Yurtdışı Borçlanması Emekli Maaşı Ne Kadar 2020

7 537

Yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar ? Borçlanma yapanların cebvabını en çok merak ettikleri soruların başında bu soru gelmekte. Eğer siz de yurtdisi borclanma 2020 yılında yapacaksanız yurtdisi emeklilik maaşınızın ne kadar olacağı konusunda merak içerisindesinizdir.

Bu yazımızda yurtdışı borçlanma 2020 ortalama emekli maaşlarının ne kadar olduğu konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik 2020

Yurtdisi emeklilik borclanma 2020 tutarları TR’de geçerli brüt asgari ücrete göre hesaplandığından her yılın başında değişmekte ve yıl sonuna kadar aynı tutarlardan uygulanmakta. Yurtdışı borçlanması 2020 yılında 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuru yapacaklar için en düşük 44,14 TL olacaktır.

Güncel borçlanma tutarları ve torba yasa ile yapılan tüm değişiklikler için hemen https://www.ssksor.com/yurtdisi-borclanma-gunluk-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer emeklilik borclanma 2020 işlemini tabandan yani en düşük tutarlardan yaparsanız yurt disi emeklilik 2020 maaşınız da en düşükten bağlanacaktır. İmkanınız varsa en düşük sgk günlük borçlanma bedeli 2020 tutarını biraz arttırarak yüksek maaş alabilirsiniz.

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır ?

Eğer emeklilik borçlanması yapacaksanız ve yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız lütfen aşağıdakilere dikkat ediniz;

 • Borçlanma yapmadan önce son sigortalılık statünüzün 4a ssk olmasına dikkat edin. Bunun için Türkiye’de izinde iken bir işyerinde 1 gün bile fili olarak çalışmanız yeterli. Sakın kendinizi amiyane tabiri ile sigortalı göstermeyin. Gidin bir işyerinde 1 gün çalışın.
 • Bazı işi bilmez takipçiler sırf son çalışma sigorta olsun diye size isteğe bağlı ek5 tarım ssk yapabilir. Kesinlikle yapmayın.Yoksa alacağınız emekli maaşı sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
 • Borçlanma talep formunda borçlanmayı en eski hizmetten en yeniye doğru borçlanmak istediğinizi özellikle belirtin. Siz böyle bir talepte bulunmazsanız SGK en yeniden en eskiye doğru borçlandırır. Dolayısıyla alacağınız emekli maaşı düşük olur.
 • Son olarak eğer ödeme imkanınız varsa taban yerine biraz yüksek tutardan borçlanma yapın. Bu da emekli maaşınıza artı olarak yansıyacaktır.

Yurtdışı emekli maaşı ne kadar 2020

Gelelim asıl konumuz olan yurtdisi borclanma emekli maaşının ne kadar olacağına.  Bunun için tek bir maaş belirtmek zordur. Zira emekli maaşını hesaplarken çeşitli parameetreler göz önünde bulundurulur. Türkiye ve bulunduğunuz ülkedeki çalışma süreleriniz, işe giriş tarihi ve borçlanmanın yapılacağı dönemler, Türkiye’deki son sigorta kolu ve emekli olunacak sigorta kolu emekli maaşı hesabında büyük etkiye sahip.

2000 yılından önceki çalışma ya da ev hanımlığı sürelerinizi çoksa ve borçlanmayı tamamen bu süreleri esas alarak yaparsanız düşük tutardan borçlanma yapsanız bile yüksek emekli maaşı alırsınız. Ancak borçlanma yapacağınız hizmet süreleri ve ya ev hanımlığı süreleri 2000 yılından sonra ise bu durumda yüksek maaş alma hayalinizi unutun.

2020 yılı ve öncesi ortalama emekli maaşları göz önünde bulundurulduğunda borçlanma süresi yani hizmetlerin çoğu 2000 yılından önce olanlar ortalama olarak 1700-1900 TL gibi maaş alabilmekte. Ancak işin içine 2000 sonrası hizmet süreleri de karışırsa bu durumda alacağınız emekli maaşı daha düşük olur. Ortalama 1200-1400 TL gibi. Örnekler çoğaltılabilir ancak dediğimiz gibi herkes için ortak emekli maaşı yok.

Yurtdışı borçlanma maaş hesaplama

Türkiye ve yurtdışındaki çalışma sürenizi,  işe ilk giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi, Türkiye’de çalışma varsa son prim bildiriminin olduğu sigorta kolunu ve diğer bilgileri yorum bölümünden yazmanız halinde borçlanma yaptığınızda alabileceğiniz ortalama emekli maaşının ne kadar olacağı konusunda size cevap verebiliriz.

Sgk yurtdışı borçlanma 2020 konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

7 Yorum
 1. FİKRET ÖZDEMİR

  SON 27 AYDIR YURT DIŞINDA ÇALIŞIYORUM HALA DAHA ÖNCESİNDEN DE YAKLAŞIK 13 AY YURT DIŞI ÇALIŞMAM MEVCUT 1987 SİGORTA GİRİŞİM VAR VE 3528 TOPLAM PİRİM VAR EYT ÇIKMAZSA 50 YAŞINDA EMEKLİ OLACAĞIM ŞUAN YAŞIM 46 DI YURTDIŞI BORÇLANMA ÖDEMESİ YAPİMİ ? VE TAHMİNİ NE KADAR MAAŞ BAĞLANIR ? BU GÜNKÜ ŞARTLARDA ?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sigortalı çalışmalar hangi dönemde? Bir de tabandan mı ödendi?

 2. FİKRET ÖZDEMİR

  2008 yılı öncesini kapsıyor ağırlıklı olarak tabandan evet 1987 sigorta başlangıcım.

 3. FİKRET ÖZDEMİR

  1987 ile 2008 yılları arasında 3550 gün ödenmiş primim var tabandan çoğu 2010 dan sonrada şuana kadar 3,5 yıl yurt dışı çalışmam var buda 1300 gün/ 1400 güne ediyor yurt dışı borçlanma yapimi normal şartlarda 50 yaşında emekli olacağım 4 senem var emekliliğe ne maaş alırım ?

  1. Mehmet KAYA

   Yani bugünki şartlara göre değerlendirme yaparsak ortalama 1200-1400 TL arasında olur.

 4. FİKRET ÖZDEMİR

  yurt dişi borçlanma en düşük günlük 27 tl bunu yüksek yatırsam fark eder mi ? 1300/1400 günü maaşa farkı olur mu?

  1. Mehmet KAYA

   Tabi ki olur hocam. Ne kadar yüksekten öderseniz alacağınız maaş da kademeli olarak o kadar yüksek olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.