Yurtdışı Borçlanması Emekli Maaşı Ne Kadar 2020

13 1.891

Yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar ? Borçlanma yapanların cevabını en çok merak ettikleri soruların başında bu soru gelmekte. Eğer siz de yurtdışı borçlanmasını 2020’de yapacaksanız yurtdışı emeklilik maaşınızın ne kadar olacağı konusunda merak içerisindesinizdir.Bu yazımızda yurtdışı emeklisi ne kadar maaş alınır, bağkur ve ya ssk yurtdışı emeklilik maaşı ne kadar olur konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması nedir ?

Türkiye ile uzun vade yani emeklilik sosyal güvenlik sözleşmeli ülkelerde geçen çalışmaların ya da resmi ikamet sürelerinin Türkiye’de güncel borçlanma tutarları üzerinden borçlanılarak Sosyal Güvenlik hizmetinden saydırılması hakkıdır.

Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar nelerdir ?

Yurtdışı borçlanma başvurusunda istenen evraklar şunlardır;

 • Yurtdışı borçlanma başvuru formu,
 • Beyan ve taahhüt belgesi,
 • Yurtdışında çalışılan ya da ikamet edilen ülkeden alınan resmi hizmet ya da diğer adı ile çalışma belgesi.

Yurtdışı emeklilik 2020

Yurtdışı emeklilik borçlanma 2020 tutarları TR’de geçerli brüt asgari ücrete göre hesaplandığından her yılın başında değişmekte ve yıl sonuna kadar aynı tutarlardan uygulanmakta. SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar öğrenmek,  torba yasa ile yapılan tüm değişiklikler hakkında bilgi edinmek için hemen sgk yurtdışı borçlanma günlük ücreti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer emeklilik borçlanma 2020 işlemini tabandan yani en düşük tutarlardan yaparsanız yurtdışı emeklilik 2020 maaşınız da en düşükten bağlanacaktır. İmkanınız varsa en düşük sgk günlük borçlanma bedeli 2020 tutarını biraz arttırarak yüksek maaş alabilirsiniz.

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır ?

Eğer emeklilik borçlanması yapacaksanız ve yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız lütfen aşağıdakilere dikkat ediniz;

 • Borçlanma yapmadan önce son sigortalılık statünüzün 4a ssk olmasına dikkat edin. Bunun için Türkiye’de izinde iken bir işyerinde 1 gün bile fili olarak çalışmanız yeterli. Sakın kendinizi amiyane tabiri ile sigortalı göstermeyin. Gidin bir işyerinde 1 gün çalışın.
 • Bazı işi bilmez takipçiler sırf son çalışma sigorta olsun diye size isteğe bağlı ek5 tarım ssk yapabilir. Kesinlikle yapmayın.Yoksa alacağınız emekli maaşı sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
 • Borçlanma talep formunda borçlanmayı en eski hizmetten en yeniye doğru borçlanmak istediğinizi özellikle belirtin. Siz böyle bir talepte bulunmazsanız SGK en yeniden en eskiye doğru borçlandırır. Dolayısıyla alacağınız emekli maaşı düşük olur.
 • Son olarak eğer ödeme imkanınız varsa taban yerine biraz yüksek tutardan borçlanma yapın. Bu da emekli maaşınıza artı olarak yansıyacaktır.

Yurtdışı emekli maaşı ne kadar 2020

Gelelim asıl konumuz olan yurtdışı maaşları ne kadar olacağına.  Bunun için tek bir maaş belirtmek zordur. Zira emekli maaşını hesaplarken çeşitli parametreler göz önünde bulundurulur. Türkiye ve bulunduğunuz ülkedeki çalışma süreleriniz, işe giriş tarihi ve borçlanmanın yapılacağı dönemler, Türkiye’deki son sigorta kolu ve emekli olunacak sigorta kolu emekli maaşı hesabında büyük etkiye sahip.

2000 yılından önceki çalışma ya da ev hanımlığı sürelerinizi çoksa ve borçlanmayı tamamen bu süreleri esas alarak yaparsanız düşük tutardan borçlanma yapsanız bile yüksek emekli maaşı alırsınız. Ancak borçlanma yapacağınız hizmet süreleri ve ya ev hanımlığı süreleri 2000 yılından sonra ise bu durumda yüksek maaş alma hayalinizi unutun.

 • 2020 yılı ve öncesi ortalama emekli maaşları göz önünde bulundurulduğunda borçlanma süresi yani hizmetlerin çoğu 2000 yılından önce olanlar ortalama olarak yurt dışı emekli maaşları 2100-2300 TL gibi olacaktır. 
 • Ancak işin içine 2000 sonrası hizmet süreleri de karışırsa bu durumda alacağınız emekli maaşı daha düşük olur.Bu kapsamda ise en düşük emekli maaşı tutarı 1500 TL.

Eğer emeklilik başvurunuzu yaptıysanız ancak henüz maaş bağlanmadıysa emeklilik başvurunuzun son durumunu SGK evrak sisteminden takip edebilirsiniz. Hemen SGK evrak takip sayfamızı ziyaret ederek son durum konusunda sorgulama yapabilirsiniz.

Yurtdışı bağkur emekli maaşı ne kadar ?

Malumunuz yurtdışı borçlanması ile emeklilik konusunda son yapılan değişiklikler ile birlikte Türkiye’de son çalışmaya bakılmadan borçlanma işlemleri Bağkur kapsamında yapılmaktadır. Toplam hizmet süresi bağkurda fazla olanlara bağkurdan emekli maaşı bağlanacağından bizlere Bağkurdan yurtdışı borçlanma emeklilik maaşı ne kadar olur sorusunu iletmekte. Bağkur kapsamında 2020 yılı için bağlanacak ortalama ve en düşük emekli maaşları 1500-1700 TL aralığında olacaktır.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2020

3600 günden emeklilik sadece ssk kapsamında mevcuttur ve emekli olabilmeniz için Türkiye ya da anlaşmalı ülkelerden birisinde 08.09.1999 tarihinden önce girişinin olması gerekiyor. Tabi 2019 yılında borçlanmada yapılan önemli değişikliklerle birlikte 2019 Temmuz ayı ve öncesinde ssk kapsamında en az 3600 günü tamamlamış olanlar bu kapsamda emeklilik hakkından yararlanabilecek. Sonrasında ssk kapsamında borçlanma yapılamayacağından bu hak kısmen kalkmış olmaktadır.

SSK kapsamında 3600 günden borçlanmasını yapanların hakları saklı kalmakta ve emeklilik yaşı ile diğer şartları sağladıklarında yukarıda belirtilen tutarlardaki emekli aylıkları ile emekli olabileceklerdir. 3600 günden emeklilik şartları tablosu başlıklı yazımızdan bu kapsamda emekli olacağınız yaş şartını öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma maaş hesaplama 2020

Türkiye ve yurtdışındaki çalışma sürenizi,  işe ilk giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi, Türkiye’de çalışma varsa son prim bildiriminin olduğu sigorta kolunu ve diğer bilgileri yorum bölümünden yazmanız halinde borçlanma yaptığınızda alabileceğiniz ortalama emekli maaşının ne kadar olacağı konusunda yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplaması yaparak size cevap verebiliriz.

Sgk yurtdışı borçlanma 2020 konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

13 Yorum
 1. DILEK

  Merhaba
  417 gun prim eksigim var, 2 yil once yurtdisina geldim calismiyorum. Yurtdisi borclanma yapabilirmiyim..?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ev hanımlığı sürelerini borçlanma hakkınız var.

 2. SIDIKA BAER

  emeklilik basvurusunun neticesini ve ne zaman emekli olabilecegimi blmek istiyorum.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Emekliliğe başvurdunuz mu, başvuracak mısınız ? Anlayamadım.

 3. Metin Ozvan

  Yurt disindan Sosyal Sigortalar Kurumuna borclanarak Türkiye´de emekli ayligi aliyorum.Burada da gecim zorlugum yüzünden ARGE`ye müracaat ederek ve HARZ 4 ayligi talep ettim. Bana Türkiye´de emekli ayligimin geldigi bankada 1000 Euro´nun altinda paran birikiyorsa, buradan HARZ 4 ayligi alabilirsin. Türkiye Sosyal Sigortalar, senin oradaki ayligini kesmez ve sonradan da senden bir talepte bulunmaz, dediler.
  Bu Dogru mudur ?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bunun Türkiye ile bir ilgisi yok. Aylık almak istediğiniz Almanyadaki kurum öyle ise onu bilemiyorum.

 4. FİKRET ÖZDEMİR

  yurt dişi borçlanma en düşük günlük 27 tl bunu yüksek yatırsam fark eder mi ? 1300/1400 günü maaşa farkı olur mu?

  1. Mehmet KAYA

   Tabi ki olur hocam. Ne kadar yüksekten öderseniz alacağınız maaş da kademeli olarak o kadar yüksek olacaktır.

 5. FİKRET ÖZDEMİR

  1987 ile 2008 yılları arasında 3550 gün ödenmiş primim var tabandan çoğu 2010 dan sonrada şuana kadar 3,5 yıl yurt dışı çalışmam var buda 1300 gün/ 1400 güne ediyor yurt dışı borçlanma yapimi normal şartlarda 50 yaşında emekli olacağım 4 senem var emekliliğe ne maaş alırım ?

  1. Mehmet KAYA

   Yani bugünki şartlara göre değerlendirme yaparsak ortalama 1200-1400 TL arasında olur.

 6. FİKRET ÖZDEMİR

  2008 yılı öncesini kapsıyor ağırlıklı olarak tabandan evet 1987 sigorta başlangıcım.

 7. FİKRET ÖZDEMİR

  SON 27 AYDIR YURT DIŞINDA ÇALIŞIYORUM HALA DAHA ÖNCESİNDEN DE YAKLAŞIK 13 AY YURT DIŞI ÇALIŞMAM MEVCUT 1987 SİGORTA GİRİŞİM VAR VE 3528 TOPLAM PİRİM VAR EYT ÇIKMAZSA 50 YAŞINDA EMEKLİ OLACAĞIM ŞUAN YAŞIM 46 DI YURTDIŞI BORÇLANMA ÖDEMESİ YAPİMİ ? VE TAHMİNİ NE KADAR MAAŞ BAĞLANIR ? BU GÜNKÜ ŞARTLARDA ?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sigortalı çalışmalar hangi dönemde? Bir de tabandan mı ödendi?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.