Sicil affı Nasıl Olacak, Ne Zaman Çıkacak 2020

0 378

Sicil affı hakkındaki tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Kredi çekip ödeyemediğinizde, bankaya ya da finans Kuruluşlarına olan borçlarınızı vadesinde ödemediğinizde ya da hiç ödemediğinizde, kredi kartı borçlarınızı geciktirdiğinizde ve belli bir süre ödemediğinizde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kara listeye alınırsınız ve bankacılık işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

Kara listeye alınan kişilerin kara listeden çıkabilmesi için tüm borçlarını kapatarak belli bir süre beklelemeleri gerekiyor. İşte sicil affı düzenlemesi de tam olarak burada devreye giriyor. Sicil affı diğer adı ile kara liste affı çıktığında borçlarını belirlenen tarihe kadar ödeyenlerin sicilleri temizleniyor ve bankacılık işlemlerini yapmaya başlayabiliyorlar. Bu yazımızda sicil affı nasıl olacak, ne zaman çıkacak konusunda tüm ayrıntıları bulabileceksiniz.

2020 sicil affı nasıl uygulanacak ?

Normal şartlar altında sicilin temizlenebilmesi için kredi, kredi kartı gibi finansal kuruluşlara olan tüm borçlarınızı kapatmanız ve borçlarınızı kapattıktan sonra ise 5 yıl süre ile beklemeniz gerekiyor. Sicil affı düzenlemesi ile bu durum ortadan kalkıyor ve borçlarını yeniden yapılandırıp peşin olarak kapatanların yasa ile sicilleri tek seferde temizleniyor.

2020’de kara liste affının çıkması halinde;

  • Borçlarını kanunda belirtilen tarihe kadar kapatanların sicilleri temizlenecek.
  • Uygun kredi faiz oranları ile kişilerin borçlarını kapatması sağlanabilecek. Yani borç kapatma kredisi verilecek.

Aşağıda kalem kalem tüm borçlar için sicil affının nasıl işleyeceği konusunda detayları bulabilirsiniz.

Kara liste affı 2020

Sicil affı aynı zamanda kara liste affı olarak tanımlanabilmektedir. Daha doğrusu halk arasındaki ismi kara liste affıdır. Dolayısıyla yukarıda belirtilen hükümler ile yazımızın devamında belirtilen tüm esaslar kara liste affı için de geçerlidir.

Kırmızı kalem affı 2020

Sicil affı yukarıda da belirtildiği üzere halk arasında kara liste ya da kırmızı kalem affı olarak adlandırılabilmekte. Yukarıda ve yazımızın devamında belirtilen ayrıntılar kırmızı kalem affı için de geçerli.

Kredi sicil affı 2020

Ödeyemediğiniz kredi borcunuz varsa bu borçtan dolayı kara listeye alınmışsınızdır. Tabi hali hazırda borç kapatma kredileri var ancak bunların ihtiyacı ne kadar karşıladığı tartışma konusu. Sicil affının çıkması ile birlikte borçlarını yeniden yapılandıran ve borç kapatma kredisi çekerek ya da başka yolla kapatanlar 5 yıllık süreyi beklemeden sicil temizleme hakkından yararlanabilecekler.

Kredi affı 2020

Kredi sicil affı ile kredi affı birbirinden farklı şeylerdir. Kredi affında borca uygulanan faizin bir kısmı ya da tamamı silinerek borçların yeniden yapılandılması ve yeni ödeme vadesi ile ödenmesi imkanı sağlanır. Böylece kişiler fazla faiz ödemekten kurtulmuş olurlar.

Banka sicil affı 2020

Bankalara kredi borcu haricinde de çeşitli kalemlerde borcunuzdan dolayı kara listeye alınmış olabilirsiniz. Örneğin ek hesap borcunu ödememek, kart borcunu ödememek, verilen bir teminatı yerine getirmemek bunlardan birkaçı olarak sayılabilir. İşte bankalara olan bu borçlarınızı normal şartlarda ödediğinizde kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Sicil affı çıkarsa bankalara olan borçlarınızı yeniden yapılandırarak ödemeniz durumunda kara listeden silinecek ve tüm finansal işlemlerinizi herhangi bir engele takılmadan yeniden yapabileceksiniz.

Sicil affı son dakika 2020

Sicil affı ile ilgili beklentiler iyice arttı. Zira borçlarını ödeyemediği için kara listeye alınmış binlerce hatta milyonlarca kişi var. Yeni bir af çıkması hem borçlu kişiler açısından hem de piyasanın canlanması adına finansal kuruluşlar açısından faydalı olacaktır.

2020 içinde yeni bir sicil affı ve kredi affının çıkmasını bekliyoruz. Konu hakkındaki tüm gelişmeleri sizin için takip ediyoruz. Siz de bizi takip ederek sicil affı hakkındaki son dakika gelişmelerinden haberdar olabilirsiniz.,

Torba yasa sicil affı 2020

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yasama yılı içerisinde yapacağı torba yasa çalışmalarına sicil affı ile ilgili düzenlemenin de yer alması beklentiler arasında. Gelecek torba yasa düzenlemelerinde sicil affı düzenlemesi de yer alırsa sayfamızda nasıl olacağı hakkında detayları bulabilirsiniz.

Sicil affı yürürlüğe girdi mi 2020

Güncel olarak başvuru yapılabilecek yasal bir düzenleme şu an için bulunmamakta. Başvurular için torba yasa ile düzenleme yapılması gerekmekte. Düzenleme durumunda ayrıntılar sayfamızdan verilecektir.

2021’de sicil affı olacak mı ?

2021’de her na kadar yani bir sicil affı beklentisi olsa da konu hakkında atılmış somut bir adım bulunmamakta. Konu hakkında bir gelişme olursa sayfamızda duyurusu yapılacaktır.

Sicil affı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.