SSK Emeklilik Yaşı Tablosu 2020

0 142

SSK emeklilik yaşı tablosuna bakarak ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilir ya da yazının sonundaki yorum kısmından bize işe giriş tarihi, doğum tarihi ve ya hizmet bilgilerizi yazabilirsiniz. Biz de ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre emekli olabilmek için ilk Sosyal Güvenlik tescil tarihine göre bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar genel olarak prim gün sayısı, yaş ve sigortalılık süresi şartlarıdır. Şimdi ssk, bağkur ve emekli sandığı kapsamında detaylı emeklilik şartları tablosu verilecektir.

SSK emeklilik tablosu 2020

Sigortadan emeklilik için gerekli şartlar prim gün sayısı, yaş ve sigortalılık süresi olarak özetlenebilir. Erkekler ve kadınlar için şartlar ayrı ayrı ve tablo halinde aşağıda verilmiştir.

Erkeklerin ssk emeklilik tablosu

İlk olarak 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında herhangi bir kapsamda sigortalı olan erkekler 7000 gün ve 60 yaşı ya da 4500 gün, 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları halinde emekli olabilmekte. 01 Mayıs 2008 sonrası herhangi bir sigorta kolunda başlangıcı olan erkekler ise 7200 gün ve 60 yaşı tamamladıklarında ve ya 5400 gün 63 yaşı tamamladıklarında emekli olabilmekte ancak bunlar emeklilikte kademeli geçişe tabi tutulmakta. Kademeli emeklilik yaş tablosu yazımızın devamında verilecektir.

İlk defa 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olan erkeklerin emeklilik tarihi işe giriş ilk tarihine göre aşağıdaki tabloda belirtilen prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartının birlikte sağlandığı tarihte emekli olabilmekteler. Yine 08.09.1999 tarihinden önce herhangi bir sigorta kolunda girişi olan erkekler 3600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağladıklarında emekli olabilmekteler.

erkeklerin ssk emeklilik şartları

Kadınların ssk emeklilik yaşı tablosu 2020

İlk olarak 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında bağkur, emekli sandığı, ssk ya da isteğe bağlı sigorta kollarından herhangi birisinde girişi olan kadınlar 7000 gün 58 yaşı ya da 4500 gün 58 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları durumunda emeklilik hakkı elde edebilmekteler.

İlk defa 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında sskda ya da başka bir sigorta kolunda girişi olan kadınlar ise 7200 gün ve 58 yaş ya da 5400 gün 61 yaşla emeklilik hakkı elde edebilmekte.

08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olan kadınların şartları işe başlangıç tarihine göre aşağıdaki tabloya göre belirlenir.

bayanların ssk emeklilik tablosu

Emeklilik şartlarımızı öğrendik.  Emekli olacağınızda bugünkü şartlarda ne kadar maaş alacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edin.

Malulen emeklilik şartları tablosu

SSK kapsamında normal emeklilik ile kısmi emeklilik haricinde yaş şartına takılmadan emekli olabileceğiniz kapsamlardan birisi de malulen emekliliktir. Malulen emeklilik şartları, emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşı ve başvuruda izlenecek yol konusunda tüm detaylar için https://www.ssksor.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SSK engelli emeklilik yaş tablosu

Eğer en az %40 ve ya üzerinde bir raporunuz varsa ve rahatsızlığınız ilk olarak sigortalı işe başlama tarihinden önce mevcutsa vergi indiriminden ya da diğer adı ile sakatlık indiriminden yararlanarak erken emekli olabilirsiniz. Engelli emeklilik şartları hakkındaki detayları https://www.ssksor.com/engelli-emeklilik-sartlari/ sayfamızda bulabilirsiniz.

İşe giriş tarihi, doğum tarihi ve hizmet bilgilerinizi yorum bölümünden yazın ne zaman emekli olacağınızı hrsap edelim. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.