Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesi

0 6.121

Gelir aylık ödenek talep belgesi emekliliği hak edenlerin emekli aylığının bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları için kullanılan yeni emeklilik dilekçesidir. Emeklilik için gerekli şartları sağlamak aylığın bağlanması için tek başına yeterli değildir. Ayrıca talepte bulunmak da gerekmektedir.  İşte emeklilik talebi için gelir aylık ödenek talep belgesini kullanmanız gerekiyor.

Bu yazımızda bu belgeyi nasıl dolduracağınız, doldururken dikkat etmeniz gerekenler, belgenin doldurulmuş bir örneği ile konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Gelir aylık ödenek talep belgesi örneği

Belgenin PDF olarak bir suretini buradan indirebilirsiniz: gelir aylık talep belgesi indir. Belgenin doldurulmuş örnek bir suretini ve nasıl dolduracağınız konusunda ayrıntıları da aşağıda bulabilirsiniz.

Gelir aylık ödenek talep belgesi doldurulmuş örneği

En son güncel hali ile emeklilik dilekçesinin doldurulmuş hali aşağıdaki gibidir. Ayrıca yazımızın devamında nasıl dolduracağınız konusunda ayrıntılar verilecektir.

Gelir aylık ödenek talep belgesi nasıl doldurulur ?

Yukarıda kişinin kendisi için emeklilik talebinde bulunmak adına örnek doldurulmuş form verilmiştir. Belgede yukarıdaki gibi doldurulan alanları doldurmanız yeterli olacaktır. Çok ayrıntılı olarak doldurmanıza gerek bulunmamaktadır. Ölüm aylığı ve ya yetim maaşı taleplerinde sigortalı kısmına vefat eden kişi bilgileri, hak sahibi kısmına da maaşı alacak kişi bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

  • Bağkur, SSK ya da emekli sandığı sicil numaralarınızı biliyorsanız yazabilirsiniz. Bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz.
  • Gelir/Aylık Talep Türü kısmı kafa karıştırıcı olabilmekte. Burada ilk defa emekliliğe başvuracakların Yaşlılık Aylığı seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Eğer yetim ya da ölüm aylığı başvurusu olacaksa Ölüm Aylığı kısmı ve buna ilave olarak Cenaze Ödeneği kutucuğunun da işaretlenmesi gerekiyor. Bu kısımla ilgili kafanıza takılan soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.
  • 8 numaralı Hizmet Durumu bölümünde hizmetleri yazmanıza ve ayrıntılara girmenize gerek bulunmamakta. Bu kısmı boş bırakabilirsiniz.
  • 9-Banka/PTT tercihi bölümünde istediğiniz bankayı seçebilirsiniz. Şube belirtmenizde fayda var. Eğer şube belirtmezseniz Sosyal Güvenlik Kurumu ikamet adresinize en yakın banka şubesine aylığınızı gönderir. Bu kısımda herhangi bir banka tercihinde bulunmamanız durumunda ise ilk maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir.
  • İletişim adresi kısmını da eksiksiz tamamladıktan sonra yukarıdaki şekilde imzaladıktan sonra belgemiz başvuru için hazır olacaktır.

Emeklilik başvurusu sorgulama

Emeklilik başvurusu yaptıysanız SGK evrak takip sisteminden emeklilik evrak takibi yapmak için hemen https://www.ssksor.com/sgk-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvurusu için gerekli evraklar

Gelir aylık ve talep belgesi olmazsa olmaz belgedir. Bu belgeye ilave olarak kimlik fotokopinizi eklemeniz gerekmektedir. Bu belgeler ile başvuru yeterlidir. Bazı istisnai durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu bağkur ib formu, ölüm aylıklarında ölüm belgesi gibi belgeleri de isteyebilir.

Gelir aylık talep belgesi nereye gönderilir ?

Belgeyi dilerseniz elden dilerseniz PTT ya da kargo vasıtası ile en son çalışmanın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekmektedir. Eğer emeklilik şartlarını sağlıyorsanız talep tarihini takip eden ay başından itibaren emekli maaşınız bağlanır. Başvuru yaptıktan sonra emekli maaşınızın ne zaman ödeneceğini öğrenmek için https://www.ssksor.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E devletten gelir aylık ödenek talep belgesinin verilmesi

Emeklilik başvurusu için kolay yöntemlerden birisi de e devlettir. E devlet şifreniz varsa hiç formla uğramanıza gerek yok. Direk sistem üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. E devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermeniz de gerekmiyor. Hemen https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan sayfasından online emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edin.

Ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur ?

Ölüm aylığı olarak adlandırılan dul ve yetim aylığı başvurularınızı da gelir, aylık ve ödenek talep belgesi ile yapmanız gerekiyor. Yukarıda örneği verilen belgede Gelir, Aylık Talep Türü kısmında ÖLÜM AYLIĞI bölümünü seçmeniz ve Hak Sahibi kısmında da maaş alacak kişi bilgilerini doldurmanız yeterli olacaktır.

Emeklilik işlemleri ile ilgili tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.