Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı 2021

0 1.327

Çiftçi bağkur emekli maaşının ne kadar olacağı bu kapsamda emekli olacaklar tarafından merak konusu olmaktadır. Emeklilerin 2021’de alacakları zam oranlarının netleşmesi ile beraber çiftçi bağkur emekli maaşı da netleşti. Yazımızın devamında çiftçi bağkuru ne kadar maaş alır, tarım bağkuru emeklilik hesaplama, 2021 çiftçi bağkur primi ne kadar ve konu hakkında kafanıza takılan diğer soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru ne kadar 2021

Çiftçi bağkuru 2021 prim tutarı 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası;

 • İndirimsiz olarak 1151,96 TL,
 • primlerinizi düzenli ödemeniz ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması halinde ödenecek aylık tarım bağkuru 2021 prim tutarı 985,01 TL olacaktır.
 • Diğer aylık bağkur primleri, ödenecek indirimli en düşük ve en yüksek prim tutarları ve daha fazlası için hemen bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiftçi bağkuru emeklilik hesaplama

Çiftçi bağkurundan emekli olabilmek için 5400 gün ya da 9000 günün tamamlanması gerekiyor. Emekli olabileceğiniz tarım bağkuru emeklilik şartları  yani yaş ise ilk defa bağkura başladığınız tarihe göre değişkenlik gösteriyor. Bağkura ilk ne zaman prim ödemeye başladınız, doğum tarihiniz ile beraber yorum bölümünden yazın tarım bağkur emeklilik hesaplaması yaparak tam olarak ne zaman emekli olacağınızı hesap edelim.

En yüksek bağkur emekli maaşı 2021

Emekli maaşları için belirlenen bir tavan yoktur. Ama aylık olarak ödenen primler için sigorta prim tavanı belirlenmiştir. En yüksek emekli maaşı hesaplaması tavan sigorta primi üzerinden hesap edileceğinden ve tavan sigorta primi de yıllara göre farklılık gösterebileceğinden bir maaş belirtmek zordur. Primlerinin tamamını tavandan ödemiş olanlar için bağlanacak emekli maaşı ortalama prime esas kazancın %40’ı olmaktadır.

Yurtdışı borçlanma yaparak emekli olma düşünceniz varsa aylık tutarları için hemen ne kadar emekli maaşı alabilirim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 tarım bağkur emekli maaşı ne kadar oldu ?

Gelelim asıl konumuz olan çiftçi bağkuru emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Bu kapsamda alınabilecek en düşük tarım emekli maaşı tutarları aşağıda belirtilmiştir ;

 • 2021 yılı ve önceki yıllar verileri esas alındığında bağkur çiftçi emekli maaşı 9000 günden yani 25 yıldan emekli olacak birisi için 2021 yılında ortalama tarım bağkuru emekli maaşı 1500-1700 TL arasında olacaktır.
 • 5400 günden yani 15 yıldan emekli olacak birisi için ise çiftçi emekli maaşı 2021’de  en düşük 1500 TL olacaktır. 

En düşük çiftçi bağkur maaşı ne kadar oldu ?

Son düzenlemelerle en düşük tarım bağkur emekli maaşı 1500 TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda ya da başka herhangi bir kapsamda emekli olmanız durumunda 2021 yılı için en düşük emekli maaşınız 1500 TL altında olmayacaktır.

Tarım bağkur malulen emekli maaşı ne kadar ?

Tarım bağkur emeklilik maaşı malulen emeklilik kapsamında bağlanacakların düşük çiftçi maaşı alacağı söylentileri doğru değil. Malulen çiftçi bağkur emeklisi maaşı da tıpkı yukarıda belirtilen maaş tutarları kadar olacaktır. Prim gününüz 9000 günden az olsa bile malulen çiftçi bağkur emekli maaşları 9000 gün üzerinden emekli oluyormuşsunuz gibi hesaplanıyor. Dolayısıyla malulen emekli olmanız halinde alacağınız en düşük bağkur malulen emeklilik maaşı 1500 TL olacaktır. 

Ek 5 tarım ssk kapsamında prim ödüyorsanız ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bilgi için ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiftçi bağkur emekli maaşı sorgulama

Ne kadar emekli maaşı aldığınızı ya da alacağınızı, emekli maaşınızdaki yasal kesintileri, net ve ek ödeme dahil aylık tutarınızı e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Tarım bağkuru emekli maaşı sorgulaması yapmak için;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Aylık Bilgisi menüsüne giriş yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile sorgulama sayfasına giriş yapabilirsiniz ⇒ çiftçi bağkuru emekli maaşı sorgulama.

Tarım bağkur emekli maaşı ne zaman yatar ?

Tarım/çiftçi bağkur emekli maaşlarının  ödeneceği tarih emekli sicil numarası yani bağkur sicil numarasının son tarihine göre belirlenir. Emekli sicil numarasının son rakamı;

 • 9, 7 ya da 5 olanlar her ayın 25’inde,
 • 3 ya da 1 olanlar her ayın 26’sında,
 • 8,6 ya da 4 olanlar her ayın 27’sinde,
 • 2 ve ya 0 olanlar ise her ayın 28’inde alabilirler.

2021’de çiftçi bağkur emekli maaşı ne kadar olacak ?

2021 itibariyle mevcut emekliler ortalama %5-6 civarında emekli maaş zammı alacakken ilk defa emekli olacakların alacakları emekli çiftçi maaşı ise yukarıda belirtilen maaşların ortalama %4-5 üzerinde olacaktır. Zamlar netleştiğinde 2021 yılı için güncel maaşları yukarıda bulabilirsiniz.

İlk bağkur ödemeye başladığınız tarihi, doğum yılınızı ve hesaplama için gerekli diğer bilgileri yorum kısmından bize yazın. Ne kadar maaş alacağınızı hesaplayalım. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.