Sgk Evrak Takip, DYS Evrak Takip 2020

2 2.415

SGK evrak takip işlemini internet üzerinden online olarak yaparak evrağınızın son durumunu ve yapılan işlemi öğrenebilirsiniz. Kişiler genellikle emeklilik, yurtdışı borçlanma, malulen emeklilik talebi gibi süreçlerde hakkında yapılan işlemin ne olduğunu ve ne aşamada olduğunu merak etmekteler. Bu aşamada Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da net bilgi alınamadığından ssk evrak takibi sisteminden evrak sorgulayarak son durumu öğrenmek gereği doğmakta.

Bu yazımızda SGK evrak takibini nasıl yapabileceğiniz, nereden giriş sağlayacağınız ve sorgulama sonucu alınan Sgk dys gelen evrak beklemede ne demek, sgk gelen evrak dosyasına kaldırıldı ne demek, gelen evrak kayıtlı ne demek gibi parametrelerin ne anlama geldiği konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Dys nedir ?

DYS Döküman Yönetim Sisteminin baş harflerinden oluşur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm evrak işlerinde kullandığı ve elektronik yazışma imkanı da sağlayan evrak sistemidir. Yazımızın devamında Sgk evrak takip ve kayıt sorgulama dilekçe sorgulama sayfasına nasıl giriş yapacağınız hakkında bilgi verilecektir.

Varide no ne demek ?

Evrak varide no nedir sorusu sık sık bize sorulmakta. Resmi yazışma yönetmeliğine göre Kamu Kurumlarında gelen ya da giden her evrağa bir numara verilir. İşte verilen bu numara evrak varide no olarak adlandırılır ve evrak takip işlemleri bu varide numarası üzerinden yapılır.

Sgk dys evrak takip 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu artık tüm yazışmalarını elektronik ortamda yapmakta. Bunun için de DYS yani döküman yönetim sistemini kullanmakta. DYS sisteminde adınıza yapılan tüm işlemleri ve evrak hareketlerinizi sistem üzerinden online olarak sorgulayabilirsiniz. Aşağıda sorgulama yapacağınız bağlantı verilmiştir.

Sgk evrak sorgulama 2020

Ssk evrak sorgulama işlemi e-devlet sistemi aracılığı ile yapılmakta. Evrak sorgulaması yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip menüsünden ya da direk  dys evrak takibi bağlantısını kullanarak Sgk dys evrak takibi sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • İlk giriş ekranında sizden T.C. numaranız ve e devlet şifrenizin girilmesi istenir.
 • Ana ekran açıldıktan sonra Uygulamaya Git butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza Sorgulamak İstediğiniz Evrakınızın Yılını Aşağıdaki Listeden Seçiniz! uyarısı gelecektir. Burada hangi yıl için sorgulama yapacaksanız o yılı seçin ve Sorgula yapın. Böylece 2020 yılında adınıza yapılan tüm işlemler karşınıza dökülecektir.
 • Sgk evrak takip sorgulaması  yaptıktan sonra alınan sonuçlar ve anlamları aşağıdaki gibidir.

SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek ?

Sizden giden dilekçe ya da Sosyal Güvenlik Kurumumun kurum içi ya da dışından gelen bir evrağı işlem yapmak üzere dosyasına kaldırdığı ve kapattığı anlamına gelir. Burada işlemin tamamlandığı ya da işlem yapılmadan dosyaya kaldırıldığı anlamına gelir.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı

Genellikle postaya verilen evraklar için kullanılır. Zimmetten çıkma demek o evrağın o servisten ya da memurdan çıkışının yapıldığı anlamına gelir. Yani memur ya da servisten başka bir memura ya da servise gönderildiği ya da postaya verildiği anlaşılmalıdır.

SGK gelen evrak beklemede ne demek ?

Evrağın işlem yapılmak ya da havale edilmek üzere ilgili kişide beklediği ve henüz bir işlem yapılmamış olduğu anlamına gelir. Eğer ssk evrak takip sisteminde sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız henüz evrağınız ile ilgili bir işlem yapılmadığı anlaşılır.

Sgk gelen evrak iade edilmiş ne demek

Evrağın yazıldığı servis ya da kişiye eksikliklerden ya da ilgili servis ile alakası olmadığından dolayı iade edilmesi halinde sistemde bu uyarıyı görebilirsiniz. Sistemde bu sonuç yer alıyorsa evrak gelen birime işlem yapılmadan iade edilmiş olarak anlaşılmalıdır.

Varide no ile evrak sorgulaması yapılır mı ?

Sorgulama işlemini varide no yani evrağın sayısı ile yapamazsınız. Sadece yıl seçerek sorgulama yapabiliyorsunuz. Bu durumda sadece T.C. numaranız ile kayda alınmış evraklar önünüze dökülecektir.

SGK emeklilik evrak takibi 2020

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere evrak takip ihtiyacı en çok emekliliğe başvuru yapan ve aylık bağlanmasını bekleyenler tarafından merak edilmekte. Sgk emeklilik evrak takip ve Sgk evrak takibi sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi yaparak emeklilik maaşınızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaşınızın ne zaman bağlanacağını merak ediyorsanız  emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4A

4a yani ssk kapsamında emeklilik başvurunuzun sonucunu öğrenmek, süreci takip etmek için sorgulama işlemini yukarıda belirtildiği gibi yapabilirsiniz. Ayrıca ssk emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını yine e devlette SGK-4A Aylık Bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz.

Malulen emeklilik evrak takibi

Malulen emeklilikte süreç normal emekliliğe göre biraz daha uzun sürmekte. Hastane sevki, hastaneden gelen raporun sağlık kuruluna gönderilmesi ve burada değerlendirilmesi, nihai sonucun ardından dosyanın emeklilik servisine gönderilmesi ortalama 2-3 ay sürebilmekte. Malulen emeklilik başvurusu yaptıysanız tüm süreci yine DYS üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca malulen emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşını hesaplamak ve malulen emeklilik hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sgk malülen emeklilik sorgulaması yapmak için hemen  malulen emeklilik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yurtdışı emeklilik evrak takibi

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları telefonlar evraklar hakkında yeterli bilgiyi alamadığından evrak takip sistemi onlar açısından da büyük avantaj sağlayacaktır. Yukarıda belirtilen şekilde e devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Yurtdışı borçlanma ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi öğrenmek için  yurtdışı borçlanma emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi

4a eski adıyla emekli sandığı kapsamında yapmış olduğunuz emeklilik, ikramiye, hizmet birleştirme v.s. gibi tüm evrak takip işlemlerinizi ve Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibini Döküman Yönetim Sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu eski tüm evrak sistemlerini kapatmış bulunmaktadır. Tüm evrak işlemleri artık DYS üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla yukarıda belirtildiği gibi E Sgk evrak takip işlemini yapabilirsiniz.

Sgk dys evrak doğrulama

DYS üzerinden verilen elektronik imzalı yazıların güvenlik amacı ile Bankalar ve ya diğer Kamu Kurum ve ya işletmeler tarafından doğrulanma ihtiyacı olabilmekte. Bu durumda evrağın altında yer alan kodun doğrulama uygulamasına girilerek doğruluğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Evrak doğrulama işlemini  SGK dys evrak doğrulama sistemi sayfasından evrağın varide numarası ve doğrulama kodunu girerek yapabilirsiniz.

SGK Evrak takibi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Memduh ertürk

  Selâm 1.5 1970 doğumluyum 7360 prim 1 .5 2020 tarihinde emekli olur diyor ben 3.6 2020 de primlerin toplanmasl ve emekli hak ettimmi dilekcesi verdim gelen evrak iade edilmiş diyor ne yapmam gerekir

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evrak başka servise havale edildi büyük ihtimal. Cevabı verilecektir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.