Cvv Nedir, Nasıl Sorgulanır ?

0 2.178

CVV kodu internet üzerinden alışveriş yapacakların özellikle ihtiyaç duymuş olduğu kodların başında gelmektedir. Çoğu sanal alışveriş sitesi güvenlik amaçlı olarak kredi kartı numarası, son kullanma tarihi bilgilerine ilave olarak bu kodu ister. Bu yazımızda CVV kodu diğer adı ile kredi kartı güvenlik kodu nedir nedir, kartın neresinde yer alır ? CVV kodu silindiyse yeni kod nasıl alınır gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Cvv kodu nedir ?

Öncelikle cvv ne demek sorusunun cevabı ile başlayalım. CVV –Card Verification Value kelimelerinin kısaltılmış baş harflerinden oluşmaktadır. Güvenlik amaçlı kullanılan ve kredi kartının ya da banka kartının arkasında yer alan ve genelde 3 haneden oluşan koddur.

Bu kod tüm dünyada sanal alışveriş için kullanılan koddur. Alışveriş sırasında kart üzerindeki ad, soyad, kredi kartı numarasına ek olarak bu kod güvenlik amaçlı olarak istenir.

Kredi kartı cvv kodu öğrenme nasıl yapılır ?

CVV kodu kartın genel olarak arkasında yer alır. Aşağıda örnek olarak bu kodun yer aldığı yerler gösterilmiştir. Aşağıdaki örnek kartlarda da görüldüğü üzere kod bazen kartın ön yüzünde de yer alabilmektedir.

cvv kodu kartın neresinde
kredi kartı cvv kodu öğrenme

Cvv kodunun 1. ve 2. karakteri nedir ?

Bazen bankalar güvenlik amaçlı olarak güvenlik kodunun birinci ve ikinci karakterini söylemenizi isteyebilirler. Bu yazımızda da belirttiğimiz üzere bu kod kartın arka yüzünde yer alan 3 haneli koddur. Birinci ve ikinci sırada yer alan sayıları karşı tarafa vermeniz gerekiyor.

Cvv kodu nedir Ziraat 1 ve 2. karakteri ?

Ziraat Bankası ülkemizde en çok müşteriye sahip olan ve dolayısıyla en çok kart veren bankalardan birisidir. Dolayısıyla okurlarımız cvv kodu 1 ve 2. karakteri Ziraat Bankası kartlarının neresinde yazar sorusunu bize sormakta. Peki cvv kodunun 1.ve 2. karakteri nedir ? Yukarıda örnek kartlarda güvenlik kodunun nerede yer aldığı oklarla gösterilmiştir. Ziraat Bankası’nda bu kodlar genelde kartın arka yüzünde yer alan 3 haneli koddur.  İlk iki hanesi birinci ve ikinci karakterdir.

Yapı kredi cvv kodu öğrenme

Tüm banka kredi kartlarında ve hesap kartlarında olduğu gibi Yapı ve Kredi bankası tarafından verilen kartlarda da CVV kodu kartın arka yüzünde yer alan 3 numaralı koddur. Eğer bu kod yoksa ve ya silindiyse aşağıda belirtilen hükümler çerçevesinde hareket edebilirsiniz.

Cvv kodu nedir ziraat ?

Tüm Ziraat Bankası kredi kartlarında ve hesap kartlarında da diğer kartlarda olduğu gibi CVV kodu yer almaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen kartınız ile alışveriş yapacaksanız güvenlik kodu yani CVV kodu kartın arkasında 3 haneli olarak yer almaktadır. Bu kodu girerek alışverişinizi güvenli olarak tamamlayabilirsiniz.

Ziraat bankası cvv kodu öğrenme

Ziraat bankası ve ya bankamatik kartınızın arka yüzünde CVV kodu yukarıda verilen örnek kartlarda olduğu kısımda yer almaktadır. Eğer bu numara silinmişse aşağıda belirtilen yolu takip ederek alışverişinize devam edebilirsiniz.

İş bankası cvv kodu öğrenme

İş Bankası kredi kartı ve ya bankamatik kartlarının CVV yani güvenlik kodu kartın arka yüzünde yer almaktadır ve İş Bankası güvenlik kodu da 3 haneden oluşmaktadır. Yukarıdaki resimde ortadaki örnekteki kart örneği iş bankası için örnek gösterilebilir. İş bankası kartlarında da aynı yerdedir.

Cvv kodu nedir Halkbank

Halk bankası kredi kartı ve ya banka kartınız ile online alışveriş yapacaksanız kartın arka yüzündeki 3 numaralı güvenlik kodunu girerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

CVV nedir Vakıf Vank ?

Vakıfbank mastercard ya da visa kredi kartınız ile hesap kartınızın arka yüzünde yer alan 3 sayıdan oluşan koddur.

Kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ne yapmalıyım ?

Eğer kartınızın güvenlik kodu silindi ise kötü haber kartı yenilemeden bu kodun yenisini alamayacağınız. Yani kartımın kodu silindi müşteri hizmetlerinden ya da çağrı merkezinden bu kodu alarak işlemlerime güvenli olarak devam edebilirim diye bir seçeneğiniz maalesef bulunmamakta.  Kodun yenilenebilmesi için kart yenileme başvurusu yapmanız gerekiyor.

Kart güvenlik kodunun silinmiş olması bu kartla diğer bankacılık işlemlerinin yapılmasına engel teşkil etmemekte. Alışveriş için seçeneklerden diğeri olan mobil ödeme ve ya havale yöntemi ile ödeme seçenekleri ile online alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Kartınızın güvenlik kodu silindi ise online alışveriş seçeneklerinden bir diğeri ise sanal kart oluşturmak olacaktır. Sanal kart oluşturarak hem daha güvenli alışveriş yapabilir hem  de anakartınızın cvv kodu silinmiş olsa bile sanal kartla alışverişe devam edebileceksiniz.

Banka kartı güvenlik kodu nedir ?

Banka kartlarının bazılarında özellikle eski banka kartlarında kod yer almayabilmekte. Banka kartlarında CVV yani güvenlik kodu kartın arka yüzünde yer almaktadır. Eğer kod yoksa havale yöntemi ile alışveriş seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

CVV kodu hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.