Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım 2021 ?

6 5.623

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ? Evet bu soruyu emekliliği yaklaşan herkes soruyor.  Emeklilik hepimizin hayali.  Şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun aslında tek bir cevabı bulunmamakta. Zira alınacak 2021 emekli maaşının hesabında bir çok faktör etkili olmakta.

Bu yazımızda emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, yüksek emekli maaşı alabilmek için yapılması gerekenler v.s. gibi konularda bilgi vermeye çalışalım.

Emekli maaşı hesaplama 2021

Emekli maaş hesabında en önemli faktör adınıza yatan primler diğer bir adıyla prime esas kazanç ortalamanız. Primleriniz hep tabandan/asgariden ödendiyse tabi ki emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı da taban tutarlar üzerinden hesaplanacaktır. Primleriniz ne kadar yüksek ödenirse alabileceğiniz emekli maaşı da o oranda yükselecektir.

Yüksek emekli maaşında bir diğer kriter ise prim ödenen dönemler. Prim ödenen dönemlerin çoğu 2000 yılından önce ise emekli maaşınız yüksek olacaktır. 2000 yılından sonra prim ödenen dönemler fazla ise kademeli olarak emekli maaşı da düşecektir. En düşük emekli maaşı bağlama oranı ise 2008/10 dönemi ve sonrasında geçen hizmet süreleri içindir. 2008/10 döneminden sonraki hizmetler fazla ise yüksek emekli maaşı hayali kurmayın.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım 2021 ?

Bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını dilerseniz tüm sigorta kollarında ve emeklilik türüne göre ayrı ayrı belirtelim. Şunu özellikle hatırlatmam gerekiyor. Aşağıda belirtilen tutarlar emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşı tutarlarıdır ve primleri tabandan ödenenler için alınabilecek tutarlardır. Resmi olarak bir bağlayıcılığı yoktur.

Ssk emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için

4a SSK kapsamında şu an emekli olan birisi için;

 • 2021’de ortalama en düşük maaş 1500 TL ‘dir.
 • Ancak 2000 yılından önce hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşınız 2000-2200 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
 • 2000 yılından sonra hizmet varsa bu durumda ise ortalama emekli maaşınız 1500-1700 TL arasında olmaktadır. Belirtilen bu tutarlar primleriniz asgariden ödendiyse alabileceğiniz maaşları göstermektedir.
 • 3600 günden ssk maaşı da ortalama yukarıdaki tutarlar gibidir ve hizmetlerin geçtiği dönemlere göre farklılık göstermektedir.
 • Ek  5 tarım ssk kapsamında iseniz ve emekli maaşınızın ne kadar olacağını merak ediyorsanız hemen ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2021

4a ssk kapsamında emeklilik için gerekli en az prim gün sayısını doldurduysanız Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı hesaplama programı ile ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama yapabilmek için e-devlet şifresi ya da başka bir şifre gerekmiyor.

 • Hesaplama yapabilmek için öncelikle buradan hesaplama ana sayfasına giriş yapın ⇒ ssk emekli maaşı hesaplama robotu.
 • Ana sayfada T.C. numaranız, ssk sicil numaranız, baba adı, Nüfus ili ve doğum tarihinizi yazmanız durumunda alabileceğiniz ortalama emekli maaşını öğrenebilirsiniz.
 • Burada sistemin hesapladığı aylık yaklaşık olarak alabileceğiniz emekli aylığını gösterir.

Bağkurdan bugün emekli olsam ne kadar alırım ?

Bağkurda 5400 günden emeklilik denilen yaştan emeklilik ve 9000 gün yani 25 yıldan emeklilik olmak üzere iki ayrı emeklilik vardır.

 • 25 yıldan/9000 gün üzerinden esnaflıktan, şirket ortaklığından v.s. emekli olmanız halinde ortalama 2021 yılı için en düşük emekli maaşı 1500-1700 TL arasında
 • 5400 günden emekli olduğunuzda ise yine aynı şekilde en düşük 1500 TL olacaktır.
 • Tarım/çiftçi bağkurundan 9000 gün/25 yıldan emekli olmanız halinde ortalama 1500 TL, 5400 günden emekli olmanız halinde ise  yine ortalama en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.
 • Çiftçi bağkurundan emekli olacaksanız maaş hesaplaması yapmak ve daha fazla bilgi edinmek için hemen  çiftçi bağkuru emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli sandığından bugün emekli olsam kaç para maaş alırım ?

Memurların da en çok sordukları soruların başında şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusu gelmektedir. Tabi memurlarda aylık hesabında taban aylığın önemi büyük. Bir de dilekçe verilen tarih önem arz etmekte.

 • 2021 yılında en düşük memur emekli maaşı 2800-3000 TL arasında değişmektedir.
 • Engelli ya da malulen emekli olanlar için ise en düşük emekli maaşı 2600-2800 TL arasında olacaktır.

Malulen emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Malulen emekli olsam ne kadar alırım sorusunun cevabı için yukarıda sigorta kolları bazında belirtilen ortalama emekli maaşlarına bakabilirsiniz. Zira malulen emekli maaşı normal emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşına yakın olmaktadır. 2021 yılı için en düşük malulen emekli maaşı 1500 TL’ dir. Malulen emekli olma şartları, güncel maaş tutarları ve tüm ayrıntılara malulen emekli maaşı hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli emekli olursam ne kadar maaş alırım

Vergi indiriminden yararlanıyorsanız engelli vergi indiriminden yararlanarak emekli olmanız halinde ortalama 2021 yılı için primleriniz asgariden ödendi ise en düşük emekli maaşınız 1500 TL olacaktır.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devletten hesaplama

Şimdi emekli olsam kaç para maaş alırım konusunda e-devlet üzerinden hesaplama yapılabilecek bir hizmet ya da uygulama henüz açılmamıştır. Şu an emekli olursam ne kadar maaş alırım ile ilgili hesaplama yapılabilecek tek uygulama SSK kapsamında vardır ve bağlantısı yukarıda paylaşılmıştır.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Celal

  16.10.2003 ssk girişim var 1800 gün sigorta dolmasını az kaldı %80 raporum var malulen emekli olursam ve maaşımın vergi indiriminden yararlanırsam kaç para maaş alırım

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Şayet primler hep düşükten yani asgariden ödendi ise ortalama 1200 civarı maaş alırsınız.

 2. demir aktürk

  selamlar. 25.08.1961 doğumluyum. 15.08.1989 tarihinde memur olarak işe başladım 15.12.1992 tarihinde istifaen ayrılarak TCK ya işçi olark aynı tarihde girdim. Halen çalışmaktayım. Bu duruma göre emekli olsam nekadar emekli maaşı alırım acaba.
  Demir Aktürk
  İlginize şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Primleriniz yüksekten yattığı için bir hesaplama yapamayız maalesef. SGK aylık hesaplama uygulamasından hesap edebilirsiniz.

 3. nevin teke

  işe başlam 15/06/1992 toplam prim 5890

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Eğer tamamı asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1100-1300 TL aralığında emekli maaşı alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.