Malulen Emekli Maaşı Hesaplama 2020

6 1.280

Malulen emekli maaşı hesaplama 2020 malulen emeklilik şartları  ve tüm detaylar yazımızda. Eğer çalışamayacak derecede bir rahatsızlığınız varsa ve malulen emekli olma şartlarını da sağlıyorsanız erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda malülen emekli olursam ne kadar maaş alırım, engelli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ve malulen emeklilik maaşı nasıl hesaplanır konularında ayrıntılı tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları 2020

Bu kapsamda erken emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için rahatsızlığınızın bağkura, sigortaya v.s. başladığınız tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekli. Doğuştan gelen bir hastalıktan ya da işe başlamadan önce gelen bir hastalıktan dolayı malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız. malülen emeklilik hesaplamasında esas alınan güncel şartlar şu şekildedir;

 • İşgücü kayıp oranınızın en az %60 ya da üzeri olması,
 • En az 1800 gününüzün olması,
 • En az 10 yıldır sigortalı, bağkurlu v.s. olmanız gerekiyor.

Tabi yukarıda belirtilen şartlar ne yazık ki tek başına yeterli değil. SGK tarafından belirlenen hastalık listesinde sizin hastalığınızın da yer alması gerekiyor. Malulen emeklilik hastalıkları ve hangi hastalık için ne kadar oran veriliyor konusunda bilgi için hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malülen emeklilik sorgulama 2020

Eğer başvuru yaptıysanız ve emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı konusunda sorgulama yapmak istiyorsanız bunu e devletten yapabilirsiniz.

Malulen emekli maaşı nasıl hesaplanır ?

Şimdi gelelim asıl meseleye. Bu hususta çoğu kişi tarafından yanlış bilinen şeyler var. Özellikle malulen emekli olursam alacağım maaş normal emekli maaşına göre düşük olur düşüncesi bu konudaki yanlış düşüncelerden birisidir.

Bildiğiniz gibi 4a ssk kapsamında normal emeklilik için 7200 günü, emekli sandığı ya da bağkur kapsamında ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor. Malulen emeklilik başvurusu yaptığınızda ve başvurunuz onaylandığında alacağınız emekli maaşı normal emeklikte neyse malulen emeklilikte de aynısı olacaktır. Zira ssk kapsamında iseniz prim gün sayınız 7200 günden eksik olsa bile 7200 güne tamamlanarak hesaplanır. Aynı şekilde bağkur ya da emekli sandığı kapsamında 9000 günden az ise 9000 güne tamamlanarak hesaplanır. Bu yüzden normalde alacağınız emekli maaşının aynısını alırsınız.

Alacağınız maaş da prim ödemesi yaptığınız sigorta koluna, primlerin hangi kapsamda ve hangi kazançlar üzerinden ödendiğine, prim ödemelerinin geçtiği yıllara v.s. göre farklılık gösterir. Bu yüzden aşağıda belirtilen 2020 malulen emekli maaşı tutarları 2020 yılı ve öncesi veriler esas alınarak primleri tabandan bildirilmiş olanlar için alınacak ortalama emekli maaşlarıdır.

2020 malulen emekli maaşı ne kadar oldu  ?

Gelelim 2020 malulen emekli maaşları ne kadar sorusunun cevabına. Eğer ssk ya da bağkur kapsamında emekli olacaksanız alacağınız en düşük emekli maaşı 1500 lira olacaktır. Devlet memuru iseniz alacağınız en düşük malulen emekli maaşı 2020 yılında ortalama 2400 TL civarında olacaktır.

2020 yılında normal emekli olmanız halinde alacağınız emekli maaşları konusunda bilgiyi bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur malulen emekli maaşı 2020

Yapılan son düzenleme ile tüm bağkurlular için alınacak malulen emekli maaşı 1500 lira altında olmamaktadır. Yüksek basamaktan ödeme yapanlar ve 2000 öncesi ağırlıklı hizmeti olanlarla kazanç ortalaması yüksek olanlara daha yüksek maaş bağlanabilecektir.

3600 gün malulen emekli maaşı ne kadar ?

Belli bir tarih öncesinde sigorta başlangıcı olan ve en az %40 ve ya üzerinde raporu olanlar da yaş beklemeden emekli olabilmekte. Bu kapsamda malülen emekli maaş hesaplaması dikkate alınarak alınabilecek en düşük emekli maaşı 2020’de 1500 lira olacaktır. 3600 günden normal emeklilik şartları ve güncel maaş tutarları için 3600 günden emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli malulen emekli maaşı ne kadar ?

Gelelim vergi indiriminden emekli maaşı hesaplamasına ve alınacak emekli maaşına. Kanunen %40 ve ya üzerinde sağlık raporu olan kişiler engelli sayılmakta ve bu kişiler de yaşa beklemeden gerekli diğer şartların sağlanması halinde engelli emeklilik diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik hakkı elde etmekte ve vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplama formülü esas alınarak kendilerine emekli aylığı bağlanmakta. Yukarıda malulen emeklilik şartları ve maaş tutarları verilmiştir. 2020 malulen emeklilik maaşı hesaplamasına göre bu kapsamda en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

En düşük malulen emekli maaşı 2020

Malulen emeklilik maaş hesaplaması esas alınarak 2020 itibariyle en düşük malulen emekli aylığı 1500 liranın altında olamayacaktır. Prime esas kazanç ortalaması yüksek olanlar belirtilen en az malulen emekli maaşı tutarının üzerinde emekli maaşı alabileceklerdir.

Tsk malulen emeklilik maaşı 2020

Türk silahlık kuvvetlerinde çalışanların da diğer sigortalılar gibi erken ve ya malulen emekli olma hakları bulunmakta. Tabi burada TSK malül aylığı ne kadar konusunda bir hesaplama yapmak zor olacaktır. Zira özellikle emekli sandığı kapsamındakiler için malülen emekli hesaplaması çeşitli kriterlere göre farklılık teşkil ettiğinden net bir maaş belirtmek zor olur.

Ama malulen emekli maaşı ortalama kaç lira konusunda ortalama aylık tutarı belirtmek gerekirse 2600-3000 TL aralığında olduğunu belirtebiliriz. Bize yorum kısmından unvanınızı, kademe ve derecenizi, mezuniyetinizi ve toplam çalışma sürenizi yazarsanız ortalama olarak ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz.

Emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar ?

Emekli sandığı kapsamında malul emekli maaş hesaplaması ssk ve bağkura göre farklıdır. Emekli sandığı malul emekli maaşı hesaplaması kademe ve derece ile mezuniyet ve çalışılan unvana göre farklılık gösterir. Ortalama bir aylık belirtmek gerekirse 2020 yılı için ortalama emekli sandığı malulen emekli maaşı 2400-2600 TL aralığındadır. Ancak malülen maaş hesaplamasına göre maaşlar farklılık gösterebileceğinden bize yorum kısmından engel durumu, memuriyete başlama tarihi, kademe derece ve mezuniyet durumunuzu yazarsanız ortalama emekli maaşınızı hesaplayabiliriz.

1800 günden malulen emekli olan ne kadar maaş alır ?

Malulen emeklilik için gerekli gün sayısı yukarıda da belirttiğimiz gibi 1800 gündür. Yukarıda malulen emeklilikte maaş nasıl hesaplanır kısmında da ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere aylık 1800 günden değil normal emeklilik için gerekli gün sayısına tamamlanarak hesaplanır. Dolayısıyla prim gün sayısının eksik olması ya da malulen emekli olmanız düşük emekli maaşı alacağınız anlamına gelmeyecektir. Yukarıda malülen emekli maaşı ne kadar alt başlığı altında sigorta kolları bazında güncel emekli maaşlarına göz atabilirsiniz.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Malulen emekli olacağınızda malulen emeklilik hesaplaması yapabileceğiniz bir malulen emekli maaşı hesaplama robotu bulunmamakta. Malülen emeklilik maaşı hesaplama tablosu olmadığından ve hesaplamayı kendiniz yapamayacağınızdan dolayı prim ödemeye başladığınız ilk tarihi, toplam hizmet sürenizi, engel oranınızı yorum kısmından yazmanız halinde ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz.

Malulen emekli tazminatı hesaplama 2020

Malulen emeklilik işlemleri onaylanan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine aylık bağlanmasına karar verilen sigortalılara bu gerekçeden dolayı işten ayrılmaları durumunda işveren tarafından tazminat ödenmesi gerekmektedir. Tabi işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması şartı ile. Ödenecek tazminat her bir yıllık çalışma karşılığı olmak üzere son brüt maaşı üzerinden hesap edilir. Brüt ücretinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarsanız alabileceğiniz tazminatı hesaplayabiliriz.

2020 malülen emeklilik maaşı ne kadar ve şartları konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Mehmet

  Eşim 4c kadrosunda 2004 yılından itibaren 5400 günü var. Engel oranı en az %60. (meme kanseri Vs) malullük maaşı ve tazminat ne kadar olur? İlginize teşekkürler

 2. YUSUF

  mehmet bey kolay gelsin 6 yıl 4c hizmet var daha önce calışma yok benim durumum adi maluliyete giriyo memuriyete ekpss sınavıyla atandım engelim o dönem %50 idi şu anda hastalıgım ilerledigi için maluliyeti düşünüyorum şimdi internetten biraz araştırdıgımda 4c maluliyet maaşları 2000 tl ile 2400 tl arasında diye yorumlar okudum bu sebeple size bidaha sormak isterim

  1. Mehmet KAYA

   Kesin bir maaş belirtmek zor. Bilemiyorum maalesef.

 3. YUSUF

  daha önce sigortam yok %60 bakıma muhtac raporu ajırsam sevk sonucu

 4. YUSUF

  iyi günler ben 15.10.2014 tarihinde ekpss ile memur oldum o tarihteki engelim %50 idi bu arada görme engelliyim bu geçen 6 yılda görme kaybım arttı gözümdeki hastalık ilerliyo sorum şü malulen emeklilige başvurursam maaşım ne kadar olur memuriyete başlama tarihi 15.10.2014 mezuniyetim ön lisans ünvanım vhki derece kademem 7/2 si dogum tarihi 01.07.1986 medeni durum bekar

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ne olarak bir hesap yapmak zor maalesef. Emekli sandığı kapsamında ortalama malulluk maaşı 3000 TL civarında olmakta.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.