Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar 2020

0 1.027

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ek 5 kapsamında prim ödemesi yapanların merak ettiği konuların başında geliyor.Zira bu kapsamda prim ödemesi yapanlar ssk kapsamında ödeme yaptıklarından yüksek emekli maaşı hayali kurabiliyor. Ancak ek 5 ssk emekli maaşının çok da yüksek olmasını hayal etmeyin. Hayal kırıklığına uğrarsınız.

Bu yazımızda ek 5 maaşı ne kadar ve hesaplaması nasıl yapılır konusunda bilgi verilecektir. Ek 5 haricinde ssk, bağkur v.s. kapsamlarında emekli olmanız halinde alabileceğiniz maaş tutarlarını emekli maaşım ne kadar olur sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları

Ek 5 tarım ssk kapsamında ödenen hizmetler ssk kapsamında hizmet olarak sayılır. Bu sigorta kolunda ödeme yaptığınızda sigortadan emekli olursunuz. İşe giriş tarihine göre emeklilik şartları farklılık gösterir.

  • Eğer ilk defa 01.05.2008 tarihinden sonra sigorta ya da bağkur başlangıcınız varsa 7200 günle normal emekli, 5400 günle de yaştan emekli olursunuz.
  • Erkek iseniz 60, kadın iseniz 58 yaşında emeklilik hakkı elde edersiniz.
  • İlk sigorta, bağkur ya da diğer sigorta kollarındaki başlangıç tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi yorum kısmından eksiksiz yazmanız durumunda ne zaman emekli olacağınızı hesap edebiliriz.
  • Ek 5 ssk kapsamında ne zaman emekli olacağınızı bilmiyor musunuz ? Öğrenmek ve emeklilik tarihinizi hesaplamak için ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Şu kadar emekli ek 5 sigorta emekli maaşı alırsınız cevabına geçmeden önce emeklilikte esas alınan bazı verilere değinmek isterim. Sizin de bildiğiniz gibi maaş hesabında prime esas kazanç ortalaması önem arz etmekte. Prime esas kazanç ortalaması çalışma hayatınız boyunca adınıza ödenen bağkur, ssk v.s. ne varsa brüt tutarının enflasyona göre emekli maaşınız bağlanırken güncellenmiş halidir. Ortalama kazancınız ne kadar yüksek olursa alacağınız emekli maaşı o kadar yüksek olacaktır. Şimdi neden bunu anlattınız diyeceksiniz ?

Ek5 tarım ssk kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız emeklilik primine yansıyan kazancınız 30 tam gün üzerinden yansımıyor. İlk defa 2011 yılı itibariyle hayatımıza giren ek 5 tarım sskda 2011 yılında brüt asgari ücretin 18 günlük kazancı üzerinden ödenen primler 2020 yılı itibariyle 27 günlük kazanç üzerinden ödeniyor. 2023 yılında ise tüm sigorta kollarında eşitleneceğinden 2023 yılından itibaren tarım ssklılar da 30 günlük brüt kazanç üzerinden prim ödemesi yapmış olacaklardır.

Bunu şununla karıştırmayın. Prim gün sayısı olarak 30 gün yansır. Ama kazanç hesabı farklı yapılır. Bu tarım bağkurunda da böyledir. 2020 yılından örnek verecek olursak 2020 yılında prim ödemesi 27 günlük brüt kazanç üzerinden yapılıyor. 2020 yılında sigortalı çalışan için brüt emeklilik kazancı SGK Hizmet cetveline 2.943,00 TL olarak yansırken ek5 sigortalısı için ise 2.648,70 TL olarak yansıyacaktır. Hal böyle olunca 2023 yılına kadar ek5 kapsamında ödenen primler normal sskya göre emekli maaşının düşük olmasına neden olacaktır.

Ama benim hizmetimin tamamı ek5 değil ki sigortalı v.s. çalışmalarım da var diyen okuyucularımız var. Tarım sigortası emeklilik maaşı zaten sadece ek 5 üzerinden bağlanmayacak. Ortalama kazanç üzerinden hesaplanacak. Tüm bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda 2020 yılı öncesi verilerini esas aldığımızda alınacak emekli maaş tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

Ek 5 emekli maaşı ne kadar 2020

Peki ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar oldu ? Eğer hizmetlerinizin tamamı Ek5 kapsamında ise son yapılan düzenleme ile alabileceğiniz ek5 emekli maaşı 2020 yılı için en düşük 1500 lira olacaktır. . Öncesinde yüksekten ödenen sigorta ya da farklı sigorta kollarında prim ödemeleriniz mevcut ise alabileceğiniz ek 5 tarım emekli maaşı değişir.

Ben ek 5’i ödemek istemiyorum, ödeyemiyorum ve ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur diyorsanız ek 5 tarım sigortası iptali nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ederek cevabını öğrenebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanların sigortalarından işsizlik sigortası primi kesintisi yapılmaz. Dolayısıyla ek 5 sigortalılıklarını kapatmaları durumunda işsizlik maaşından yararlanabilmeleri söz konusu olmamakta.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama TC ile nasıl yapılır ?

Ek 5 kapsamında tescil ve prim borç durumunuzu e-devlet sisteminden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası 2020 konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.