Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar 2020

0 746

Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar 2020 ? 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yurtdisi emeklilik başvurusu yapacaklar için 2020 yılında günlük en düşük yurtdisi borclanma tutarları ve en yüksek yurtdisi borclanma 2020 tutarları belli oldu.

Bu yazımızda güncel yurtdışı emeklilik şartları, güncel borçlanma tutarları ve konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması nedir ?

Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde resmi olarak ikamet eden ve ya sigortalı çalışan kişilerin bu süreleri Türkiye’de borçlanarak emekli etme imkanı sağlayan uygulamadır. Borçlanma hükümleri ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik 2020

Sgk yurtdisi emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için Türkiye ile uzun vade emeklilik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde sigortalı çalışmalarınızın olması ya da işsizlik sürelerinizin olması gerekiyor. Ev hanımları anlaşmalı ülkelerde geçen resmi ikamet sürelerini de borçlanabilmekte.

Yurtdisi borclanma emeklilik hesaplaması yapılırken 18 yaş altında geçen süreler borçlanmaya dahil edilmemekte. Ayrıca sadece Türk vatandaşlığında geçen çalışma ya da ikamet sürelerini yurtdisi emeklilik borclanması ile satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

17 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe giren torba kanunla 01 Ağustos 2019 tarihi itibariyle önemli değişiklikler oldu. Buna göre borçlanma hesaplaması günlük brüt ücretin %32’si yerine yüzde 45’i üzerinden hesap edilecek. Kişinin Türkiye’de çalışması olup olmamasına bakılmaksızın hizmet borçlanması 4b yani bağkur kapsamında olacak. Ayrıca Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturya gibi 18 ülkenin başlangıcı Türkiye’de başlangıç olarak sayılmakta iken son düzenleme ile bu da kaldırıldı.

Yurtdışı borçlanması nasıl yapılır 2020

Yurtdışı ssk borçlanması başvurunuzu dilerseniz elden, dilerseniz posta yolu ile yapabilirsiniz. Yurt dışı emeklilik için başvurular İsviçre dışında diğer ülkeler için Türkiye’de kaydınızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilir. İsviçre’deki çalışma ve ikamet sürelerinizi borçlanmak için SGK-Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekiyor. Yurtdışı emeklilik şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki formlar ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik başvurusu için gerekli evraklar 2020

Borçlanma başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

  • Yurtdışı borçlanması başvuru formu,
  • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi
  • Kimlik fotokopiniz,
  • Hizmet ya da ikamet belgeniz.

Yurtdışı emeklilik başvurunuza ilişkin takip işlemini online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takip sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer başvurunuz varsa yurtdışı emeklilik evrak takibi yapmak için hemen https://www.ssksor.com/sgk-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar 2020 ?

Başvuruyu 01 Ocak 2020 tarihinden sonra yapmanız durumunda ödeyeceğiniz en düşük borçlanma tutarı ise 44,14 lira olacaktır. Ödenecek en yüksek borçlanma tutarı ise 331,05 TL olabilecektir.

Yurtdışı borçlanması emeklilik maaşı ne kadar 2020

yurtdışı borçlanma ile emekli olmanız halinde alabileceğiniz en düşük emekli maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Bu kriterler Türkiye’de çalışmanızın olup olmadığı, hangi kapsamda prim ödemenizin olduğu, çalışmaların hangi dönem aralıklarında olduğu ve borçlanma yapacağınız sürelerin hangi tarih aralığında olduğu. Bunlara göre alabileceğiniz maaş farklılık gösterir.

Size tavsiyem yurtdışı borçlanması 2020 başvurunuzu yapmadan önce Türkiye’de izindeyken bir kaç günlüğüne 4a eski adı ile ssk kapsamında bir işyerinde çalışın. Çalışmanın fiili olmasına dikkat edin. Yani tam tabiriyle kendinizi sigortalı göstermeyin. Gidin bir işyerinde çalışın. 1 gün bile olsa yeterlidir.Bazı kendini uzman sanan arkadaşlar ek 5 tarım ssk kapsamındaki sigorta kollarında girişinizi yapıp borçlanma başvurusu yapmakta. Bunu sakın yapmayın zira emekli maaşınız çok düşük olur.

4a ssk kapsamında sigorta bildiriminiz yapıldıktan sonra emeklilik borclanma 2020 başvurunuzu yapabilirsiniz. SSK kapsamında son çalışmanızın olması hem yurt disi emeklilik 2020 maaşınızın yüksek olmasını sağlar hem de sgk yurtdışı borçlanma 2020 işlemi için daha az ödeme yapmış olursunuz.

Her ne kadar yurt disi borclanma 2020 emekli maaşı şu kadar demek zor olsa da 2019 yılı ve öncesi verileri esas aldığımızda yurtdışı emeklilik hesaplaması taban tutarlardan aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Eğer sgk yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız hizmet sürelerinizin tamamı 2000 yılından önce olursa 1800-2000  TL arasında,
  • Yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız sürelerin bir kısmı 2000 öncesi bir kısmı 2000 sonrası olursa ortalama 1600-1800 TL arasında maaş alırsınız.

Yurtdışında ya da TR’de hiç sigorta başlangıcı olmayan ev hanımları son sigorta girişinden geriye doğru borçlanma yapabildikleri için hizmetlerin büyük kısmı 2000 sonrası olmaktadır. Bu durumda olanların ise alacakları en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır. 

Emekli aylıkları konusunda daha fazla detay merak ediyorsanız ve ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak istiyorsanız hemen https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanmasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma hesaplama

Varsa Türkiye’de ilk sigorta başlangıç tarihinizi, yurtdışında bulunduğunuz ülke, işe giriş tarihi ve güncel hizmet bilgileriniz ile ne zamandan beri orada olduğunuzu, doğum tarihinizi bize yorum kısmından iletin. Ne kadar borçlanma yapabileceğiniz ve emeklilik şartları ile güncel emekli maaşınız hakkında detayları size verelim.

Yurt dışı askerlik borçlanması

Askerlik borçlanması için günlük ödenecek tutar yurtdışı borçlanmadan daha düşüktür. Eğer Türkiye’de askerlik yaptıysanız yurt dışı borçlanma başvurusu yapmadan önce askerlik sürelerinizi borçlanabilir ve sonrasında kalan süreyi borçlanabilirsiniz. Bu biraz daha düşük prim ödemenizi sağlar. Askerlik borçlanması başvurunuzu e-devletten de yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması güncel borçlanma tutarları ve borçlanma başvurusunda izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları https://www.ssksor.com/askerlik-borclanmasi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.