Evlilikte 25 Yılını Tamamlayana Erken Emeklilik Müjdesi

0 441

Evlilikte 25 yılını tamamlayan ev kadınlarına erken emeklilik hakkı geliyor. Üstelik düzenleme milyonlarca ev hanımını kapsayacak. Düzenlemenin yasalaşması ile birlikte binlerce ev kadını yaş beklemeden emeklilik hakkı elde edecek.  Şartlar ise çok kolay: 25 yıl evli kalmak, ilk prim ödeme tarihine göre gereken gün sayısını borçlanmak ve borçlanmayı ödemek. İşte hepsi bu kadar. Sonrasında ise emeklilik dilekçesi vermek.

Evlilikte 25 yılı tamamlayanlar yararlanacak

Yeni çıkan erken emeklilik yasasından yararlanabilmek için kadının en az 25 yıldır evli olması gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de ikamet ediyor olması ve tabi ki Türk vatandaşı olması gerekiyor. Hali hazırda yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşı kadınlar zaten yurtdışındaki ikamet sürelerini borçlanabiliyor ve erken emeklilik hakkı elde edebiliyor. Şimdi bu hak Türkiye’de ikamet eden ev kadınlarına da verilmiş olacak.

Daha önce sigortası olanlar daha az prim ödeyecek

Daha önce sigorta ya da bağkur gibi kapsamlarda prim ödemesi olan kadınların bu hizmetleri de sayılacak ve toplam ödenmesi gereken borç tutarından düşülecek. Böylece bu kişiler hiç sigortası olmayan ya da prim gün sayısı az olanlara göre daha avantajlı olacak.

Sigortası olmayanlar da yararlanacak

Bu haktan yararlanmak için daha önce sigorta, bağkur olma şartının da aranması beklenmiyor. Yani hiç sigorta başlangıcı olmayan kadınlar da bu haktan yararlanabilecek. Ancak bu kişilere daha yüksek borçlanma çıkartılacak. Şu an kadınların emeklilik için doldurması gereken süre en az 5400 gün. Hiç girişi olmayanların en az 5400 prim gününü tamamlaması gerekecek.

Emeklilik yaşı ilk prim ödeme tarihine göre belirlenecek

Normalde Kanunda kadın sigortalıların sadece doğum borçlanması hakkı var. Bu yasa ile eksik hizmetleri bir defaya mahsus olmak üzere tamamlama hakkı verilecek. Daha önce sigorta ya da bağkur başlangıcı olanlar bu giriş tarihine göre gereken gün sayısını borçlanarak ve yaş şartını da sağlıyorsa emekli olabilecek. Örneğin 1999/09 döneminden önce girişi olan kadına 3600 gün borçlanmak ve 58 yaşı tamamlamış olmak yeterli olacak.

En düşük emekli maaşı 2500 TL olacak

25 yılını dolduranlara erken emeklilik düzenlemesi kapsamında 25 yılını tamamlayan, borçlanma tutarını ödeyen ve tüm şartları sağlayan kadınlara 2022 yılında ödenecek en düşük emekli maaşı 2500 TL olacak. Eğer daha eski hizmetler varsa bağlanacak emekli maaşı daha yüksek olabilecek. Ayrıca bu şekilde emekli olanlar kurban ve ramazan bayramlarında bayram ikramiyesi de alabilecek.

25 yılı doldurana emeklilik yasası 2022’de geliyor

Alınan bilgilere göre yasanın en geç 2022 sonuna kadar çıkması bekleniyor. Yasanın çıkması binlerce kişinin emekli olması anlamına geliyor. Erken emeklilik son dakika müjdesi haberlerine göre yasa taslağı hazır. Yakında meclise gelecek ve daha sonrasında yasalaşarak uygulamaya girecek.

Yasa çıktıktan sonra başvurular SGK’ya yapılacak

Şu anda başvurular alınmıyor. Yasa Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıktıktan ve resmi gazetede yayımlandıktan sonra başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak. Başvuru öncelikle borçlanma için yapılacak. Girişe göre gereken prim gün sayısı borçlanması hesaplanacak ve size tebliğ edilecek. Bu borçlanmayı ödedikten sonra yine Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi vereceksiniz. Dilekçe verdikten sonra maaş diğer ayın başında bağlanacak ve ilk maaşınızı 1,5 maaş olacak şekilde alacaksınız.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.