2021 Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl, Nereden Alınır ?

0 891

Evlilik yardımı adı altında evlenen kadınlara ve çiftlere birçok ödeme yapılmaktadır. Ödenecek yardım tutarları sigortalı çalışma ya da işsiz olma durumlarına göre farklılık gösterebilmekte.

Bu yazımızda evlenen çiftlere ödenen evlilik parası, çeyiz parası ve evlilik nedeni ile ödenen tüm yardımları ve yardımlardan yararlanma şartlarını tek başlık altında bulabilirsiniz. Evlenenlere ödenen yardımları bu yazımızda 4 başlık altında topladık. Bunlar;

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen evlenme yardımı diğer adı ile çeyiz parası.
  2. Devlet destekli olarak ödenen devlet evlilik yardımı,
  3. Evlilik tazminatı,
  4. Belediyeler tarafından ödenen yardımlar.

1- SGK Çeyiz parası 2021

Evlenen kız çocuklarına ödenen en önemli yardımlardan birisi SGK çeyiz parasıdır diğer adı ile Sgk evlilik yardımıdır. . Bu yardım kız çocuğu evlendiğinde bir defaya mahsus olmak üzere 24 aylık peşin olarak ödenmektedir.

SGK çeyiz parası nasıl alınır 2021

Bu yardımın ödenebilmesi için kız çocuğunun evlilik tarihinde anne ya da babasından aktif olarak yetim maaşı diğer adı ile ölüm aylığı alıyor olması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif olarak ölüm aylığı almayan kız çocuklarına çeyiz yardımı ödenmez.

Çeyiz yardımı evlilik nedeni ile otomatik olarak ödenmez. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer yardım istemiyorsanız bu durumda da istemediğinize dair dilekçe yazarak SGK’ya göndermeniz gerekmektedir.

SGK çeyiz parası ne kadar 2021

Çeyiz yardımı son yetim maaşının 24 katı olarak peşin ödenir. Örneğin evlilik tarihinde 750 lira emekli maaşı alan kız çocuğu çeyiz yardımı talep ederse 24*750= 18.000,00 TL çeyiz parası peşin olarak ödenir. Anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce emekli sandığı kapsamında memur olarak atanan kız çocuklarına 12 aylık maaşı, sonrasında başlayanlara ise yine 24 aylık maaş tutarında çeyiz parası ödenir.

SGK çeyiz parası sorgulama 2021

Başvuru tarihinden itibaren çeyiz yardımı ortalama 2-3 ay içerisinde ödenmektedir. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını, ne kadar ve hangi tarihte alabileceğinizi e devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminde ssk çeyiz parası sorgulama menüsünden sorgulama yaparak ödeme durumunuzu öğrenebilirsiniz.

2- Devlet destekli çeyiz yardımı 2021

Kız çocuklarına evlilik nedeni ile sağlanan en önemli desteklerden birisi de çeyiz yardımıdır. Bu yardımdan yararlanabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmekte;

  • Evlilik tarihinden evvel en az 3 yıl önce anlaşmalı bankaların birisinde çeyiz hesabı açılması ve bu hesaba düzenli olarak katkı payı ödenmesi,
  • Kız çocuğunun evlilik tarihi itibariyle 27 yaşını tamamlamamış olması gerekiyor.

Bu şekilde ödenen katkı payları bankada fonda değerlendirilmekte ve para değer kazanmaktadır. Evlilik tarihinde biriken toplam tutarın %20’si devlet katkısı olarak ödenmekte.

3- Evlilik tazminatı nedir, nasıl alınır ?

Evlenen kadınlara evlilikten kaynaklı olarak ödenen bir diğer yardım ise evlilik tazminatıdır. Bu yardım için kadının 4a yani ssk kapsamında en az 1 yıldır sigortalı çalışıyor olması ve resmi nikah tarihinden sonra en geç 1 yıl içinde işten çıkması gerekmektedir. Bu durumda işveren tazminat ödemek zorundadır.

Özel sektörde evlilik parası nasıl alınır ?

Özel sektörde çalışanlar için evlilik halinde kadın çalışana ödenen yardımlardan en önemlisi evlilik tazminatıdır. Şartları yukarıda belirtilmiştir. Bunun haricinde ise bazı işyerleri evlenen çalışanlara ilave yardımlar yapabilmekte. Bu yardımlar kanunen zorunlu değildir. İşyerinin politikasına göre farklılık gösterebilmektedir.

İşyerinde evlilik parası ne kadar ?

Bu kapsamda kadın sigortalıya evlilikten dolayı çalıştığı her bir yıl için ödenecek evlilik tazminatı tutarı son brüt maaşı kadar olmaktadır. Ne kadar evlenme tazminatı alabileceğinizi hesaplamak ve ayrıntılı şartları öğrenmek için evlilik tazminatı şartları nelerdir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4- Belediye evlilik yardımı 2021

Her belediye olmasa da bazı belediyeler ihtiyaç sahibi çiftlere evlilik yardımı adı altında bazı yardımlar yapabilmekte. Yardımların bir kısmı nakdi olabileceği gibi bazen eşya yardımı gibi yardımlar da sağlanabilmekte. Bağlı olduğunuz Belediyeden yardım yapılıp yapılmadığı ve hangi yardımların yapıldığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Erkeklere nikah parası ödeniyor mu ?

Evlenen çiftlere ödenen ve yukarıda bahsedilen ödeneklerden erkekler maalesef yararlanamamakta. Ancak özel sektörde çalışanlarda eğer işyeri politikaları arasında evlilik yardımı ödeme düzenlemesi varsa bu kişilere işyerleri tarafından yardım ödemesi yapılabilmekte.

Kaymakamlık evlilik yardımı yapıyor mu ?

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ödenen sosyal yardımlar arasında normalde evlenme yardımı yok. Ancak Kaymakam ya da Vakıf tarafından uygun görülmesi halinde evlenen çiftlerin muhtaçlık durumuna göre evlenme yardımı ödenebilir. Buna ilişkin hem bilgiyi hem de başvuruları ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.

Memura evlilik yardımı 2021

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun’da evlenen memurlara evlilik yardımı ya da nikah parası ödenmesi konusunda bir düzenleme yer almamakta. Evlenen memurlara evlilikten kaynaklı olarak tanınan tek hak evlilik izni. Bu da 7 gün olarak kullandırılmakta.

İBB evlilik yardımı yapıyor mu ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından evlenen çiftlere yönelik olarak yapılan bir yardım bulunmamakta. Yine de Büyükşehir’e bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapabilir ve konu hakkında taleplerinizi iletebilirsiniz.

Evilik yardımı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.