Sigorta Başladıktan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süresi 2020

0 912

Sigorta başladıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi farklılık gösterebilir. Sigortalı olarak işe girenlerin en çok merak ettikleri konuların başında sgk işe başladıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresidir.

Peki sigortalılar sigorta başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar? Sigorta başladıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi sigortalı işe girmeden önce güvencenizin olup olmadığına, son 1 yıl içerisindeki sigorta gün sayısına ve daha birçok parametreye göre farklılık gösterir.Yazımızın devamında işten çıktıktan sonra sigortadan yararlanma süresi ve sigorta girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar konuları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları nelerdir ?

Eğer bağkur ya da isteğe bağlı sigorta ve ya genel sağlık sigortası kapsamında iseniz ilk tescil tarihinden itibaren en az 30 günü tamamlamış olmanız ve ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun iki aydan fazla olmaması halinde sağlıktan yararlanırsınız. SSK kapsamında olanlar için ise 30 günlük süre şartı aranır.

Sigortalının 18 yaş altı çocukları koşul aranmadan sağlıktan yararlanır. Ancak 18 yaşını dolduran kız ve erkek çocuklarının sağlıktan yararlanması için bazı şartların sağlanması gerekir. 18 yaşı tamamlayanların sağlıktan yararlanma şartları için 18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk işe başladıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ssk girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim 2020 sorusunun herkes için tek bir cevabı yok. Sgk giriş yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi işe giriş tarihinizden önceki son 1 yıl içerisindeki prim gün sayınıza göre belirlenir.

 • İşe başladıktan önceki son bir sene zarfında eğer en az 30 gün sigortanız varsa işe girişiniz yapılır yapılmaz sigortadan yararlanmaya başlayabilirsiniz.
 • Aynı şekilde işe girişinizin olduğu tarihten önce bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler üzerinden ya da başka bir sigortalılık kapsamında bağkur, gss v.s. gibi devam eden sigortanız varsa yine işe girişiniz yapılır yapılmaz sigortadan yararlanırsınız.
 • Eğer işe girdikten sonra sağlıktan yararlanmak için son 1 yıl içerisinde en az 30 gün yoksa ya da bakmakla yükümlü olunan v.s. olarak da devam eden sigortalılığınız yoksa işe girdikten sonra sigortadan yararlanmak için en az 30 günü tamamlamanız gerekiyor.

Ssk girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim ?

Gelelim konu hakkında çok sorulan sorulardan birisi olan işe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar  sorusunun cevabına.

 • Eğer işe girdiğiniz tarihten önceki 1 sene zarfında en az 30 gün yoksa işe girdikten sonra 30 gün beklemeniz gerekiyor.
 • Tabi 30 gün geçer geçmez de sigorta otomatik olarak açılmıyor. Bunun için işverenin prim ve hizmet bildirgenizi SGK’ya göndermesi ve hizmet bildirgesinde işe girdiğiniz tarihten itibaren en az 30 günü görmeniz gerekiyor.

Normal şartlarda işverenin her ayın hizmetini bildirmek için takip eden ayın 23’üne kadar zamanı var. Eğer sigortadan yararlanmak için aciliyetiniz söz konusu ise işverene hizmetinizi SGK’ya bildirmesini ya da en azından 30 günlük sigortalı hesap fişi girişi yapmasını isteyin. Böylece hizmet bildirilmese bile işe giriş tarihinden 30 gün geçtikten sonra işverenin hesap fişi girişi ile birlikte hem sizin hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sigortaları açılmış olacaktır.

Sağlıktan yararlanmak için kaç gün sigortalı olmak gerekir 2020

Yukarıdaki bilgilerden özetle ssk sağlıktan yararlanmak için gerekli olan gün sayısı son 1 yıl içerisinde en az 30 gündür. İşe girdiğiniz tarihten önceki son 1 sene içerisinde en az 30 gün ssk varsa sağlık direk açılacaktır. Yoksa işveren tarafından en az 30 günlük bildirim yapıldıktan sonra sağlık açılacaktır.

İsteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma

İsteğe bağlı sigortalılar tarafından da isteğe bağlı sigorta sağlıktan ne zaman yararlanır, sigortadan kaç gün sonra yararlanabilirim soruları sürekli sorulmakta. İsteğe bağlı sigorta kapsamında sağlıktan yararlanabilmeniz için isteğe bağlı prim ödenen diğer sigorta kollarında prim borcunuzun olmaması ve bulunduğunuz sigorta kolu kapsamında en az 30 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

İsteğe bağlı sigorta kollarında 30 günü tamamlamak sağlıktan yararlanmak için yeterli değil. Ayrıca en az 30 günlük kısma isabet eden kısım kadar da prim ödemesi yapmanız gerekli.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ?

Şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eşin resmi nikahlı olması, kendi adına sigortası, bağkurunun olmaması gerekir.
 • Çocukların ise 18 yaş altında olması gerekir. 18 yaşından büyük ise lisede okuması durumunda 20 yaşına, üniversitede okuyor olması durumunda ise 25 yaşına kadar yararlanabilir.
 • Anne ya da baba 2008/10. aydan önce sigorta ya da bağkur girişli ise kız çocuğu okuma şartı aranmadan evlenene kadar yararlanabilir.
 • 2008/Ekim ayı öncesinde devlet memuru olanların erkek çocukları da herhangi bir şart aranmadan 25 yaşına kadar anne ya da babasının sağlık sigortasından yararlanabilir.

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır ?

Sigortalının kendisinin aktif güvencesinin olması ile beraber gerekli şartları sağlayan eş ve diğer bakmakla yükümlü kişiler de sağlıktan hemen yararlanmaya başlar.

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi 2020

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi prim gününe göre farklılık gösterir.Sagliktan yararlanma süresi son 1 yıl içindeki gün sayısına göre belirlenir. Eğer 90 gün varsa 99 gün daha yararlanırsınız. 90 gün yoksa bir sonraki gün güvence sona erer.

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi

İşten ayrıldıktan sonra eğer tekrar işe girmeyecek ya da isteğe bağlı sigorta kollarından birisi kapsamına geçmeyecekseniz genel sağlık sigortasına geçmeniz gerekiyor.  Eğer prim ödemeden sağlıktan yararlanmak isterseniz gelir testine başvurmalısınız. Geliriniz uygun çıkarsa sgk yeşil kart sigorta kolunda prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Ancak düşük çıkarsa aylık prim ödeme yolu ile genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Genel sağlık sigortası güncel prim tutarları, gss ve yeşil kart başvuru işlemleri için https://www.ssksor.com/gss-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortasız sağlıktan yararlanma 2020

Aile hekimlikleri, sağlık ocakları, hastanelerin acil servislerinde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Ancak ilaç alma ve diğer tüm polikliniklerde muayene ücretli olur.

Gss borcu sağlıktan yararlanmaya engel mi ?

Eğer genel sağlık sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz 2 aydan fazla ise sigortadan yararlanamazsınız. Prim borcunuzu ödemeniz halinde sigortanız başlayacaktır.

Gss ödemek istemiyorum ne yapmalıyım ?

GSS 01 Ocak 2012 tarihi itibariyle herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve ikameti Türkiye’de olan Türk vatandaşları için zorunlu hale getirilmiştir. Herhangi bir güvenceniz yoksa gss kapsamına geçmek zorundasınız. Eğer geliriniz düşükse yeşil kart sigortası başvurusu yaparak sağlıktan ücretsiz de yararlanabilirsiniz. Yeşil kart başvurusu yapmak için  sgk yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma

Ek 5 tarım sigortasına başladıktan sonra sağlıktan yararlanmak için en az 30 günü doldurmanız ve en az 30 günlük prim ödemesini yapmış olmanız gerekiyor. Ek 5 kapsamında düzenli sağlıktan yararlanmak için prim ödemelerinizi düzenli sağlamanız zorunlu. Eğer ödemediğiniz prim borcunuz iki aydan fazla olursa sağlık kapanır.

Ek 5 tarım ssk terk ettikten sonra normal sigortadaki gibi 99 gün sağlıktan yararlanma hakkınız bulunmamakta. Terk tarihinden sonraki gün itibariyle sağlık güvenceniz kapatılır. Ek 5 güncel primleri ve daha fazla ayrıntı için  ek 5 tarım sigortası primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigortanızın aktif olup olmadığını e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama için e-devlet şifresi gereklidir.

 • Öncelikle e-devlet sistemine T.C. ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz direkt buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulama gerçekleştirebilirsiniz ⇒ SGK sağlıktan yararlanma sorgulama.
 • Sorgulama sonucu “Müstehaktır, provizyon alabilir” diyorsa sağlık sigortanız açık ve yararlanabilirsiniz anlamına gelir. Aksi sonuç halinde yararlanamayacağınız ve sigortanızın aktif olmadığı anlamına gelir.

Sadece sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ?

Sadece sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız ve herhangi bir çiftçilik, ziraat odası ÇKS kaydı, esnaflık ya da şirket ortaklık kayıtlarınız yoksa genel sağlık sigortası sistemine geçiş yapabilirsiniz. GSS’de iki ayrı sistem mevcuttur ve sayfamızda da konu hakkında ayrıntılı bilgilendirme mevcuttur.

 • Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünün altında olursa yeşil kart sağlık sigortasından prim ödemeden yararlanırsınız. Ayrıntılı bilgi edinmek için yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Diğerinde ise brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Şartları sağlıyorsanız gelir testi şartı aranmadan direk Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak tescili başlatabilirsiniz.

Sigortadan yararlanma süresi konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.