Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar 2020

0 774

Asgari ücretin 1/3’ne kadar ? Bu soru özellikle engelli maaşı için ya da yeşil kart sigortası için gelir testi yaptıranların en çok sordukları soruların başında gelmekte.

Bu yazımızda asgari ücretin 1/3’ünün ne kadar olduğu ve gelirin bu şekilde belirlenmesi durumunda ne olacağı ve konu hakkında merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Asgari ücretin 1/3’ü ne kadar 2020 ?

Yeşil kart sağlık sigortası, engelli maaşı ve diğer sosyal yardımlarda kişilere maaş bağlanması ya da ücretsiz yeşil kart verilebilmesi için hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Asgari ücretin 1/3’ü brüte göre değil bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret üzerinden yapılmakta.

Buna göre 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında asgari ücretin 1/3’ü 701,32 TL olacaktır. Brüt ve net güncel asgari ücret tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

g0 nedir ?

Yürürlükte bulunan Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına geçmek zorundadırlar. Genel sağlık sigortasında ise iki ayrı prim ödeme ve gelir sistemi vardır.

Bunlardan birisi de G0’dır yani yeşil karttır. Gelir testi sonucu kişi başı net geliri net asgari ücretin 1/3’ü G0 gelir seviyesi olarak tanımlanır ve bu kişiler prim ödemeden yeşil kartt kapsamında sigortadan yararlanır.

Gelir testi sonucu g0 ne kadar ödeyeceğim

Gelir testi G0 olarak belirlenenler sağlıktan ücretsiz olarak prim ödemeden ve yeşil kart sigortası kapsamında yararlanırlar. Ancak bundan öncesinde yani gelir sonucunun G0 olarak belirlenmiş olduğu tarihten önce GSS prim borcunuz varsa bunlar silinmez. Gelir testi belli olma tarihinden itibaren yeşil kart açılır ve bu kapsamda sağlıktan yararlanmaya prim ödemeden devam edersiniz. Yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, nasıl açtırılır gibi sorularınızın cevabı ve daha fazla ayrıntı için hemen https://www.ssksor.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60 c1 gelir seviyesi ne demek ?

Yeşil kartlılar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60’ıncı maddesinin C1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Dolayısıyla net geliri 1/3’ün altında olan ve prim ödemeden sağlıktan yararlanan yani yeşil kart sigortalıları 60C-1 sigortalısı olarak ta tanımlanır.

Gelir testi g1

Yukarıda da belirttiğimiz gibi zorunlu genel sağlık sigortasında iki ayrı prim ödeme sistemi mevcuttur. Eğer gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlendi ise bu kişilerin gelir seviyesi G0’dır ve bunlar prim ödemeden sağlıktan yararlanırlar.

Gelir testi sonucunda hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olarak belirlenenlerin ise gelir seviyesi 60G ya da G1 gelir seviyesi olarak tanımlanır.

Gelir testi G1 ne kadar öder 2020

Bu kişiler de aylık brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanırlar.Güncel genel sağlık sigortası primleri ve konu hakkında ayrıntılı bilgi için https://www.ssksor.com/gss-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

g1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla)

Bir üst başlıkta g1 gelir seviyesinin ne olduğunda değindik. 2020’de geliri 701,32 TL üzerinde olanların gelir seviyesi G1 olarak belirlenecektir.

Gelir seviyeleri ve genel sağlık sigortası ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.