Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar 2021

4 2.108

Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar ? 01 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yurtdışı emeklilik başvurusu yapacaklar için 2021 yılında günlük en düşük yurtdışı borçlanma tutarları ve en yüksek yurtdışı borclanma 2021 tutarları belli oldu. Bu yazımızda güncel yurtdışı emeklilik şartları, yurtdışı borclanması günlük kaç lira güncel borçlanma tutarları ve konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması nedir ?

Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde resmi olarak ikamet eden ve ya sigortalı çalışan kişilerin bu süreleri Türkiye’de borçlanarak emekli etme imkanı sağlayan uygulamadır. Borçlanma hükümleri ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2021 Yurtdışı emeklilik şartları nelerdir ?

Sgk yurtdışı emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için;

 • Türkiye ile uzun vade emeklilik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde sigortalı çalışmalarınızın olması ya da işsizlik sürelerinizin olması gerekiyor.
 • Ev hanımları anlaşmalı ülkelerde geçen resmi ikamet sürelerini de borçlanabilmekte.
 • Yurtdışı borçlanması emeklilik hesaplaması yapılırken 18 yaş altında geçen süreler borçlanmaya dahil edilmemekte. Ayrıca sadece Türk vatandaşlığında geçen çalışma ya da ikamet sürelerini Yurtdışı borçlanması ile satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Yurtdışı borçlanması nasıl yapılır 2021

Yurtdışı ssk borçlanması başvurunuzu dilerseniz elden, dilerseniz posta yolu ile yapabilirsiniz. Yurt dışı emeklilik için başvurular İsviçre dışında diğer ülkeler için Türkiye’de kaydınızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilir. İsviçre’deki çalışma ve ikamet sürelerinizi borçlanmak için SGK-Yurt Dışı İşçi Hizmetleri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekiyor. Yurtdışı emeklilik şartlarını sağlıyorsanız aşağıdaki formlar ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik başvurusu için gerekli evraklar 2021

Borçlanma başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • Yurtdışı borçlanması başvuru formu,
 • Yurt dışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Hizmet ya da ikamet belgeniz.
 • Yurtdışı emeklilik başvurunuza ilişkin takip işlemini online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takip sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer başvurunuz varsa yurtdışı emeklilik evrak takibi yapmak için hemen yurtdışı emeklilik evrak takip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar 2021 ?

Başvuruyu 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yapmanız durumunda;

 • Ödeyeceğiniz en düşük yurtdışı emeklilik günlük borçlanma miktarı ise 53,66 lira olacaktır.
 • Yurtdışı borçlanması hesaplamasına göre ödenecek en yüksek yurtdışı borçlanma tutarı ise 402,47 TL olabilecektir.

Yurtdışı borçlanması emeklilik maaşı ne kadar 2021

Yurtdışı sgk ssk borçlanması ile emekli olmanız halinde alabileceğiniz en düşük emekli maaşı çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Bu kriterler Türkiye’de çalışmanızın olup olmadığı, hangi kapsamda prim ödemenizin olduğu, çalışmaların hangi dönem aralıklarında olduğu ve borçlanma yapacağınız sürelerin hangi tarih aralığında olduğu. Bunlara göre alabileceğiniz maaş farklılık gösterir.

Size tavsiyem yurtdışı borçlanması 2021 başvurunuzu yapmadan önce Türkiye’de izindeyken bir kaç günlüğüne 4a eski adı ile ssk kapsamında bir işyerinde çalışın. Çalışmanın fiili olmasına dikkat edin. Yani tam tabiriyle kendinizi sigortalı göstermeyin. Gidin bir işyerinde çalışın. 1 gün bile olsa yeterlidir.Bazı kendini uzman sanan arkadaşlar ek 5 tarım ssk kapsamındaki sigorta kollarında girişinizi yapıp borçlanma başvurusu yapmakta. Bunu sakın yapmayın zira emekli maaşınız çok düşük olur.

4a ssk kapsamında sigorta bildiriminiz yapıldıktan sonra emeklilik borçlanma 2021 başvurunuzu yapabilirsiniz. SSK kapsamında son çalışmanızın olması hem yurtdışı emeklilik 2021 maaşınızın yüksek olmasını sağlar hem de sgk yurtdışı borçlanma 2021 işlemi için daha az ödeme yapmış olursunuz.Her ne kadar yurtdışı borçlanma 2021 emekli maaşı şu kadar demek zor olsa da güncel verileri esas aldığımızda yurtdışı emeklilik hesaplaması taban tutarlardan aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer sgk yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız hizmet sürelerinizin tamamı 2000 yılından önce olursa 2000-2200  TL arasında,
 • Yurtdışı emeklilik borçlanması yaptığınız sürelerin bir kısmı 2000 öncesi bir kısmı 2000 sonrası olursa ortalama 1600-1800 TL arasında maaş alırsınız.
 • Yurtdışında ya da TR’de hiç sigorta başlangıcı olmayan ev hanımları son sigorta girişinden geriye doğru borçlanma yapabildikleri için hizmetlerin büyük kısmı 2000 sonrası olmaktadır. Bu durumda olanların ise alacakları en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.
 • Emekli aylıkları konusunda daha fazla detay merak ediyorsanız ve ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak istiyorsanız hemen yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK Yurtdışı borçlanma hesaplama 2021

Varsa Türkiye’de ilk sigorta başlangıç tarihinizi, yurtdışında bulunduğunuz ülke, işe giriş tarihi ve güncel hizmet bilgileriniz ile ne zamandan beri orada olduğunuzu, doğum tarihinizi bize yorum kısmından iletin. Ne kadar borçlanma yapabileceğiniz ve emeklilik şartları ile güncel emekli maaşınız hakkında yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplaması yaparak detaylı bilgi verelim.

Yurtdışı askerlik borçlanması yapılabilir mi ?

Askerlik borçlanması için günlük ödenecek tutar yurtdışı borçlanmadan daha düşüktür. Eğer Türkiye’de askerlik yaptıysanız yurt dışı borçlanma başvurusu yapmadan önce askerlik sürelerinizi borçlanabilir ve sonrasında kalan süreyi borçlanabilirsiniz. Bu biraz daha düşük prim ödemenizi sağlar. Askerlik borçlanması başvurunuzu e-devletten de yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması güncel borçlanma tutarları ve borçlanma başvurusunda izlemeniz gereken yol hakkında tüm detayları askerlik borçlanması hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

SGK yurtdışı borçlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Başvuru yaptıktan sonra evrak takibini online olarak SGK evrak takip sisteminden ve yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz sayfadan yapabilirsiniz. Bunun haricinde borçlanmayı ödedikten sonra zaten borçlanılan süreler hizmet cetveline işler. Bunları da e-devlette SGK Hizmet dökümü uygulamasına T.C. numaranız ve e-devletle giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. hüseyin

  türkiyede 17.07.1995 işe başlama tarihim 1000 günüm var 4,5 yıl yurt dışında çalıştım doğum tarihim 17.04.1966 doğum tarihim . askerlik muaf . bu şartlara göre emekli olabilmem için bilgi verebilirmisiniz

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. 5400 gün tamamlamanız gerekiyor. 5400 günle 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 2. Mahsumi koç

  Merhabalar ben 1991 Haziran ayında Almanya’ya gittim ve Almanya’ya gitmeden önce askerlik görevimi yaptım 18 ay Almanya’da 2014 yılına kadar çalıştım. Doğum tarihim 02-02-1969 emekli durumum ne zaman ve ne kadar emekli maaşı alabilirim teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Türkiye’de en az 5400 gün borçlanmanız lazım emeklilik için. Bu da çok yüksek miktarda ödeme yapmak anlamına geliyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.