Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

0 58

Emeklilik için gerekli şartları sağlayıp emekli dilekçesi verildikten sonra cevabı merak edilen soru emekli maaşım ne zaman bağlanır sorusu gelmektedir. Emekli maaşı bağlanma süresi sigortalılık durumunuza ve bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna v.s. gibi faktörlere göre değişkenlik göstermekte. Bu yazımızda emeklilik başvurusundan sonra maaş ne zaman bağlanır, ilk emekli maaşı nereden ve nasıl alınır, hangi bankaya yatar v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi hangi gün verilir?

Emeklilik dilekçesini gerekli şartları sağladığınız tarihten itibaren verebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na hafta içi iş günlerinde mesai saatleri içerisinde elden verebilirsiniz. Aynı şekilde PTT aracılığı ile gönderecekseniz yine hafta içi mesai saatleri içerisinde gönderin ve PTT’den gönderimlerde kesinlikle iadeli taahhütlü seçeneği ile gönderin. Bu durumda postaya verdiğiniz tarih SGK’ya verdiğiniz tarih olarak kabul edilir. Hafta sonu gönderecekseniz kargo ile de gönderebilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne zaman yatar ?

Malumunuz emeklilik için gerekli olan şartlar ilk başlangıç tarihine göre sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartıdır. Eğer tüm şartları sağlıyorsanız sağladığınız tarihten sonra yapmış olduğunuz başvurunuza istinaden ilk emekli maaşı talep tarihinizi takip eden ay başından itibaren bağlanır. Şöyle ki diyelim 15 Şubat 2019 tarihinde emekliliği hak ettiniz ve bu tarihte SGK tahsis talep yani emeklilik formu ile başvuru yaptınız. Bu durumda maaşınız 01 Mart 2019 tarihinden itibaren bağlanır. İlk emekli maaşı da genelde bir sonraki ay alınır. Örnek üzerinden gidecek olursak ilk maaşınızı Nisan 2019’da emeklilik numaranızın son rakamına göre belirlenen tarihte alırsınız. Genelde de 2,5 emekli maaşını birikmiş şekilde öder SGK.

İlk emekli maaşı ne kadar alırım ?

Emekli maaşı hesabı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Ne kadar emekli maaşı alacağınız hizmet geçen yıllara, prim ödeme sürelerine, hangi sigorta koluna göre ödeme yaptığınıza ve primlerin yüksek ya da düşükten v.s. ödenmesine göre farklılık gösterir. Bu yüzden size şu kadar maaş alabilirsiniz diyebilmek için ortalama prime esas kazancınızı bilmemiz gerekir. Yorum bölümünden ilk işe giriş tarihinizi, emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihi, hangi sigorta kolu kapsamında prim ödediğinizi, düşükten mi yüksekten mi prim ödendiğini v.s. yazarsanız ortalama olarak ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda sizin için hesaplama yapabiliriz. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızdan ortalama emekli maaşlarına göz atabilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankadan alınır ?

Emekli maaşı talep formunda eğer banka belirttiyseniz ilk maaştan itibaren maaşınız talepte bulunduğunuz bankaya gönderilir. Ancak talep formuna herhangi bir banka ismi belirtmediyseniz ilk maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir.

Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar, emekli maaşı hangi tarihte başlar ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gerekli şartları sağladığınız tarihten itibaren başvuru yaptığınızda maaşınız takip eden aybaşından bağlanır. Bu süreçte SGK maaşı geç bağlasa bile aylığınız takip eden ay başından başlamak üzere birikmeye başlar. Diyelim ki SGK 6 ay sonra maaşınızı bağlayabildi. Bu durumda en az 6 aylık birikmiş maaşınızı son maaşınız ile birlikte bankaya göndermesi gerekiyor.

Emekli aylığı bağlanması ne kadar sürer ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaşı ne zaman bağlanır sorusunun cevabına. Aslında emekli maaşı kaç günde bağlanır sorusunun herkes için aynı olan bir cevabı yok. Zira emekli dilekçesi verdikten sonra çeşitli kriterlere göre maaşın bağlanma süresi farklılık gösterir. Bu faktörler birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olması ve hizmet birleştirme işleminin uzun sürmesi, başvuru yaptığınız SGK’nın yoğunluğu v.s. gibi sıralanabilir. Ancak ortalama bir süre belirtmek gerekirse SGK’nın 1,5-2 ay içerisinde emekli aylığını bağladığını söyleyebiliriz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma durumu nedir ?

Eğer dilekçe verdiğiniz tarihte çalışmaya devam ediyorsanız SGK’ya emeklilik talebinde bulunabilmeniz için işvereninizin işten çıkışınızı vererek “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak giriş yapması gerekiyor. Böylece çalışmaya devam ederken de emeklilik talebinizi iletmiş olabilirsiniz. Aynı zamanda emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edecekseniz işveren sizi aynı kod ile SGK’ya bildirebilir. Aylığınızda herhangi bir kesinti olmaz ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Aslında SGK evrak takip sisteminden T.C. numaranız ile emeklilik dilekçesi takibi yapabilirsiniz ancak sisteme ayrıntılı bilgi girilmediğinden çok da sağlıklı bir sonuç alamazsınız. Bu yüzden evrak sorgulama yerine durumu birebir bağlı olduğunuz SGK’ya sormanız ya da e devlet sisteminde emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı sorgulaması yapabilirsiniz. E devlet sisteminde maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ve emeklilik dilekçesi sonucu öğrenmek için;

  • 4a SSK için SGK-4A Aylık Bilgisi
  • 4b bağkur için SGK-4b Aylık Bilgisi,
  • 4c emekli sandığı için 4C Aylık bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz.

Emekli maaşları hangi tarihte ödenir ?

Devlet memurlarının aylıkları her ayın başında ödenir. SSK ve bağkur emekli maaşları ise emekli tahsis numarasının son rakamına göre ödenir. SSK emekli maaşları tahsis numarasının son rakamına göre her ayın 17-26’sı arasında ödenirken 4b bağkur emekli maaşları ise her ayın 25-28’i arasında ödenmektedir.

Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır v.s. konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı