Malulen Emekli Maaşı Hesaplama 2021

59 10.568

Malulen emekli maaşı hesaplama 2021 malulen emeklilik şartları  ve tüm detaylar yazımızda. Eğer çalışamayacak derecede bir rahatsızlığınız varsa ve malulen emekli olma şartlarını da sağlıyorsanız erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda malülen emekli olursam ne kadar maaş alırım, engelli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ve malulen emeklilik maaşı nasıl hesaplanır konularında ayrıntılı tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları 2021

Bu kapsamda erken emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için rahatsızlığınızın bağkura, sigortaya v.s. başladığınız tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekli. Doğuştan gelen bir hastalıktan ya da işe başlamadan önce gelen bir hastalıktan dolayı malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız. malülen emeklilik hesaplamasında esas alınan güncel şartlar şu şekildedir;

 • İşgücü kayıp oranınızın en az %60 ya da üzeri olması,
 • En az 1800 gününüzün olması,
 • En az 10 yıldır sigortalı, bağkurlu v.s. olmanız gerekiyor.

Tabi yukarıda belirtilen şartlar ne yazık ki tek başına yeterli değil. SGK tarafından belirlenen hastalık listesinde sizin hastalığınızın da yer alması gerekiyor. Malulen emeklilik hastalıkları ve hangi hastalık için ne kadar oran veriliyor konusunda bilgi için hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malülen emeklilik sorgulama 2021

Eğer başvuru yaptıysanız ve emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı konusunda sorgulama yapmak istiyorsanız bunu e devletten yapabilirsiniz.

Malulen emekli maaşı nasıl hesaplanır ?

Şimdi gelelim asıl meseleye. Bu hususta çoğu kişi tarafından yanlış bilinen şeyler var. Özellikle malulen emekli olursam alacağım maaş normal emekli maaşına göre düşük olur düşüncesi bu konudaki yanlış düşüncelerden birisidir.

Bildiğiniz gibi 4a ssk kapsamında normal emeklilik için 7200 günü, emekli sandığı ya da bağkur kapsamında ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor. Malulen emeklilik başvurusu yaptığınızda ve başvurunuz onaylandığında alacağınız emekli maaşı normal emeklikte neyse malulen emeklilikte de aynısı olacaktır. Zira ssk kapsamında iseniz prim gün sayınız 7200 günden eksik olsa bile 7200 güne tamamlanarak hesaplanır. Aynı şekilde bağkur ya da emekli sandığı kapsamında 9000 günden az ise 9000 güne tamamlanarak hesaplanır. Bu yüzden normalde alacağınız emekli maaşının aynısını alırsınız.

Alacağınız maaş da prim ödemesi yaptığınız sigorta koluna, primlerin hangi kapsamda ve hangi kazançlar üzerinden ödendiğine, prim ödemelerinin geçtiği yıllara v.s. göre farklılık gösterir. Bu yüzden aşağıda belirtilen 2021 malulen emekli maaşı tutarları 2021 yılı ve öncesi veriler esas alınarak primleri tabandan bildirilmiş olanlar için alınacak ortalama emekli maaşlarıdır.

2022 malulen emekli maaşı ne kadar oldu  ?

Gelelim 2021 malulen emekli maaşları ne kadar sorusunun cevabına. Eğer ssk ya da bağkur kapsamında emekli olacaksanız alacağınız en düşük emekli maaşı 1500 lira olacaktır. Devlet memuru iseniz alacağınız en düşük malulen emekli maaşı 2021 yılında ortalama 2400 TL civarında olacaktır.

2021 yılında normal emekli olmanız halinde alacağınız emekli maaşları konusunda bilgiyi bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur malulen emekli maaşı 2021

Yapılan son düzenleme ile tüm bağkurlular için alınacak malulen emekli maaşı 1500 lira altında olmamaktadır. Yüksek basamaktan ödeme yapanlar ve 2000 öncesi ağırlıklı hizmeti olanlarla kazanç ortalaması yüksek olanlara daha yüksek maaş bağlanabilecektir.

3600 gün malulen emekli maaşı ne kadar ?

Belli bir tarih öncesinde sigorta başlangıcı olan ve en az %40 ve ya üzerinde raporu olanlar da yaş beklemeden emekli olabilmekte. Bu kapsamda malülen emekli maaş hesaplaması dikkate alınarak alınabilecek en düşük emekli maaşı 2021’de 1500 lira olacaktır. 3600 günden normal emeklilik şartları ve güncel maaş tutarları için 3600 günden emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli malulen emekli maaşı ne kadar ?

Gelelim vergi indiriminden emekli maaşı hesaplamasına ve alınacak emekli maaşına. Kanunen %40 ve ya üzerinde sağlık raporu olan kişiler engelli sayılmakta ve bu kişiler de yaşa beklemeden gerekli diğer şartların sağlanması halinde engelli emeklilik diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik hakkı elde etmekte ve vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplama formülü esas alınarak kendilerine emekli aylığı bağlanmakta. Yukarıda malulen emeklilik şartları ve maaş tutarları verilmiştir. 2021 malulen emeklilik maaşı hesaplamasına göre bu kapsamda en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

En düşük malulen emekli maaşı 2021

Malulen emeklilik maaş hesaplaması esas alınarak 2021 itibariyle en düşük malulen emekli aylığı 1500 liranın altında olamayacaktır. Prime esas kazanç ortalaması yüksek olanlar belirtilen en az malulen emekli maaşı tutarının üzerinde emekli maaşı alabileceklerdir.

Tsk malulen emeklilik maaşı 2021

Türk silahlık kuvvetlerinde çalışanların da diğer sigortalılar gibi erken ve ya malulen emekli olma hakları bulunmakta. Tabi burada TSK malül aylığı ne kadar konusunda bir hesaplama yapmak zor olacaktır. Zira özellikle emekli sandığı kapsamındakiler için malülen emekli hesaplaması çeşitli kriterlere göre farklılık teşkil ettiğinden net bir maaş belirtmek zor olur.

Ama malulen emekli maaşı ortalama kaç lira konusunda ortalama aylık tutarı belirtmek gerekirse 2600-3000 TL aralığında olduğunu belirtebiliriz. Bize yorum kısmından unvanınızı, kademe ve derecenizi, mezuniyetinizi ve toplam çalışma sürenizi yazarsanız ortalama olarak ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz.

Emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar ?

Emekli sandığı kapsamında malul emekli maaş hesaplaması ssk ve bağkura göre farklıdır. Emekli sandığı malul emekli maaşı hesaplaması kademe ve derece ile mezuniyet ve çalışılan unvana göre farklılık gösterir. Ortalama bir aylık belirtmek gerekirse 2021 yılı için ortalama emekli sandığı malulen emekli maaşı 2400-2600 TL aralığındadır. Ancak malülen maaş hesaplamasına göre maaşlar farklılık gösterebileceğinden bize yorum kısmından engel durumu, memuriyete başlama tarihi, kademe derece ve mezuniyet durumunuzu yazarsanız ortalama emekli maaşınızı hesaplayabiliriz.

1800 günden malulen emekli olan ne kadar maaş alır ?

Malulen emeklilik için gerekli gün sayısı yukarıda da belirttiğimiz gibi 1800 gündür. Yukarıda malulen emeklilikte maaş nasıl hesaplanır kısmında da ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere aylık 1800 günden değil normal emeklilik için gerekli gün sayısına tamamlanarak hesaplanır. Dolayısıyla prim gün sayısının eksik olması ya da malulen emekli olmanız düşük emekli maaşı alacağınız anlamına gelmeyecektir. Yukarıda malülen emekli maaşı ne kadar alt başlığı altında sigorta kolları bazında güncel emekli maaşlarına göz atabilirsiniz.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Malulen emekli olacağınızda malulen emeklilik hesaplaması yapabileceğiniz bir malulen emekli maaşı hesaplama robotu bulunmamakta. Malülen emeklilik maaşı hesaplama tablosu olmadığından ve hesaplamayı kendiniz yapamayacağınızdan dolayı prim ödemeye başladığınız ilk tarihi, toplam hizmet sürenizi, engel oranınızı yorum kısmından yazmanız halinde ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz.

Malulen emekli tazminatı hesaplama 2021

Malulen emeklilik işlemleri onaylanan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendilerine aylık bağlanmasına karar verilen sigortalılara bu gerekçeden dolayı işten ayrılmaları durumunda işveren tarafından tazminat ödenmesi gerekmektedir. Tabi işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması şartı ile. Ödenecek tazminat her bir yıllık çalışma karşılığı olmak üzere son brüt maaşı üzerinden hesap edilir. Brüt ücretinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarsanız alabileceğiniz tazminatı hesaplayabiliriz.

2021 malülen emeklilik maaşı ne kadar ve şartları konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

59 Yorum
 1. Saadet

  Merhabalar; 12.03.1998 tarihi itibari ile Devlet Memuru olarak Hemşire olarak görev yapmaktayken, rahatsızlıklarım sebebiyetiyle %73 özür oranıyla malülen emekli oluyorum.23 yıl 7 ay hizmetim olmakla beraber, derecem 1/4 ü ve ek göstergem 2200 dür.Emekli ikramiyem ve maaşım konusunda bilgilendirme yaparsanız memnun olurum.Teşekkür ederim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maaş ve ikramiye hesaplaması yapamıyoruz.

  2. İbrahim

   2010 tsk personelinin 5/3 derece kademem sivilden 950 gün sigortam var adi malul emekli olsam nekadar maas bağlanır çok farklı fiyatlardan bahsedenler var birde emekli olursam 4a li bir işe girince emekli maaşım kesilirmi

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba ne kadar maaş alabileceğinizi bilmiyorum. olursanız işe girdiğinizde kesilir diye biliyorum.

 2. ahmet

  işe başlangıç:1976
  pim:3250 gn
  oranı:65
  yaş:64

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maaş soruyorsanız primler asgariden ödendiyse ortalama 1500 TL maaş alabilirsiniz.

   1. Erkan

    Merhaba sayın ilgili;
    Bilgilerim bu şekilde
    maaş hesaplaması için
    Simdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
    27/12/1993
    7500 gün
    %60

    1. Mehmet KAYA

     Merhaba. Maaş hesaplaması yapamıyoruz.

 3. murat

  2007 ilk işe başlama yılım 810 gün 4a dan 350 gün 4b den 2160 gün 4c den prim günlerim ve yüzde 90 raparum var malulen emekli olsam masşım ne kadsr olur

  1. Mehmet KAYA

   MErhaba. Primler asgariden ise 1500 TL alırsınız.

   1. İsa

    Özel sektörde mud.yar. olarak calismaktayim

 4. mete

  2002 Eylül ayında çalışmaya başladım. Belediyede Sözleşmeli olarak çalışıyorum. prim 6500. malülelen emekli olsam kıdem tazminatı nekadar alıyorum ve emekli maaşım nekadar olur.

  1. mustafa

   12/03/1986 ilk SGK oluş tarihi 2934 gün
   %92engel oranı
   malulen ne kadar maaş alabilirim tşk ler

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba. En düşük emekli maaşı 1500 TL şu an. Eğer prim ödemeleriniz asgariden yapıldı ise siz de 1500 TL alırsınız.

 5. Mehmet ali

  Merhaba 29/12/2004 sigorta başlangıcı 5150 pirim günüm 100/69 raporum var ne kadar maaş alırım aldığım maaş vurur 4500 TL tesekkurler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Brüt kazanç asgariden yüksek olduğu için hesaplama yapamıyorum.

  2. İsa

   Merhaba 01.04.2005 SSK başlangıç toplam 5.610 gunum var hipertansiyon ve cpap kullanıyorum %45gibi maluliyet hesabı çıkıyor ne kadar maaş alırım.iyi çalışmalar

   1. Mehmet KAYA

    MErhaba. Primler asgariden ödendiyse 1500 TL. Eğer daha yüksekse alınacak aylık farklı ve tabi ki yüksek olur.

 6. Kadriye turan

  Merhaba 657 hizmetli memurum 2003 girişli lise mezunuyum 6400 prim günün var yüzde 43 raporun var malülen emekli olabilirmiyim ne kadar maaş alırım

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Emekli sandığı güncel veriler yok.

 7. Ahmet

  Merhaba banka sandigindan malulen emekli olmam halinde ne kadar maas alirim son brut ucret 5500 tl idi.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ortalama kazanca göre bağlanır maaş. Son brüte göre değil. Ne kadar olacağını hesaplamam zor maalesef

 8. Serdar dönertaş

  21.05.1992 memur teknikeri 10586 pirim günüm var 68 içgüdü kaybı raporla ve 2012 yılında tanı parkinson denildi malulen emekli olursam maaşımı hesaplrmisiniz

 9. serdar dönertaş

  mmerhaba , ben 22.05.1992 yılında 657 sayılı yasaya tabi olarak göreve başladım ve 2012 yılında parkinson tanısı konuldu. %65 raporum mevcut normal gün dolmuş ama yasa gore 3 yıl çalışmam lazım fakat işimi yapamıyorum malülen emekli olmam halinde maaşım ne kadar olur

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Kademe ve derece , meslek unvanı ve mezuniyete göre değişir maaş.

 10. Yasin yakup

  Mrb ben 2007 yilinda gozlerden %43 rapor aldim ve daha sonra engelli kadrosunda ilk defa sgkli olarak ise basladim bu surecte gözlerimin durumu ilerledi 2010 yilinda tekrar beyoglu ğöz hastanesine gittim ve bana %72 agir özürlü ibaresi bulunan ve sürekli rapor verdiler ama goz hastaligim doguştan geliyor ama.devamli ilerliyor malulen emekli olabilirmiyim eger olabilirsem nekadar maas alabilirim birde 2732 sgk günüm var 12 yillik calisma surem var tskler simdiden

 11. Murat Baran

  Merhaba iyi akşamlar.. SGK 04/01/2004 girişim var 4500 gün ödenmiş prim günüm var 4 yıldır işsizim son 1 yıldır alzheimer hastası babam var annem felç geçirdi yatağa bağımlı annem ile babama baktığım için çalışma şansım yok.. bir haber babama rapor çıkarsa malulen emekli olabilrimiyim.

 12. Toprak

  19.05.2006 ise giriş toplam 2828 prim 5 yıldır süren davayı yargitay onadı 2015 ten itibaren ödenmeyen ayliklqrin ödenmesine hükmetti toplam ne kadar alırım acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bunu hesaplayabilmek imkansız ne yazık ki.

  2. Filiz

   15.09.1995 ise giris tarihli 2720 prim gunum var.%60 engelli raporum var.acaba maas ne kadar alirim

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba. Eğer primler asgariden ödendi ise ortalama 1500 TL maaş alırsınız.

  3. Murat

   Merhaba SGK başlangıç tarihi 15.07.2011 prim gün sayısı 3000 gün engel oranı %60 malulen emekli olursam ne kadar maaş alabilirim.4a kadrosunda çalışmaktayım.

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba. Ortalama 1500 TL maaş alırsınız.

 13. Kemal

  01.10.1991 girişim var % 40 raporum var 3117 iş gunum var malulen emwkli olursam ne kadar aylık alma şansım olur saygılarımla kemal adana

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Primler asgariden ödendi ise 1500 TL alırsınız

   1. Cansu

    Merhabalar babam kanser hastası. Su an 4614 günü var 1982 sigorta girişli. Eksik günlerini askerlik borçlanması olarak ödeyip 5075 güne tamamlayıp emekli olmasıyla, malulen emekli olmasında maaş farkı olur mu ? E devletten ne kadar maaş alırım diye sorguladigimizda 2600 TL gibi bir rakam gözüküyor

    1. Mehmet KAYA

     Merhaba. Çok maaş farkı olmaz. Borçlanıp ödeyeceğiniz tutara değmez.

 14. mehmet

  merhaba malıllük oranım şuan yüzde 50 ama rapor daha sonuçlanmadı vereli 4 ay oldu 1800 günden fazlam var çalışmıyorum yaş 51 yuzde 50 nin artma durumu varmıdır burda bile kalsa emekli olabilirmiyim maaş ne kadar olur tahminen. teşekkürler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. 1800 günle yüzde 50 raporla emekli olamazsınız.

 15. Mesut

  Merhaba ben 22 .11 1977 doğumlu öğretmenim 5 ekim 1999 öğretmen olarak göreve basladım. Parkinson hasta syım malulen emekli olsam ne kadar maaş alırım .
  22 yıl hizmet suresi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Güncel emekli sandığı emekli maaşları hakkında bilgi sahibi değilim maalesef.

  2. Mahmut Kızılay

   Mehmet bey selamlar
   25.09. 2007 ilk SSK girişim arada boşluuğum var 1860 günüm oldu %90 diyaliz hastasıyım ne kadar alırım
   Teşekkür ederim

   1. Mehmet KAYA

    Merhaba. Tabandan yattıysa 1500 TL civarı alırsınız.

 16. Ali

  Merhaba
  Benim 2004 ten buyana toplam 2900 günüm var ve malulen emekli olursam %60 ile ne kadar maaş bağlanır

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Primler asgari ücretten ödendi ise 1500 TL alırsınız.

 17. ayşe akca

  Merabalar ben 22.12.1997 tarihinde memuriyete basladim.oncesi 270 ssk primim var. Hizmet birlestirmesi yaptim.2021 temmuzda malulen emeklilik düşünüyorum.yuzde 46 oraninda rapor aldim maasim ne kadar olur

  1. Mehmet KAYA

   Merhabalar. Ocak ayı zammı ile birlikte net maaşınız belli olur. Şu an bir hesap yapamam maalesef.

 18. Ayşegül

  Merhabalar 1830 günüm var 350 gün doğum borçlanması yaptım temmuz 2021 de 10 yılı tamamlıyorum %82 engel oranım son çalıştığım işte asgari ücret 2020 TL iken benim sigorta primim 3089 TL’den yatıyordu şimdi benim maaşım tahminen ne kadar olur
  Teşekkür ederim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ortalama 1500 TL olur.

 19. Bulent

  Merhaba ben 4a sıgortaliyım 1.11.1988 gırıs ım var 10000 gunum var eyt liyım 3.5 yılı var gozum den dolayı yuzde 60 malullugum var malulen emekli ayligim nekadar olur normal emekli olursam 3250 tl cikıyor nekadar kesinti olur tesekkur ederim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Primleriniz asgarinin üzerinde ise hesaplama yapamam maalesef.

 20. Mehmet

  Eşim 4c kadrosunda 2004 yılından itibaren 5400 günü var. Engel oranı en az %60. (meme kanseri Vs) malullük maaşı ve tazminat ne kadar olur? İlginize teşekkürler

 21. YUSUF

  mehmet bey kolay gelsin 6 yıl 4c hizmet var daha önce calışma yok benim durumum adi maluliyete giriyo memuriyete ekpss sınavıyla atandım engelim o dönem %50 idi şu anda hastalıgım ilerledigi için maluliyeti düşünüyorum şimdi internetten biraz araştırdıgımda 4c maluliyet maaşları 2000 tl ile 2400 tl arasında diye yorumlar okudum bu sebeple size bidaha sormak isterim

  1. Mehmet KAYA

   Kesin bir maaş belirtmek zor. Bilemiyorum maalesef.

 22. YUSUF

  daha önce sigortam yok %60 bakıma muhtac raporu ajırsam sevk sonucu

 23. YUSUF

  iyi günler ben 15.10.2014 tarihinde ekpss ile memur oldum o tarihteki engelim %50 idi bu arada görme engelliyim bu geçen 6 yılda görme kaybım arttı gözümdeki hastalık ilerliyo sorum şü malulen emeklilige başvurursam maaşım ne kadar olur memuriyete başlama tarihi 15.10.2014 mezuniyetim ön lisans ünvanım vhki derece kademem 7/2 si dogum tarihi 01.07.1986 medeni durum bekar

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ne olarak bir hesap yapmak zor maalesef. Emekli sandığı kapsamında ortalama malulluk maaşı 3000 TL civarında olmakta.

   1. Zühal

    Merhaba işe giriş tarihi: 02/02/2001
    Maluliyet oranı: %61
    Emekli sandığı
    Önlisans
    Hemşire
    Derece kademe:1/4
    Emekli maaşı ve ikramiye ne kadar olur

    1. Mehmet KAYA

     Merhaba. Emekli sandığı güncel veriler yok elimizde maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.