Ek 5 Tarım Sigortası Ödenmezse

2 9.300

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur sorusu ek5 kapsamındakilerin cevabını merak ettiği soruların başında geliyor. İsteğe bağlı olarak 4s ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen tek sigorta kolu ek 5 tarım sigortasıdır.

Ek5 tarım sigortasını başlattıktan sonra prim ödemelerinizi düzenli ödemediğinizde yapılması gerekenler, borç ödenmediğinde ne olur konusundaki sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nedir ?

Tarımda ya da orman işlerinde süreksiz diğer ismi ile geçici süre ile çalışanların dışarıdan sigorta ödemesine imkan sağlayan sigorta koludur. Bu kapsamda kişiler kendi isteği ile prim öder ve kendi isteği ile sigortalılıklarını sonlandırır. Ödenen primler ssk kapsamında hizmet olarak sayılır.

Ek 5 borcu ödenmezse ne olur ?

Prim borcunuzu iki aydan fazla ödemediğinizde aktif sağlık güvenceniz durdurulur. Ne siz ne de bakmakla yükümlü olarak sigortanızdan yararlanan eşiniz, çocuklarınız, anne ya da babanız sağlıktan yararlanamaz. Prim borcu ödenmediğinde yazımızın devamında da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere hizmetlerin iptali söz konusu olmaz. Ayrıca ek5 prim borçları için icra takibi ya da haciz uygulaması şu an yapılmamakta.

Aylık güncel prim tutarları, en düşük ve en yüksek aylık prim ödemelerini öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası dondurma

Okurlarımız tarafından ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur konusunda sıklıkla sorular soruluyor.  Prim borcunuzu ödemediğinizde doğal olarak gecikme zammı ve faizi uygulanır. Prim borcunuz 2 aydan fazla olduğunda siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

Ek5 tarım ssk ödenmediğinde isteğe bağlı bağkurdaki gibi SGK tarafından iptal edilmesi söz konusu değildir. Sadece faiz işlemeye devam eder. Örneğin isteğe bağlı bağkur borcunuz 12 aydan fazla olduğunda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler SGK tarafından iptal edilmektedir. Ancak ek5’te böyle bir uygulama söz konusu değildir.

Prim borcunuzu ödemeseniz bile her ay adınıza borç tahakkuk etmeye devam eder ve faiz işler. Siz ek 5 tarım sigortası dondurma talebinde bulunmadığınız sürece de bu durum bu şekilde devam eder.

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar ?

Ek 5 kapsamında ne kadar emekli aylığı alacağınızı merak ediyor musunuz ? Ek 5 emekli maaşı hesaplaması yapmak için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası iptali

Gelelim ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir sorusunun cevabına. Sigortalı bir işe başladığınızda, çiftçilik kaydı, vergi kaydı ya da şirket ortaklığı v.s. açtığınızda sigortanın durdurulması için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Bu durumların haricinde de her zaman dilekçe ile SGK’ya başvurarak sigortayı iptal edebilirsiniz.

İsteğe bağlı tarım sskyı durdurmak için iki seçeneğiniz var. Eğer prim borcunuzu sonradan ödemek ve hizmetten saydırmak gibi bir niyetiniz varsa sigortanın dilekçe tarihi itibariyle durdurulmasını talep edin. Yok ben borcumu da silmek istiyorum, borçlu olduğum dönemlere ait hizmetleri de istemiyorum diyorsanız dilekçede sigortanın prim ödemenizin yettiği son tarih itibariyle durdurulmasını talep edin. Bu durumda borcun tamamı silinir ve prim ödemeniz hangi tarihe kadar yetiyorsa o tarih itibariyle ek-5 ssk durdurulmuş olur.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Ek 5 sigortası isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Yani belli bir dönem ödeme yapılmadığında prim borcundan dolayı iptali söz konusu olmaz. Siz talepte bulunmadıkça prim borçlu bir şekilde devam eder. Durdurmak ya da prim borcunun tamamını sildirerek iptal etmek için dilekçe örneği aşağıdaki gibi olmalıdır.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Eğer dilekçe tarihi itibariyle durdurmak istiyorsanız dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olabilir.

………………………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzda ………………………… T.C numarası ile ek 5 tarım ssk ödemekteyim. Sigortalılığımın dilekçe tarihim itibariyle durdurulmasını talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Eğer prim ödemenizin yettiği son tarih itibariyle durdurup geçmiş dönem borçlarınızı da sildirmek istiyorsanız tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibi yazabilirsiniz. Eğer ek 5 iptal dilekçesini bu şekilde verirseniz borçtan dolayı silinen dönemlerdeki hizmetleri daha sonra borçlanamayacağınızı özellikle hatırlatmak isteriz.

………………………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzda ………………………… T.C numarası ile ek 5 tarım ssk ödemekteyim. Sigortalılığımın prim ödememin yettiği son tarih itibariyle durdurulmasını talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Ek 5 tarım sigortası kaç yıl ödenir ?

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve ya sonrasında Ek 5 tarım sigortasına geçenlerin yaştan emekli olabilmesi için 5400 gün yani 15 yılı, normal emeklilik için ise 7200 gün yani 20 yılı tamamlamanız gerekiyor. Bu tarihten önce sigorta ya da başka kapsamda başlangıç tarihine göre emeklilik tarihi farklılık gösterir. Ek 5 kapsamında emekli olacağınız net tarihi öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Yukarıda örneği verilen dilekçelerden birisi ile ek 5 dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta, kargo yolu ile başvurarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı bağkurda durum ek 5 sigortasına göre farklıdır. İsteğe bağlı sigorta kollarından olan bağkur kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız prim borcunuz 12 aydan fazla olursa bu süreler dondurulur. Prim borcundan dolayı dondurulan isteğe bağlı bağkur sürelerini daha sona borçlanarak satın alamazsınız. Güncel isteğe bağlı bağkur primlerine https://www.ssksor.com/istege-bagli-sigorta-primi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta borcu ödenmezse

Ek 5 haricindeki isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcu 12 aydan fazla olursa iptal edilir ve dondurulur. Bu süreler daha sonra ihya edilerek hizmetten saydırılamaz. Ayrıca borç 2 aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır. İsteğe bağlı bağkur borcunu ödemeden başka isteğe bağlı sigorta kollarına ya da genel sağlık sigortası kapsamına geçiş durumunda buradaki borç ödenmeden diğer sigorta kolunda sağlıktan yararlanamazsınız.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma

Sağlıktan yararlanmak için ilk başladığınız tarihten sonra 30 günlük sürenin tamamlanması ve en az 30 günlük sigorta primini ödemeniz gerekiyor. Diğer isteğe bağlı sigorta kolları ile genel sağlık sigortası ve ya bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa 30 günü tamamladığınızda sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.

Sağlıktan yararlanmaya devam edebilmeniz için ise prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve ödeme vadesi geçmiş iki aydan fazla borcunuzun olmaması gerekiyor. İki aydan fazla olursa kapanır.

Ek 5 sigortayı terk ettikten sonra sigorta 9 gün devam eder. Normal ssk gibi değildir. 99 gün yararlanamazsınız yani.

Ek5 tarım ssk ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. tufan balta

    hem ek 5 hem bağkur devam ettirebilirmiyim

    1. Mehmet KAYA

      Merhaba. Bu mümkün değil. Zaten Ek 5 kapsamında olabilmeniz için bağkurlu ya da sigortalı olmamanız gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.