İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2020

6 1.124

İsteğe bağlı sigorta primi asgari ücrete göre hesap ediliyor. 2020 brüt asgari ücret netleşti. Tabi bununla birlikte isteğe bağlı sigorta primi 2020 tutarları da belli oldu.İsteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen sigorta kolları ek 5 tarım sigortası, isteğe bağlı bağkur ve ev hanımları için isteğe bağlı bağkurdur.

Sosyal Güvenlik primlerinde olduğu gibi isteğe bağlı sigorta primi hesaplaması da brüt asgari ücrete göre yapılıyor. Peki dışarıdan sigorta primi ne kadar oldu , isteğe bağlı prim ne kadar, isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır ? Cevabı yazımızda.

İsteğe bağlı sigorta nedir ?

Kişilerin herhangi bir işte çalışma zorunluluğu olmadan isteğe bağlı olarak girebildikleri ve isteğe bağlı olarak çıkış yapabildikleri, uzun vade sigorta kollarına tabi prim ödeyerek emeklilik imkanı sağlayan sigorta kollarıdır.

İsteğe bağlı sigorta kolları ve şartları 2020

Malumunuz emeklilik için gerekli olan şartları sigortalılık süresi, prim günü ve yaştır. Bu şartlar sigorta ya da bağkur ilk giriş tarihine, şu anda prim ödemesi yaptığınız kapsama göre farklılık gösterir. İsteğe bağlı sigorta kollarından sadece ek 5 tarım sigortasında emeklilik şartları ssk kapsamında hesaplanırken diğer isteğe bağlı sigorta kollarında bağkura göre hesaplanır.

Yazının sonundaki yorum bölümünden işe başlama ya da bağkur prim ödeme ilk tarihinizi ve doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazmanız, ayrıca toplam hizmetinizi de ayrıntılı olarak belirtmeniz halinde emekli olacağınız tarihi hesaplayabiliriz.İsteğe bağlı sigorta kapsamında prim ödeyerek dışarıdan emekli olabileceğiniz sigorta kolları, prim ödeme şartları ve 2020 prim ödeme tutarları aşağıdaki gibidir.

İşveren olarak işçi için ödenecek prim tutarları için  asgari ücret ssk primi ne kadar oldu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında isteğe bağlı sigorta prim tutarları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruda sigorta kolları esasında izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir;

 • İsteğe bağlı bağkurlu olmak istiyorsanız bağlı olduğunuz Ziraat Odası’ndan çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge ve kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun. Orada size giriş bildirgesi verilir. Bunu doldurup verdikten sonraki gün sigortalılığınız başlatılır. E-devletten de başvuru yapabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta başvurusunu e-devletten yapmak için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devlet isteğe bağlı sigorta başvurusu.
 • Ek 5 tarım 4/a isteğe bağlı sigorta başvurusu için öncelikle Ek 5 başvuru formunu Ziraat Odası’na, muhtara ve il/ilçe tarım müdürlüklerine imzalatmanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra kimliğiniz ve doldurtmuş olduğunuz formla bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilir ve sigortanızı açtırabilirsiniz.
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta başvurusu için ise öncelikle bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden vergiden muaf olduğunuza dair yazı almanız gerekiyor. Bu yazı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek isteğe bağlı giriş bildirgesini doldurmanız gerekiyor.

İsteğe bağlı sigorta ödeme 2020

Tüm isteğe bağlı sigorta primleri için ödemeler T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır. İsteğe bağlı prim ödemelerinizi tüm bankalar, ATM’ler, SGK kart ile prim ödeme sistemi ve online bankacılık kanallarından yapabilirsiniz.

 • İsteğe bağlı bağkur primi 2020 yani isteğe bağlı sigorta prim ödemesini T.C. numaranız ile SGK-4b Bağkur prim ödemeleri menüsünden,
 • Ev hanımları isteğe bağlı bagkur prim 2020 ödemesini yine T.C. numaranız ile SGK-4b Bağkur prim ödemeleri menüsünden,
 • İsteğe bağlı Ek 5 ssk primi 20202019 ödemelerinizi T.C. numaranız ile SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk sigortası menüsünden ödeyebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar oldu 2020

Ödenecek en düşük aylık prim tutarlarını tüm isteğe bağlı sigorta kollarında ayrı ayrı ele almak daha doğru olacaktır. Çünkü her bir sigorta kolunda prim hesaplaması ile ödenecek aylık prim tutarları farklılık göstermektedir. Şimdi ayrı başlıklar altında prim tutarlarını ele alalım.

Ek 5 tarım sigortası 2020

SSK kapsamında 4a isteğe bağlı sigorta primi ödeyebileceğiniz bir sigorta koludur. Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Çiftçilik, vergi kaydınızın olmaması ve tarımda süreksiz yani mevsimlik işlerde çalışıyor olmanız gerekiyor. 
 • Ek 5 tarım sigortası isteğe bağlı sigorta 2020 prim tutarı 2020 yılında en düşük 913,80 TL,
 • En yüksek ek 5 ssk 2020 sigorta primleri ise aylık 6853,51 TL olacaktır.

Ek 5 sigorta en düşük prim tutarları, ek 5 sigortalısı olabilmek için gerekenler ve dikkat etmeniz gerekenler hakkında daha ayrıntılı bilgi için hemen https://www.ssksor.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi/ ek 5 tarım sigortası primi ne kadar oldu  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur primi ne kadar oldu 2020

İsteğe bağlı 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı ve çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Adından da anlaşıldığı üzere bu kapsamda ödenen primler 4b yani bağkur kapsamında hizmet olarak sayılır.
 • İstege bağlı bağkur 2020 prim tutarı aylık olarak en düşük 941,76 TL,
 • En yüksek isteğe bağlı sigorta ücreti ise 7063,20 TL olacaktır.

Aylık olarak ödenecek diğer en düşük bağkur prim tutarlarını da merak ediyor musunuz. O zaman  bağkur primleri ne kadar  sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Ev hanımı isteğe bağlı sigorta 2020

Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Aktif vergi kaydınızın olmaması,
 • evde kendi imkanlarınız ile süs eşyası, havlu v.b. satarak kazanç sağlıyor olmanız gerekiyor.
 • En düşük isteğe bağlı bağkur primi 2020 yılında bu kapsamda ödenecektir.
 • Buna göre ev hanımları için 2020 bağkur primi tutarı aylık olarak en düşük: 847,58 TL, e
 • n yüksek 2020 bagkur primi ise 6.356,88 TL olacaktır.

Ev hanımı sigorta başvurusu nasıl yapılır, güncel en düşük prim tutarları ne kadar ve daha fazla ayrıntı için https://www.ssksor.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dışardan sigorta ödeme 2020

Yukarıda belirtilen tüm sigorta kollarında dışarıdan sgk ödemesi yolu ile emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Dışardan ssk yatırma kolları arasında hiç bir şart aranmayan sigorta kolu isteğe bağlı bağkurdur. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, Türk vatandaşı iseniz aktif vergi ya da çiftçilik kaydınız yoksa isteğe bağlı bağkur ödeyebilirsiniz.

Eğer ssk kapsamında dışarıdan ödeme yapmak istiyorum diyorsanız ek 5 ssk kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz. Bu sigorta kolu için tek şart ise tarımda mevsimlik ya da gündelik işlerde çalışıyor olmaktır. Tabi SGK bunun denetimini yapmıyor ancak şikayet olursa ve tarımda çalışmadığınız halde ek 5 kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız iptal edilebilir.

Ev hanımları için en düşük prim ödemesi yapılan ve emeklilik imkanı sağlayan sigorta kolu da ev hanımı isteğe bağlı bağkurdur. Bu kapsamda evde el işi, dantel, süs eşyası v.b. gibi eşyaları yapıp satan kadınlar prim ödemesi yapabilmektedir.

İsteğe bağlı sigorta hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Kemal

  Iyi günler
  Ben 4b esnaf bagkur emeklisiyim.hanım da 4b tarım bagkuru ödüyor.Allah herkese hayırlı uzun versin.taraflardan birinin vefatı halinde eşimin iki sigortadan aynı anda maas alabilmek icin eşim bagkurlumu yoksa ssk lı mı olmalı.tesekkurler

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Eşin maaşı diğer tarafa evlenmediği sürece bağlanır. Eğer kendi emekliliği yoksa yüzde 75, kendisi de emekli ise eşin maaşının yüzde 50 si bağlanır.

 2. Zeynep

  Merhaba. 1760 günüm var. Daha önceki çalişmişligimdan. Şimdi isteğe bağlı ödemek istiyorum. Kaç günü doldurmam gerekiyor prim ödemesi icin. Yaşı beklicekmiyim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Doğum tarihinizi , sigorta ilk başlangıç tarihinizi yazabilirseniz ve hangi kapsamda prim ödediğinizi daha sağlıklı hesap yapabiliriz.

 3. Nurgül

  İsteğe bağlı bağkur ödüyorum. Rakamlar çok artmış. Kapatmak için ne yapmam gerekiyor.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine bir dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.