Askerlik Borçlanması Hesaplama, Taksitle Ödenir mi 2020

2 1.146

Askerlik borçlanması erkek sigortalılara tanınan ve askerlik sürelerinin borçlanılarak himzetten saydırılmasını sağlayan bir haktır. . SGK askerlik borçlanması için günlük ödenecek en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor.

Brüt asgari ücret 2020 yılının tamamı için 2.943,00 TL olacak. Hal böyle olunca askerlik borçlanması 2020 tutarları da yıl boyunca aynı tutarda ödenecek. Peki askerlik borçlanması günlük ne kadar oldu, askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek son durum nedir ? Detaylar yazımızda. 

Askerlik borçlanması nedir ?

Askerliğini zorunlu hizmet kapsamında er/erbaş ya da yedek subay olarak yapanlara bu süreleri borçlanarak hizmetten saydırma imkanı sağlayan ve erken emekli olma hakkı da veren uygulamadır.

2020 Askerlik borçlanması şartları nelerdir ?

Askerlik borçlanması yapabilmek için askerlik yapılan süre ile aynı zamanda devam eden sigorta, bağkur ya da başka bir kapsamda sigortalılığın olmaması gerekiyor. Bunların haricinde bir şart aranmaz. Askerliğin sigortadan önce ya da sonra olması da bu durumu değiştirmez. Kısaca askerlik ile çakışan SGK günü yoksa borçlanma yapılır. Varsa bile prim ödenen dönemler düşülür ve kalan süre kadar borçlandırma yapılır.

2020 askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Borçlanma başvuruları SGK borçlanma başvuru formu ve kimlik ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapılabilmekte. Başvuru için istenen evraklar form ve kimlik fotokopisidir. Sosyal Güvenlik Kurumu artık askerlik sürelerini sistemde gördüğünden borçlanma başvurusu yapmak için ayrıca askerlik şubesinden askerlik durum belgesi almanıza gerek yok. Borçlanma başvurusu iki şekilde yapılabilmektedir. Birincisi formla bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na, diğeri ise e-devletten yapılacak başvurudur.

Askerlik borçlanması başvuru formu ile borçlanma başvurusu

SGK askerlik borçlanması başvurusu için formu buradan indirebilirsiniz ⇒ askerlik borçlanması başvuru formu indir. Borçlanma başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup imzaladıktan sonra elden ya da posta yolu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderebilirsiniz. Kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca askeriyeden belge almanıza gerek yoktur.

E-devletten SGK askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için kolay yöntemlerden birisi de e-devletten başvurudur. Başvurularınızı son sigortalılık durumuna göre aşağıda bağlantıları verilen sayfalara T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak tamamlayabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek 2020

Zaman zaman basın ve yayın organlarında askerlik borçlanmasının affa uğrayacağı, askerlik yapılan sürelerin borçlanma yapmadan hizmetten sayılacağı söylentileri çıkıyor. Böyle bir düzenlemenin söz konusu olamayacağını, bu yönde bir çalışma da olmadığını özellikle belirtmek isteriz.

2020 askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılır ?

Sgk askerlik borçlanması hesaplaması asgari ücretin brütü üzerinden yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için ödenecek en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si üzerinden hesaplanıyor. En yüksek ise 7,5 katı olarak hesap edilmekte. Dolayısıyla asgari ücrete gelen zamla birlikte askerlik borçlanması tutarları da zamlanıyor. Borçlanma tutarı talep tarihinde geçerli olan tutarlara göre hesap ediliyor.

SGK askerlik borçlanması ne kadar oldu 2020

01 Ocak 2020 tarihinden sonra askerlik borçlanması başvurusu yapanlar zamlı tutarlar üzerinden ödeme yapacaklar. Asgari ücretin artışı askerlik borçlanması için ödenecek tutarları da yükseltti. Buna göre 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren en düşük borçlanma tutarı günlük 31,39 liraya, en yüksek ise 235,42 liraya yükselecek.

20 ay askerlik borçlanması ne kadar 2020

Peki yukarıdaki hesaplamaya göre 600 gün askerlik borçlanması ne kadar oldu ? 31 Aralık 2020 tarihine kadar askerlik borçlanması başvurusunda bulunmanız durumunda 20 ay yani 600 gün askerlik süresi için ödeyeceğiniz borçlanma tutarı en düşük 600*31,39= 18.834,00 lira olacaktır.

18 aylık askerlik borçlanması ne kadar 2020

18 ay askerlik yaptıysanız ve bu sürenin tamamını borçlanmak istiyorsanız 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapmanız durumunda 540 gün için ödeyeceğiniz tutar 540*31,39= 16.950,60 TL.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2020

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size ödeyeceğiniz tutarı da gösteren yazıyı tebliğ eder. Bu yazının size tebliğ tarihinden sonra ödeme yapmak için 1 aylık süreniz bulunmakta. 1 aylık süre içerisinde ödemenizi peşin olarak yapmanız gerekiyor. Askerlik borçlanmasının taksitlerle ödenmesi maalesef söz konusu değil.

Askerlik borçlanması sigorta başlangıcı sayılır mı ?

Eğer askerden önce sigorta, bağkur v.s. başlangıcınız varsa borçlanma yapmak sigorta başlangıç tarihinizi ve dolayısıyla emeklilik yaşınızı etkilemez. Ancak askerden önce sigortanız yoksa ve ilk defa askerden sonra sigortalı/bağkurlu v.s. olduysanız borçlanma yaptığınız gün sayısı kadar işe giriş tarihinden itibaren girişiniz geri çekilir.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker hesaplama

Bu konuda özellikle yanlış bilinen konulardan birisi askerlik borçlanma halinde askerlik başlangıç tarihinin ilk sigorta başlangıcı sayılacağı. Böyle bir şey yok maalesef. Örneğin 01.01.2000 tarihinde ilk defa sigortaya başladınız diyelim. Askerliği de 01.01.1992-1993 tarihleri arasında 18 ay yaptınız. Askerlik borçlanmanız halinde ilk sigorta girişiniz 01.01.1992 tarihine çekilmez. 01.01.2000 tarihinden itibaren borçlandığınız gün sayısı kadar geri çekilir ve emeklilik şartlarınız buna göre hesaplanır.

Eğer yine de örnekten anlayamadıysanız yazı sonundaki yorum kısmından bize ilk defa sigorta başlama tarihiniz ile askerlik başlama bitiş tarihlerinizi yazın ne kadar geriye çekileceğini ve emeklilik şartlarınızı hesaplayalım.

Askerlik borçlanması nasıl ödenir ?

Borçlanma başvurusunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma karşılığı ödenecek tutar, banka bilgisi gibi bilgilerin yer aldığı yazıyı kişiye elden ya da posta yolu ile tebliğ eder. Tebliğ alındıktan sonra ödemenin 30 gün içerisinde peşin olarak ve tek seferde ödenmesi gerekmektedir. Ödeme işlemleri bankalardan ya da online bankacılık kanallarından SGK Mosip Ödemeleri- SGK Borçlanma menüsünden T.C. numarası ile ödenebilmektedir.

Askerlik borçlanması görüntülemesi nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusundan sonra;

 • Ödenmesi gereken borç bilgisi ve borçlanılan gün sayısı bilgisi gönderilecek yazıda yer almaktadır. Eğer borç sorgulaması yapacaksanız bankalarda T.C. numaranız ile SGK Mosip Ödemeleri- SGK Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.
 • Ödeme yaptıktan sonra ise SGK hizmetinize geçen borçlanılan gün sayısını SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzde görebilirsiniz.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına giriş yapın.
 • Ödeme işlemini tamamladıysanız askerlik sürelerinin hizmetinize eklenmiş olması gerekir.
 • Eğer hizmetler ödeme yapmış olmanıza rağmen sistemde mevcut değilse bu durumda ödeme dekontu ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vakit kaybetmeden başvuru yapın.
 • 4/c askerlik borçlanması sorgulamasını da yine bu menüden yapabilirsiniz.

2021 askerlik borçlanması ne kadar olacak ?

01 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuru yapacaklar için borçlanma tutarları asgari ücret belli olduktan sonra bu sayfamızda paylaşılacaktır.

Askerlik borçlanması hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Muharrem altay

  İşe giriş tarihi 28.07. 1992 doğum tarihi 12.04.1969 askerlik tarihi 1989 ile 1991 arası yapıldı askerliğimi borçlanarak ödersem emekliliğini öne çeker mi ne zaman emekli olabilirim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 53 yaş yerine 52 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.