İşkur Profili Nasıl Oluşturulur ?

0 2.033

İşkur profili nasıl oluşturulur konusunda adım adım tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. İşsizlik ödeneği başvurusu, iş başvurusu, İşkur işbaşı eğitim programları, Toplum Yararına Çalışma yani TYP programları kısaca İşkur’un düzenlediği tüm program ve sağladığı, ödediği ödeneklere başvuru için İşkur profili oluşturmanız gerekmektedir.

İşkur profil oluşturma işlemi oldukça basittir ancak bazen kullanıcılar bu konuda zorlanmakta ve nasıl yapılacağı konusunda bize soru iletmekte. Biz de hem profil oluşturmayı nasıl yapabileceğinizi adım adım anlattık hem de konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bu yazımızda sizlere verdik.

İşkur profil oluşturma nasıl yapılır ?

İşkurda profil oluşturmak için için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş yapın.
  • Burada İş Arayan kısmındaki Üye OL kısmını tıklayın ve İşkur kullanıcı hesabı oluşturma sayfasına giriş yapın.
  • Bu kısımda karşınıza aşağıdaki gibi bir ÜYELİK SÖZLEŞMESİ gelecektir. Onaylıyorum diyerek devam edin.

Kurum sitesine üye olmak isteyenler “Üyelik Sözleşmesi” başlığı altında bulunan maddeleri okuduğunu ve kabul ettiğini onaylar.
İŞKUR portalına üye olan kullanıcılar, verdikleri her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul eder.
Bu bilgilerden dolayı oluşabilecek sorunlardan Kurum sorumlu değildir.

Sisteme üye olurken tercih ettikleri iletişim yöntemi (Fiziki adres, e-posta veya GSM numarasına kısa mesaj servisi) ile bilgilendirileceklerdir.
Tüm bildirimlerde ve yazışmalarda üye olurken verilen iletişim bilgileri esas alınır.
Kurum gerekli gördüğü durumlar ve işlemler için bildirilen fiziki adrese gönderimde bulunabilir.
Kuruma yanlış beyan edilen iletişim bilgisinden dolayı oluşabilecek hatalardan İŞKUR sorumlu olmayacaktır.

Sisteme üye olurken kullanıcılar tarafından şifre belirlenmektedir.
Bu şifrenin gizliliği kullanıcının sorumluluğundadır. Kullanıcı, şifresinin izinsiz kullanıldığını tespit etmesi durumunda Kurumu haberdar etmekle yükümlüdür.
Bu şifrenin kullanıcıdan izinli ya da izinsiz olarak kullanımından dolayı ortaya çıkacak sorunlardan Kurum sorumlu tutulamaz.

  • Sonra açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı, adınızı soyadınızı, baba adınızı ve doğum tarihinizi girerek İleri butonuna basın.
  • Ardından açılan sayfada adres ve iletişim bilgilerinizi girin. Harf ve karakterlerden oluşan en az 8 harfli şifre, güvenlik sorunuzu ve cevabını oluşturduktan sonra Üyeliği Oluştur ve Devam Et deyin.
  • Böylece İşkur profilimizi oluşturmuştur.

İşkur kullanıcı girişi nasıl yapılır ?

İşkur profilini yukarıdaki yolu izleyerek tamamladığınızda zaten sizi direk anasayfaya yönlendirecektir. Bunun haricinde T.C. numaranız ve oluşturmuş olduğunuz şifre ile de profilinize giriş yapabilirsiniz. İşkur profil girişini işkur iş arayan girişi  adresinde İş Arayan-Giriş seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz. Sisteme aynı zamanda e-devlet şifreniz ile de bağlanabilirsiniz.

İşkur e devlet girişi nasıl yapılır ?

İşkur profilinizi oluşturmak ve tamamlamak için yukarıda belirtilen adımları takip edebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden İşkur e devlet profil oluşturma ve giriş  bağlantısını kullanarak ve e-devlet şifreniz ile de giriş yaparak profil oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

İşkur profil statüsü aktif etme

İşkur’daki açık iş pozisyonlarına ya da işsizlik ödeneğine ve diğer tüm programlara başvuru yapabilmek için iş arama durumunuzu yani İşkur iş arama statüsünü aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bunu İşkur profiline giriş yaptıktan sonra Özgeçmiş-İş Arama Statüsü-Yeni Kayıt-Düzenle-Aktif olarak değiştirmeniz gerekiyor.

İşkur profil oluşturma hatası neden olur ?

İşkur e-şube üzerinden profil oluştururken ya da e-devlet üzerinden profile bağlanmaya çalışırken çeşitli hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Karşılaştığınız hatanın tam olarak net olduğunu yorum bölümünden bize yazarsanız çözümü için yapmanız gerekenler hakkında sizi yönlendirebiliriz.

İşkur profil oluşturmadan bu sayfada işlem yapamazsınız ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İşkur tarafından ödenen tüm ödenekler ya da uygulanan programlara başvuru için öncelikle profil oluşturmanız gerekmektedir. Profil oluşturmadan başvuru yapmaya çalıştığınızda yukarıdaki uyarı ile karşılaşmanız olasıdır. Bu yüzden öncelikle aşağıdaki adımları takip ederek profilinizi oluşturup daha sonra yeniden deneyin.

Kişinin işkur kaydı var fakat profil oluşturması gerekir ne demek ?

Eğer başvuru aşamasında bu uyarıyı alıyorsanız daha önce İşkur profilinizi oluşturduğunuz ancak eksik bilgi nedeni ile başvuru yapamadığınız anlaşılır. Bu yüzden öncelikle yukarıda anlatılan yolu izleyerek iş arama durumunuzu aktif yapın. Ardından özgeçmiş, iletişim, mezuniyet ve geçmiş iş bilgileri kısımlarını ve sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun. Bunları yaptıktan sonra da hala bu hatayı alırsanız İş ve Meslek Danışmanınız ile iletişime geçin.

E devlet işsizlik maaşı başvurusu profil oluşturma

E devlet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu için işsizlik ödeneği profil oluşturma işlemini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Profili oluşturup iş arama durumunu aktif hale aldıktan sonra işsizlik maaşı başvurunuzu yapabilirsiniz. Alabileceğiniz en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı tutarlarını öğrenmek ve işsizlik ödeneği hesaplaması yapmak için hemen  işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur profil oluşturma hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.