Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır 2019

0 20

Eğer herhangi bir Sosyal Güvenceniz yoksa zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekmekte. Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlıktan yararlanmak için ise iki çeşit uygulama bulunmakta. Birincisi aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanma diğeri ise yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanmak. Bu yazımızda yeşil kart nedir, yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, yeşil kart başvurusu sgk’ya mı yoksa vakfa mı yapılır v.s. konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yeşil kart alma şartları 2019, yeşil kart nasıl alınır 2019

Yeşil kart diğer adı ile 60C-1 kapsamında prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeniz için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız ve gelir testi başvuru sonucu hane halkı kişi başı ortalama net gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Eğer ortalalama gelir net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olursa bu durumda gelir sonucu 60g olarak belirlenir ve aylık gss primi ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekir.

2019 yılında asgari ücretin netinin 1/3’ü 609,57 TL. Yani gelir testi sonucu ortalama gelir bu tutarın altında belirlenirse prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız.

Yeşil kart başvurusu nereden yapılır ?

Başvuru için öncelikle bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi başvurusu yapmanız gerekmekte. Başvurunun ardından vakıf tarafından gelirleriniz ve üzerinizdeki taşınır ve taşınmaz mallara göre tabi hane halkındaki diğer kişilerinki de dahil olmak üzere araştırılır ve buna göre sonuç belirlenir. Araştırma sonuçları Kurul tarafından değerlendirilir ve gelir sonucu SGK sistemine yüklenir.

Yeşil kart kaç günde çıkar ?

Bu durum başvuru yaptığınız vakfın iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterse de ortalama 10-15 gün içerisinde sonuçlanmakta. Gelir testi sonuçlandığında tescili açtırmak için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekir.

Yeşil kart sağlık sigortası sorgulama 2019

Bu kapsamda sigortanızın aktif olup olmadığınız, yararlandığınız kapsamı e devlet sisteminde sağlıktan yararlanma sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulamayı buradan e devlet şifreniz ile giriş sağlayarak yapabilirsiniz: yeşil kart sigortası sorgula

Eğer sorgulama sonucu 60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart) , 60/c-1 kapsamında sigortalı olanlar, 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir şeklinde sonuç alıyorsanız bulunduğunuz kapsam yeşil kart sağlık sigortasıdır.

Yeşil kartlılar nelerden faydalanır 2019

Özel hastane ve özel doktorlar haricindeki tüm sağlık imkanlarından diğer sigortalılar gibi yararlanırlar. Ayrıca yeşil kart verilen ve muhtaç durumda olanlara ayrıca Kaymakamlıklar tarafından maaş da verilir.

Yeşil kart kimlere verilir ?

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, bağkurlu olmayan, çiftçi ya da vergi kaydı olmayan ve gelir şartını sağlayanlara verilir.

Yeşil kart kimlere verilmez ?

Başka bir kapsamda aktif sigortalı olanlara, çiftçilik ya da vergi kaydı olup aktif bağkurlu olanlara, emeklilere ya da herhangi bir kapsamda güvencesi olanlara ve tabi ki gelir sonucu net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlara verilmez.

60 c 1 kapsamında sigortalı olanlar özel hastaneye gidebilir mi ?

Maalesef bu sigorta ile özel hastanelerden yararlanma hakkınız bulunmamakta.

2019 60g gelir seviyesi GSS primi ne kadar ?

Eğer gelir sonucunuz 60g olarak belirlenirsa 2019 yılı için aylık 76 lira ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız. Ayrıntılı bilgi için GSS primi ne kadar 2019 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yeşil kart nasil cikartilir 2019 konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı