18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2020

0 205

18 yaşını dolduranların sağlık güvencesinin nasıl olacağı anne/baba tarafından merak konusu olduğu gibi sigortadan yararlanamayan 18 yaşını tamamlamış çocuklar da bu konu ile alakalı olarak bize sürekli sorularını iletmekteler. 18 yaşını tamamlamış kız ve erkek çocukları için sağlık sigortasından yararlanabilmek için birçok seçenek bulunmaktadır.

Bu yazımızda 18 yaşı dolduran çocukların sigorta güvencesinden yararlanmaya devam etmeleri için gerekli şartlar ve yapılması gerekenleri tek başlık altında topladık. Konu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

18 yaş üstü sigorta yararlanma

18 yaş tamamlandıktan sonra SGK sistemi tarafından çocuğun sağlık güvencesi kapatılabilir. Eğer çocuk lisede okuyorsa 20 yaşını tamamladığı tarihe kadar varsa anne ya da babasının güvencesinden yararlanabilir. Eğer lisede okuyor ve 20 yaş bittiyse sigortadan yararlanamaz. Aynı durum üniversitede okuyan öğrenciler için de geçerlidir. Üniversitede okuyanlar da 25 yaşın tamamlandığı süreye kadar varsa anne ya da babası üzerinden sigortadan yararlanabilirler.

18 yaş üstü sigortadan yararlanmada bazı istisnai durumlar mevcuttur. Anne ve ya babası 2008 öncesi sigorta ya da bağkurlu olan kız çocukları okumasa bile 18 yaşını tamamladıktan sonra evlenene ya da sigortalı çalışana kadar anne ve ya babası üzerinden sigortadan yararlanabilir. Eğer anne ve ya babanın 2008/Ekim öncesi sigorta/bağkur başlangıcı yoksa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra anne/babanın sağlık güvencesinden çıkacaktır.

Bir istisna da emekli sandığı kapsamında 2008/Ekim ayından önce memur olarak atananların çocukları için geçerli. Eğer 2008/Ekim öncesi memuriyete atanma söz konusu ise bu kişilerin erkek ve kız çocukları herhangi bir koşul aranmadan 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilirler.

Son yapılan düzenleme ile birlikte lise ya da üniversiteden mezun olanlar da iki yıl süre ile sağlıktan yararlanma hakkına sahip. Liseden mezun olup 18 yaşını tamamlayanlar lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile anne ya da babasının sigortasından yararlanabilir. Eğer anne ya da babanın güvencesi yoksa bu çocuklara yine mezuniyet tarihinden itibaren SGK tarafından 2 yıl süreli ve yeşil kart sigortası kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi gerekiyor.

Üniversite mezunu sgk yararlanma

Aynı durum üniversiteden mezun olanlar için de geçerli. Üniversite mezuniyetinden sonra kişinin iki yıl süre ile ve 25 yaşını geçmemek kaydı ile sigortadan yararlanma hakları vardır. Varsa anne/baba üzerinden yoksa yeşil kartlı olarak ücretsiz sağlıktan yararlanma hakları vardır. Ücretsiz iki yıl süreli sağlık sigortası için SGK’ya başvuru şarttır.

Eğer yukarıdaki şartların hiç birisi sağlanmıyorsa ve SGK yeşil kart sigortası hakkı da bulunmuyorsa genel sağlık sigortasına geçilmesi gerekmekte. Hemen https://www.ssksor.com/gss-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret ederek GSS başvurusunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilir ve güncel prim tutarları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Biz prim ödeyemeyiz, yeşil kart sigortası kapsamında sağlıktan ücretsiz olarak yararlanmak istiyoruz diyorsanız hemen yeşil kart başvurusu için https://www.ssksor.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri SGK 2020

25 yaş tamamlandıktan sonra bazı istisnai durumlar haricinde artık anne ve ya babanızın sigortasından yararlanamazsınız. Burada istisna sadece kız çocukları için geçerli. Anne/babası 2008/Ekim ayından önce prim ödemeye başlayan kız çocukları 25 yaşını tamamlasalar bile evlenene kadar anne/baba sigortasından yararlanabilirler. Ancak bu durum mevcut olmayanlar ile 25 yaşını tamamlayan erkekler için geçerli değil. Bu durumda genel sağlık sigortası kapsamına geçerek aylık prim ödeme yolu ile ve ya gelir tespiti başvurusu yaparak yeşil kart sigortası ile sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanma yaşı 2020

Yukarıda hem kız hem de erkek çocukları için tüm durumlar göz önünde bulundurularak sigortadan yararlanma yaşı hakkında detaylar verilmiştir.

Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.