18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2020

0 1.450

18 yaşını dolduranların sağlık güvencesinin nasıl olacağı anne/baba tarafından merak konusu olduğu gibi sigortadan yararlanamayan 18 yaşını tamamlamış çocuklar da bu konu ile alakalı olarak bize sürekli sorularını iletmekteler. 18 yaşını tamamlamış kız ve erkek çocukları için sağlık sigortasından yararlanabilmek için birçok seçenek bulunmaktadır.

Bu yazımızda 18 yaşı dolduran çocukların sigorta güvencesinden yararlanmaya devam etmeleri için gerekli şartlar ve yapılması gerekenleri tek başlık altında topladık. Anne baba sigortasından yararlanma yaşı  ve babanın ve annenin sigortasından kimler yararlanır hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Anne/babanın sigortasından kimler yararlanır ?

Sigortadan yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Eş,
 • Çocuklar,
 • Anne ve baba.

Babanın sigortasından yararlanma yaşı 2020

18 yaş tamamlandıktan sonra SGK sistemi tarafından çocuğun sağlık güvencesi kapatılabilir.18 yaşından sonra sigortadan yararlanma konusunda tüm durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Eğer çocuk lisede okuyorsa 20 yaşını tamamladığı tarihe kadar varsa anne ya da babasının güvencesinden yararlanabilir. Eğer lisede okuyor ve 20 yaş bittiyse sigortadan yararlanamaz.
 • Aynı durum üniversitede okuyan öğrenciler için de geçerlidir. Üniversitede okuyanlar da 25 yaşın tamamlandığı süreye kadar varsa anne ya da babası üzerinden sigortadan yararlanabilirler.
 • 18 yaş üstü sigortadan yararlanmada bazı istisnai durumlar mevcuttur. Anne ve ya babası 2008 öncesi sigorta ya da bağkurlu olan kız çocukları okumasa bile 18 yaşını tamamladıktan sonra evlenene ya da sigortalı çalışana kadar anne ve ya babası üzerinden sigortadan yararlanabilir.
 • Eğer anne ve ya babanın 2008/Ekim öncesi sigorta/bağkur başlangıcı yoksa kız çocuğu 18 yaş üstü sigorta yararlanma kapatılacaktır.
 • Bir istisna da emekli sandığı kapsamında 2008/Ekim ayından önce memur olarak atananların çocukları için geçerli. Eğer 2008/Ekim öncesi memuriyete atanma söz konusu ise bu kişilerin erkek ve kız çocukları herhangi bir koşul aranmadan 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilirler.
 • Son yapılan düzenleme ile birlikte lise ya da üniversiteden mezun olanlar da iki yıl süre ile sağlıktan yararlanma hakkına sahip. Liseden mezun olup 18 yaşını tamamlayanlar lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile anne ya da babasının sigortasından yararlanabilir. Eğer anne ya da babanın güvencesi yoksa bu çocuklara yine mezuniyet tarihinden itibaren SGK tarafından 2 yıl süreli ve yeşil kart sigortası kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi gerekiyor.

Üniversite mezunu SGK’dan yararlanma şartları

Aynı durum üniversiteden mezun olanlar için de geçerli.

 • Üniversite mezuniyetinden sonra kişinin iki yıl süre ile ve 25 yaşını geçmemek kaydı ile sigortadan yararlanma hakları vardır. Varsa anne/baba üzerinden yoksa yeşil kartlı olarak ücretsiz sağlıktan yararlanma hakları vardır. Ücretsiz iki yıl süreli sağlık sigortası için SGK’ya başvuru şarttır
 • Eğer yukarıdaki şartların hiç birisi sağlanmıyorsa ve SGK yeşil kart sigortası hakkı da bulunmuyorsa genel sağlık sigortasına geçilmesi gerekmekte.
 • Hemen gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret ederek GSS başvurusunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilir ve güncel prim tutarları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri SGK 2020

25 yaş tamamlandıktan sonra bazı istisnai durumlar haricinde anne ya da babanın sağlık sigortasından yararlanma durumu kapatılmakta. Burada istisna sadece kız çocukları için geçerli. Anne/babası 2008/Ekim ayından önce prim ödemeye başlayan kız çocukları 25 yaşını tamamlasalar bile evlenene kadar anne/baba sigortasından yararlanabilirler.

Ancak bu durum mevcut olmayanlar ile 25 yaşını tamamlayan erkekler için geçerli değil. Bu durumda genel sağlık sigortası kapsamına geçerek aylık prim ödeme yolu ile ve ya gelir tespiti başvurusu yaparak yeşil kart sigortası ile sağlıktan yararlanabilirsiniz. Yeşil kart sigortası kapsamında sağlıktan ücretsiz olarak yararlanmak istiyoruz diyorsanız hemen yeşil kart başvurusu için yeşil kart nasıl çıkarılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erkek çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2020

Yukarıda hem kızlar hem de erkekler için 18 yaşını dolduran sgk’dan yararlanma durumları konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik. 18 yaşını doldurmuş erkek çocuğu babasının sigortasından yararlanabilir mi sorusu sık sorulduğu için tüm durumları aşağıda ayrı ayrı toparladık.

 • Erkek çocukları varsa 18 yaşına kadar anne ve ya babanın sağlık güvencesinden koşulsuz olarak yararlanır.
 • Eğer anne ya da babanın sağlık güvencesi yoksa 18 yaş altı sigortadan yararlanırlar.
 • 18 yaş tamamlandıktan sonra Sgk babadan yararlanma yaşı ya da anneden yararlanma yaşı öğrenim durumuna göre farklılık gösterir.
 • 18 yaşını dolduran öğrencilerin sağlık güvencesi lisede okuyorsa anne ya da babasının üzerinden 20 yaşına kadar devam eder.
 • Eğer liseden mezun olduysa 18 yaş sağlık sigortası lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreli devam eder. Ancak bu durumda sgk 18 yaş üstü sigortadan yararlanma durumu maksimum 20 yaşın tamamlandığı tarihe kadar devam eder.
 • Üniversitede okuyan erkek çocukları için 18 yaş üstü sağlık sigortası 25 yaşına kadar devam eder.
 • Üniversite mezuniyetinden sonra anne ve ya babanın ssksından yararlanma durumu mezuniyet tarihinden sonra iki yıl süre ile ve maksimum 25 yaşın tamamlandığı tarihe kadar devam eder.
 • 25 yaş tamamlandıktan sonra erkek çocukları için artık babadan sigorta yararlanma sayfası kapanır.
 • 25 yaştan sonra baba üzerinden sigortadan yararlanma sadece malul çocuklar için geçerli olur.

Emekli babanın sigortasından yararlanma

Emekli babanın sigortasından yararlanma şartları da kız ve erkek çocukları için yukarıdaki gibidir. Genelde boşanan ya da hiç evlenmemiş olan kız çocukları emekli anne ya da babamın sigortasından yararlanabilir miyim ya da nasıl yararlanabilirim diye bize sormakta. Evet yararlanma hakkınız var.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Anne ya da babanızın sağlık sigortasından aktif olarak yararlanıp yararlanamadığınızı e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

 • Sorgulamayı E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sayfasından yapabilirsiniz.
 • T.C. ve e-devlet şifreniz ile direk buradan sayfaya giriş yapabilirsiniz ⇒ anne baba sigortasından yararlanma sorgulama.
 • Eğer sorgulama sonucu “Müstehaktır” yazıyorsa sağlığınız açık demektir. Aksi durumda kapalı olduğu anlamına gelir.

18 yaşını dolduran SGK borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

18 yaş dolduktan sonra yukarıda belirtilen hiç bir durumu ve şartı sağlamayanlar ve Türkiye’de ikamet eden ve dolayısıyla hiç bir sosyal güvencesi olmayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından zorunlu genel sağlık sigortası kapsamında otomatik olarak tescil açılır.  E-devlette;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz buradan T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak da sorgulama yapabilirsiniz ⇒ genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama.

18 yaşından sonra sağlık sigortası konusu hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.