Ölüm Parası Ne Kadar Sorgulama, Şartları 2021

0 1.194

Ölüm parası ne kadar ? Ölüm parası diğer adı ile SGK cenaze yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden emekli ya da sigortalıların hak sahiplerine bir defaya mahsus ödenen bir yardımdır. Bu yazımızda cenaze ödeneği nereden alınır, sigortalı ve emekli ölüm parası ne kadar, emekli ölüm parası nasıl alınır gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ölüm parası şartları 2021

2021 ölüm yardımından yararlanabilmeniz için;

 • Vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da gelir alıyor olması ya da,
 • vefat ettiği tarihten önce en az 360 gün sigorta ya da bağkur, emekli sandığı v.s. hizmetinin olması gerekiyor.
 • Yani emekli ölüm parası sadece emekli iken vefat edenlere ödenmiyor.
 • Vefat eden kişinin en az 360 gün hizmeti varsa da ölüm parası alınabiliyor.
 • Sgk ölüm parasında diğer önemli bir husus ise vefat eden kişinin kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyor olması.
 • Dul ya da yetim maaşı alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez.

Ölüm parası kimler alabilir ?

Ölüm parası Sgk ödemesi eğer sigortalı ya da emeklinin

 • Eşi sağsa eşine,
 • Eşi sağ değilse bu durumda çocuklara eşit şekilde ödenir.
 • Eğer eş sağ değilse çocuklardan birisinin talebi durumunda tüm çocuklara eşit olacak şekilde ödeme yapılır.

Ölüm parası nasıl alınır 2021

Konu hakkında en çok sorulan soruların başında cenaze parası nasıl alınır sorusu gelmektedir. 2021 yılı cenaze ödeneğinden yararlanabilmeniz için vefat eden kişinin ölüm belgesi fotokopisi, kimlik fotokopinizi de alarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayın. Burada size gelir, aylık talep formu verilecektir. Formu doldurun ve formda cenaze ödeneği kısmını işaretleyin. 2021 ölüm parası başvurusu için başka da bir belge istenmez.

Ölüm parası başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için;

 • Cenaze yardımı talep dilekçesi,
 • ölüm belgesinin fotokopisi,
 • Cenaze yardımına başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi yeterli olacaktır.
 • Cenaze yardımı talep dilekçesini başvuru yaptığınız SGK’dan elden alabilirsiniz.
 • Başvuru için formu buradan indirebilirsiniz ⇒ sgk cenaze ödeneği formu .Formda Sigortalı kısmına vefat eden kişi bilgileri, Hak Sahibi kısmına ise cenaze ödeneğine başvuracak kişi bilgilerini yazmanız gerekmekte.
 • Gelir/Aylık/Ödenek/Talep Türü kısmında CENAZE ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

Ölüm parası nereden alınır 2021

Ssk ölüm parası başvurusu yapıldıktan sonra ortalama ödeme süresi 1,5-2 aydır. Ödeme Ziraat Bankası’na gönderilir. Ziraat Bankası ölüm parası ödeme sahibi T.C. numarası ile gişeden çekebilir. Bu ödeme hesaba aktarılmaz.

SGK ölüm parası sorgulama 2021

Ödemenizin yapılıp yapılmadığını e devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Cenaze parası sorgulamasını sgk ölüm yardımı sorgulama  bağlantısını kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

TC no ile cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devlette T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulama yukarıda verilen sayfadan yapılabilmekte. E-devletten hariç online olarak T.C. numarası ile şifresiz sorgulama yapılamamakta. Eğer şifreniz yoksa herhangi bir SGK’ya uğrayarak ya da Alo-170 hattını arayarak ödeme durumu konusunda bilgi alabilirsiniz.

2021 cenaze ödeneği ne kadar ?

Dilerseniz ölüm parası ne kadar sorusunun cevabını ssk, bağkur ve emekli sandığı olmak üzere ayrı başlıklar altında verelim.

Bağkur ölüm parası 2021

Bağkur emeklisi ölüm parası 2021 yılında bir defaya mahsus 900 TL dir. Bağkur emeklisi ölüm yardımı bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Bağkurlu ölüm parası diğer adı ile bağkur ölüm yardımını alabilmek için vefat eden kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

SSK cenaze ödeneği 2021

4a ssk kapsamında çalışanların hak sahiplerine ödenecek ssk emeklisi ölüm parası da 900,00 TL dir. SSK’lı çalışan ya da ssk emeklisi için cenaze parası sgk yardımından yararlanabilmek için kişinin bağlı olduğu SGK’ya başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Memur cenaze yardımı 2021

Eğer vefat eden kişi memurun kendisi ise hak sahiplerine bir defaya mahsus ödenecek memur ölüm yardımı tutarı 2.600,00 TL dir. Eğer memurun eşi ya da çocuğu vefat ettiyse ödenecek tutar 1.300,00 TL olmaktadır. Memur ölüm yardımı başvurusunu kendi kurumuna yapabilir. Eğer vefat eden kişi memur ise başvuruların hak sahipleri tarafından Ankara Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapılması gerekir.

Ölüm aylığı ne kadar alacaksınız ? Hemen güncel emekli maaşı tutarlarını öğrenmek için  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm parası ne kadar sürede alınır ?

Ortalama ödeme süresi başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Genel olarak başvuru yapıldıktan sonra 1,5-2 ay içerisinde ödeme bankaya aktarılır.

SGK ölüm bildirimi nasıl yapılır ?

Nüfus kayıtlarına ölüm bilgisinin işlenmesi SGK kayıtlarına işlenmesi için yeterlidir. Vefat eden birisi için ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na ölüm bildirimi yapılmasına gerek yoktur. Ancak cenaze ödeneği ya da ölüm aylığı talebi olacaksa talepte bulunulabilir. Cenaze yardımı talebinde nasıl bulunacağınız bu yazımızda ayrıntılı anlatılmıştır. SGK yetim ve dul maaşı yani ölüm aylığı talebinde nasıl bulunacağınızı öğrenmek ve örnek doldurulmuş forma göz atmak için gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cenaze yardımı hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.