Sgk Evrak Takip 2020

2 1.866

SGK evrak takip işlemini internet üzerinden online olarak yaparak evrağınızın son durumunu ve yapılan işlemi öğrenebilirsiniz. Kişiler genellikle emeklilik, yurtdışı borçlanma, malulen emeklilik talebi gibi süreçlerde hakkında yapılan işlemin ne olduğunu ve ne aşamada olduğunu merak etmekteler. Bu aşamada Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da net bilgi alınamadığından evrak sorgulayarak son durumu öğrenmek gereği doğmakta.

Bu yazımızda SGK evrak takibini nasıl yapabileceğiniz, nereden giriş sağlayacağınız ve sorgulama sonucu alınan parametrelerin ne anlama geldiği konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Dys nedir ?

DYS Döküman Yönetim Sisteminin baş harflerinden oluşur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm evrak işlerinde kullandığı ve elektronik yazışma imkanı da sağlayan evrak sistemidir.

Sgk evrak takip

Sosyal Güvenlik Kurumu artık tüm yazışmalarını elektronik ortamda yapmakta. Bunun için de DYS yani döküman yönetim sistemini kullanmakta. DYS sisteminde adınıza yapılan tüm işlemleri ve evrak hareketlerinizi sistem üzerinden online olarak sorgulayabilirsiniz. Aşağıda sorgulama yapacağınız bağlantı verilmiştir.

Sgk evrak sorgulama 2020

Sorgulama işlemi e-devlet sistemi aracılığı ile yapılmakta. Evrak sorgulaması yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip menüsünden ya da direk https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip bağlantısını kullanarak ilgili sayfaya giriş yapın.
 • İlk giriş ekranında sizden T.C. numaranız ve e devlet şifrenizin girilmesi istenir.
 • Ana ekran açıldıktan sonra Uygulamaya Git butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza Sorgulamak İstediğiniz Evrakınızın Yılını Aşağıdaki Listeden Seçiniz! uyarısı gelecektir. Burada hangi yıl için sorgulama yapacaksanız o yılı seçin ve Sorgula yapın. Böylece 2020 yılında adınıza yapılan tüm işlemler karşınıza dökülecektir.

Sorgulama yaptıktan sonra alınan sonuçlar ve anlamları aşağıdaki gibidir.

Dys evrak takip 2020

Yukarıda verilen e devlet sorgulaması DYS evrak takibi içindir. SGK eski evrak sistemini kapattığı için zaten oradan işlem yapılmamaktadır.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış

Sizden giden dilekçe ya da Sosyal Güvenlik Kurumumun kurum içi ya da dışından gelen bir evrağı işlem yapmak üzere dosyasına kaldırdığı ve kapattığı anlamına gelir.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı

Genellikle postaya verilen evraklar için kullanılır. Zimmetten çıkma demek o evrağın o servisten ya da memurdan çıkışının yapıldığı anlamına gelir.

Gelen evrak beklemede

Evrağın işlem yapılmak ya da havale edilmek üzere ilgili kişide beklediği ve henüz bir işlem yapılmamış olduğu anlamına gelir.

Sgk gelen evrak iade edilmiş ne demek

Evrağın yazıldığı servis ya da kişiye eksikliklerden ya da ilgili servis ile alakası olmadığından dolayı iade edilmesi halinde sistemde bu uyarıyı görebilirsiniz.

Varide no ile evrak sorgulama

Sorgulama işlemini varide no yani evrağın sayısı ile yapamazsınız. Sadece yıl seçerek sorgulama yapabiliyorsunuz. Bu durumda sadece T.C. numaranız ile kayda alınmış evraklar önünüze dökülecektir.

Emeklilik evrak takibi 2020

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere evrak takip ihtiyacı en çok emekliliğe başvuru yapan ve aylık bağlanmasını bekleyenler tarafından merak edilmekte. Sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi yaparak emeklilik maaşınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaşınızın ne zaman bağlanacağını merak ediyorsanız https://www.ssksor.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4A

4a yani ssk kapsamında emeklilik başvurunuzun sonucunu öğrenmek, süreci takip etmek için sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi yapabilirsiniz. Ayrıca ssk emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını yine e devlette SGK-4A Aylık Bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz.

Malulen emeklilik evrak takibi

Malulen emeklilikte süreç normal emekliliğe göre biraz daha uzun sürmekte. Hastane sevki, hastaneden gelen raporun sağlık kuruluna gönderilmesi ve burada değerlendirilmesi, nihai sonucun ardından dosyanın emeklilik servisine gönderilmesi ortalama 2-3 ay sürebilmekte. Malulen emeklilik başvurusu yaptıysanız tüm süreci yine DYS üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca malulen emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşını hesaplamak ve malulen emeklilik hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen https://www.ssksor.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yurtdışı emeklilik evrak takibi

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları telefonlar evraklar hakkında yeterli bilgiyi alamadığından evrak takip sistemi onlar açısından da büyük avantaj sağlayacaktır. Yukarıda belirtilen şekilde e devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yurtdışı borçlanma ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi öğrenmek için https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanmasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi

4a eski adıyla emekli sandığı kapsamında yapmış olduğunuz emeklilik, ikramiye, hizmet birleştirme v.s. gibi tüm evrak takip işlemlerinizi de Döküman Yönetim Sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu eski tüm evrak sistemlerini kapatmış bulunmaktadır. Tüm evrak işlemleri artık DYS üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla yukarıda belirtildiği gibi sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Sgk dys evrak doğrulama

DYS üzerinden verilen elektronik imzalı yazıların güvenlik amacı ile Bankalar ve ya diğer Kamu Kurum ve ya işletmeler tarafından doğrulanma ihtiyacı olabilmekte. Bu durumda evrağın altında yer alan kodun doğrulama uygulamasına girilerek doğruluğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Evrak doğrulama işlemini https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/ sayfasından evrağın varide numarası ve doğrulama kodunu girerek yapabilirsiniz.

SGK Evrak takibi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Memduh ertürk

  Selâm 1.5 1970 doğumluyum 7360 prim 1 .5 2020 tarihinde emekli olur diyor ben 3.6 2020 de primlerin toplanmasl ve emekli hak ettimmi dilekcesi verdim gelen evrak iade edilmiş diyor ne yapmam gerekir

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evrak başka servise havale edildi büyük ihtimal. Cevabı verilecektir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.