Ek 5 Tarım Sigortası Ödenmezse Ne Olur ?

0 659

İsteğe bağlı olarak 4s ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen tek sigorta kolu ek 5 tarım sigortasıdır.  Ek5 tarım sigortasını başlattıktan sonra prim ödemelerinizi düzenli ödemediğinizde yapılması gerekenler, borç ödenmediğinde ne olur konusundaki sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kimler Ek 5 tarım sigortalısı olabilir ?

Tarım ssk ek 5 kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için 4a ssk kapsamında çalışmanızın olmaması, ziraat odalarında çiftçi kaydınızın olmaması, vergi kaydı ya da şirket ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız bu sigorta kolu kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapabilirsiniz. Eğer bu şartları sağlıyorsanız ek 5 tarım sigortası formunu bağlı olduğunuz il/ilçe tarım müdürlüğüne ve muhtara onaylattıktan sonra Ziraat odası kaydınızın olmadığına dair belge ile Ek 5 tarım sigortası başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ek 5 borcu ödenmezse ne olur ?

Okurlarımız tarafından ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur konusunda sıklıkla sorular soruluyor.  Prim borcunuzu ödemediğinizde doğal olarak gecikme zammı ve faizi uygulanır. Prim borcunuz 2 aydan fazla olduğunda siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız.

Ek5 tarım ssk ödenmediğinde isteğe bağlı bağkurdaki gibi SGK tarafından iptal edilmesi söz konusu değildir. Sadece faiz işlemeye devam eder. Örneğin isteğe bağlı bağkur borcunuz 12 aydan fazla olduğunda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler SGK tarafından iptal edilmektedir. Ancak ek5’te böyle bir uygulama söz konusu değildir. Prim borcunuzu ödemeseniz bile her ay adınıza borç tahakkuk etmeye devam eder ve faiz işler. Siz ek 5 tarım sigortası dondurma talebinde bulunmadığınız sürece de bu durum bu şekilde devam eder.

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl yapılır ?

Gelelim ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir sorusunun cevabına. Sigortalı bir işe başladığınızda, çiftçilik kaydı, vergi kaydı ya da şirket ortaklığı v.s. açtığınızda sigortanın durdurulması için SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Bu durumların haricinde de her zaman dilekçe ile SGK’ya başvurarak sigortayı iptal edebilirsiniz.

İsteğe bağlı tarım sskyı durdurmak için iki seçeneğiniz var. Eğer prim borcunuzu sonradan ödemek ve hizmetten saydırmak gibi bir niyetiniz varsa sigortanın dilekçe tarihi itibariyle durdurulmasını talep edin. Yok ben borcumu da silmek istiyorum, borçlu olduğum dönemlere ait hizmetleri de istemiyorum diyorsanız dilekçede sigortanın prim ödemenizin yettiği son tarih itibariyle durdurulmasını talep edin. Bu durumda borcun tamamı silinir ve prim ödemeniz hangi tarihe kadar yetiyorsa o tarih itibariyle ek-5 ssk durdurulmuş olur.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Eğer dilekçe tarihi itibariyle durdurmak istiyorsanız dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olabilir.

………………………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzda ………………………… T.C numarası ile ek 5 tarım ssk ödemekteyim. Sigortalılığımın dilekçe tarihim itibariyle durdurulmasını talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Eğer prim ödemenizin yettiği son tarih itibariyle durdurup geçmiş dönem borçlarınızı da sildirmek istiyorsanız tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibi yazabilirsiniz. Eğer ek 5 iptal dilekçesini bu şekilde verirseniz borçtan dolayı silinen dönemlerdeki hizmetleri daha sonra borçlanamayacağınızı özellikle hatırlatmak isteriz.

………………………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzda ………………………… T.C numarası ile ek 5 tarım ssk ödemekteyim. Sigortalılığımın prim ödememin yettiği son tarih itibariyle durdurulmasını talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Ek 5 tarım ssk emekli maaşları ne kadar ?

Bu kapsamda alınacak ortalama emekli maaş tutarları için ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ek5 tarım ssk ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı