Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar 2020

0 554

Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar ? 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yurtdisi emeklilik başvurusu yapacaklar için 2020 yılında günlük en düşük yurtdisi borclanma tutarları ve en yüksek yurtdisi borclanma 2020 tutarları belli olmuştu.

17 Temmuz 2019 tarihinde TBMM’de kabul edilen torba yasa ile yurtdışı borçlanma işlemleri ile ilgili önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre borçlanma tutarları 01 Ağustos 2019 tarihinden itibaren değişti. Ayrıca borçlanma işlemleri ile alakalı da önemli değişiklikler oldu.  01 Ağustos 2019 tarihi öncesi ve sonrasındaki borçlanma tutarlarına ve yurtdışı emeklilik ile ilgili değişen hususlara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Yurtdisi emeklilik 2020

Sgk yurtdisi emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için Türkiye ile uzun vade emeklilik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde sigortalı çalışmalarınızın olması ya da işsizlik sürelerinizin olması gerekiyor. Ev hanımları anlaşmalı ülkelerde geçen resmi ikamet sürelerini de borçlanabilmekte.

Yurtdisi borclanma emeklilik hesaplaması yapılırken 18 yaş altında geçen süreler borçlanmaya dahil edilmemekte. Ayrıca sadece Türk vatandaşlığında geçen çalışma ya da ikamet sürelerini yurtdisi emeklilik borclanması ile satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

17 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe giren torba kanunla 01 Ağustos 2019 tarihi itibariyle önemli değişiklikler oldu. Buna göre borçlanma hesaplaması günlük brüt ücretin %32’si yerine yüzde 45’i üzerinden hesap edilecek. Kişinin Türkiye’de çalışması olup olmamasına bakılmaksızın hizmet borçlanması 4b yani bağkur kapsamında olacak. Ayrıca Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturya gibi 18 ülkenin başlangıcı Türkiye’de başlangıç olarak sayılmakta iken son düzenleme ile bu da kaldırıldı.

Yurtdışı borçlanma emeklilik başvurusu 2020

Yurtdışı ssk borçlanması başvurunuzu dilerseniz elden, dilerseniz posta yolu ile yapabilirsiniz. Yurt dışı emeklilik için başvurular İsviçre dışında diğer ülkeler için Türkiye’de kaydınızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilir. İsviçre’deki çalışma ve ikamet sürelerinizi borçlanmak için SGK-Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekiyor. Yurtdışı emeklilik şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki formlar ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yurtdisi emeklilik borçlanma basvuru formları belgeleri

Borçlanma başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

  • Yurtdışı borçlanması başvuru formu,
  • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi
  • Kimlik fotokopiniz,
  • Hizmet ya da ikamet belgeniz.

Yurtdisi emeklilik günlük borclanma miktari 2020

Yurtdışı emeklilik borçlanması talebinizi 31 Temmuz 2019 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmeniz halinde yurtdisi emeklilik 2019 borçlanması için günlük ödeyeceğiniz en düşük tutar: 27,28 TL olacaktır. Eğer yurtdışı emeklilik 2019 maaşım tabandan biraz daha yüksek olsun derseniz yurtdışı borçlanma 2019 işlemini günlük en yüksek tutar olan 204,65 TL üzerinden de borçlanabilirsiniz.

01 Ağustos 2019 tarihinden sonra yeni yasa hükümleri geçerli olacağından borçlanma başvurusu yapacaklar için tutarlar değişecek. Buna göre 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra başvuru yapanlar günlük en düşüjk 38,37 lira üzerinden borçlanma işlemi yapabilecekler.

Başvuruyu 01 Ocak 2020 tarihinden sonra yapmanız durumunda ödeyeceğiniz en düşük borçlanma tutarı ise 44,14 lira olacaktır.

Yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar 2020

yurtdışı borçlanma ile emekli olmanız halinde alabileceğiniz en düşük emekli maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Bu kriterler Türkiye’de çalışmanızın olup olmadığı, hangi kapsamda prim ödemenizin olduğu, çalışmaların hangi dönem aralıklarında olduğu ve borçlanma yapacağınız sürelerin hangi tarih aralığında olduğu. Bunlara göre alabileceğiniz maaş farklılık gösterir.

Size tavsiyem yurtdışı borçlanması 2020 başvurunuzu yapmadan önce Türkiye’de izindeyken bir kaç günlüğüne 4a eski adı ile ssk kapsamında bir işyerinde çalışın. Çalışmanın fiili olmasına dikkat edin. Yani tam tabiriyle kendinizi sigortalı göstermeyin. Gidin bir işyerinde çalışın. 1 gün bile olsa yeterlidir.Bazı kendini uzman sanan arkadaşlar ek 5 tarım ssk kapsamındaki sigorta kollarında girişinizi yapıp borçlanma başvurusu yapmakta. Bunu sakın yapmayın zira emekli maaşınız çok düşük olur.

4a ssk kapsamında sigorta bildiriminiz yapıldıktan sonra emeklilik borclanma 2020 başvurunuzu yapabilirsiniz. SSK kapsamında son çalışmanızın olması hem yurt disi emeklilik 2020 maaşınızın yüksek olmasını sağlar hem de sgk yurtdışı borçlanma 2020 işlemi için daha az ödeme yapmış olursunuz.

Her ne kadar yurt disi borclanma 2020 emekli maaşı şu kadar demek zor olsa da 2019 yılı ve öncesi verileri esas aldığımızda yurtdışı emeklilik hesaplaması taban tutarlardan aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Eğer sgk yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız hizmet sürelerinizin tamamı 2000 yılından önce olursa 1600-1800 TL arasında,
  • Yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız sürelerin bir kısmı 2000 öncesi bir kısmı 2000 sonrası olursa ortalama 1400-1600 TL arasında maaş alırsınız.

Yurtdışında ya da TR’de hiç sigorta başlangıcı olmayan ev hanımları son sigorta girişinden geriye doğru borçlanma yapabildikleri için hizmetlerin büyük kısmı 2000 sonrası olmaktadır. Bu durumda olanların ise ortalama emekli maaşları 1200-1400 TL arasında olacaktır. 

Emekli aylıkları konusunda daha fazla detay merak ediyorsanız ve ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak istiyorsanız hemen https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanmasi-emekli-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.