip

Sosyal Güvenlik Kurumu artık tüm yazışmalarını elektronik ortamda yapmakta. Bunun için de DYS yani döküman yönetim sistemini kullanmakta. DYS sisteminde adınıza yapılan tüm işlemleri ve evrak hareketlerinizi sistem üzerinden online olarak sorgulayabilirsiniz. Aşağıda sorgulama yapacağınız bağlantı verilmiştir.

Sgk evrak sorgulama 2019

Sorgulama işlemi e-devlet sistemi aracılığı ile yapılmakta. Evrak sorgulaması yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

  • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip menüsünden ya da direk https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantısını kullanarak ilgili sayfaya giriş yapın.
  • İlk giriş ekranında sizden T.C. numaranız ve e devlet şifrenizin girilmesi istenir.
  • Ana ekran açıldıktan sonra Uygulamaya Git butonuna tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza Sorgulamak İstediğiniz Evrakınızın Yılını Aşağıdaki Listeden Seçiniz! uyarısı gelecektir. Burada hangi yıl için sorgulama yapacaksanız o yılı seçin ve Sorgula yapın. Böylece 2019 yılında adınıza yapılan tüm işlemler karşınıza dökülecektir.

Sorgulama yaptıktan sonra alınan sonuçlar ve anlamları aşağıdaki gibidir.

Dys evrak takip

Yukarıda verilen e devlet sorgulaması DYS evrak takibi içindir. SGK eski evrak sistemini kapattığı için zaten oradan işlem yapılmamaktadır.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış

Sizden giden dilekçe ya da Sosyal Güvenlik Kurumumun kurum içi ya da dışından gelen bir evrağı işlem yapmak üzere dosyasına kaldırdığı ve kapattığı anlamına gelir.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı

Genellikle postaya verilen evraklar için kullanılır. Zimmetten çıkma demek o evrağın o servisten ya da memurdan çıkışının yapıldığı anlamına gelir.

Gelen evrak beklemede

Evrağın işlem yapılmak ya da havale edilmek üzere ilgili kişide beklediği ve henüz bir işlem yapılmamış olduğu anlamına gelir.

Sgk gelen evrak iade edilmiş ne demek

Evrağın yazıldığı servis ya da kişiye eksikliklerden ya da ilgili servis ile alakası olmadığından dolayı iade edilmesi halinde sistemde bu uyarıyı görebilirsiniz.

Sgk emeklilik evrak takip 2019

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere evrak takip ihtiyacı en çok emekliliğe başvuru yapan ve aylık bağlanmasını bekleyenler tarafından merak edilmekte. Sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi yaparak emeklilik maaşınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaşınızın ne zaman bağlanacağını merak ediyorsanız https://www.ssksor.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yurtdışı emeklilik evrak takibi

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları telefonlar evraklar hakkında yeterli bilgiyi alamadığından evrak takip sistemi onlar açısından da büyük avantaj sağlayacaktır. Yukarıda belirtilen şekilde e devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yurtdışı borçlanma ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi öğrenmek için https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanmasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK Evrak takibi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.