Sigorta Başladıktan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süresi 2019

0 43

Sigortalı olarak işe girenlerin en çok merak ettikleri konuların başında sgk işe başladıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresidir. Peki sigortalılar sigorta başladıktan kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar? Sigorta başladıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi sigortalı işe girmeden önce güvencenizin olup olmadığına, son 1 yıl içerisindeki sigorta gün sayısına ve daha birçok parametreye göre farklılık gösterir.

Sigorta başlangıcından kaç gün sonra sağlıktan yararlanırlar 2019 ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ssk girişinden kaç gün sonra sağlıktan yararlanabilirim 2019 sorusunun herkes için tek bir cevabı yok. Sgk giriş yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi işe giriş tarihinizden önceki son 1 yıl içerisindeki prim gün sayınıza göre belirlenir.

İşe başladıktan önceki son bir sene zarfında eğer en az 30 gün sigortanız varsa işe girişiniz yapılır yapılmaz sigortadan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde işe girişinizin olduğu tarihten önce bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler üzerinden ya da başka bir sigortalılık kapsamında bağkur, gss v.s. gibi devam eden sigortanız varsa yine işe girişiniz yapılır yapılmaz sigortadan yararlanırsınız.

Eğer işe girdikten sonra sağlıktan yararlanmak için son 1 yıl içerisinde en az 30 gün yoksa ya da bakmakla yükümlü olunan v.s. olarak da devam eden sigortalılığınız yoksa işe girdikten sonra sigortadan yararlanmak için en az 30 günü tamamlamanız gerekiyor.

Sağlık sigortasından yararlanmak için kaç gün prim ödenmeli ?

Eğer işe girdiğiniz tarihten önceki 1 sene zarfında en az 30 gün yoksa işe girdikten sonra 30 gün beklemeniz gerekiyor. Tabi 30 gün geçer geçmez de sigorta otomatik olarak açılmıyor. Bunun için işverenin prim ve hizmet bildirgenizi SGK’ya göndermesi ve hizmet bildirgesinde işe girdiğiniz tarihten itibaren en az 30 günü görmeniz gerekiyor.

Normal şartlarda işverenin her ayın hizmetini bildirmek için takip eden ayın 23’üne kadar zamanı var. Eğer sigortadan yararlanmak için aciliyetiniz söz konusu ise işverene hizmetinizi SGK’ya bildirmesini ya da en azından 30 günlük sigortalı hesap fişi girişi yapmasını isteyin. Böylece hizmet bildirilmese bile işe giriş tarihinden 30 gün geçtikten sonra işverenin hesap fişi girişi ile birlikte hem sizin hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sigortaları açılmış olacaktır.

GSS ile ilgili ayrıntılı bilgiler için SGK GSS haberleri kategorimizi okuyabilirsiniz.

isteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma 2019?

İsteğe bağlı sigortalılar tarafından da isteğe bağlı sigorta sağlıktan ne zaman yararlanır, sigortadan kaç gün sonra yararlanabilirim soruları sürekli sorulmakta. İsteğe bağlı sigorta kapsamında sağlıktan yararlanabilmeniz için isteğe bağlı prim ödenen diğer sigorta kollarında prim borcunuzun olmaması ve bulunduğunuz sigorta kolu kapsamında en az 30 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

İsteğe bağlı sigorta kollarında 30 günü tamamlamak sağlıktan yararlanmak için yeterli değil. Ayrıca en az 30 günlük kısma isabet eden kısım kadar da prim ödemesi yapmanız gerekli.

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır 2019

Sigortalının kendisinin aktif güvencesinin olması ile beraber gerekli şartları sağlayan eş ve diğer bakmakla yükümlü kişiler de sağlıktan hemen yararlanmaya başlar.

Sigortasız sağlıktan yararlanma 2019

Aile hekimlikleri, sağlık ocakları, hastanelerin acil servislerinde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Ancak ilaç alma ve diğer tüm polikliniklerde muayene ücretli olur. Hastane muayene ücretleri 2019 başlıklı yazımızdan dilerseniz sigortasız muayene ücretlerine göz atabilirsiniz.

işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi 2019

Sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi prim gününe göre farklılık gösterir.Sagliktan yararlanma süresi son 1 yıl içindeki gün sayısına göre belirlenir. Eğer 90 gün varsa 99 gün daha yararlanırsınız. 90 gün yoksa bir sonraki gün güvence sona erer.

Sigortadan yararlanma süresi konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı