Güncel Sgk Teşvikleri, Şartları, Sorgulama İşlemleri 2021

0 1.619

Sgk teşviklerini tek başlık altında ve detaylı şartları ile birlikte sizin için tek başlık altında topladık. İşveren olarak yararlanabileceğiniz ve Devlet tarafından sağlanan birçok teşvik bulunmaktadır. Bu yazımızda önemli sigorta prim teşvikleri ve işveren ile çalışan açısından aranan şartlar hakkında detayları bulabilirsiniz.

2021 Sgk teşvikleri nelerdir ?

2021 yılı itibariyle yararlanabileceğiniz teşvikler ve şartları aşağıda ayrı başlıklar altında verilmiştir. Genel itibariyle tüm teşviklerden yararlanmak için aranan temel şart son ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmaması ve prim ödemelerinin düzenli yapılması.

5510 5 puanlık indirim 2021

Bu teşvikten süresiz olarak yararlanabilirsiniz. Bu teşvik kapsamında prim ödeme oranından 5 puanlık indirim sağlanır.

 • Normal bir çalışan için brüt kazancı üzerinden SGK prim ödeme oranı %37,5’tir. 5510 Sayılı Kanunla bildirilenler için ise prim ödeme oranı %32,5’tir.
 • Teşvikten yararlanabilmek için prim ödemelerini düzenli yapmak, geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması yeterlidir.
 • Kanun numarasını 5510 Sayılı Kanunu seçerek gönderdiğinizde sistem indirimi otomatik olarak sağlar.

6661 asgari ücret desteği 2021

İlk defa 6661 sayılı kanunla getirilen asgari ücret teşviki 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihlerinde de devam edecek. Sigortalı başına 6661 sgk teşvik tutarı 75 lira olacak.

 • Asgari ücret desteğinden yararlanmak için ilk defa tescil edilen işyerleri dışındaki işyerleri için şart aranmaz. Başvuru da gerekmez. Bir önceki yılın aynı dönemindeki çalışan sayısı esas alınarak destek tutarı hesaplanır.
 • Takvim yılı başında ilk defa tescil edilen işyerlerinin bu teşvikten yararlanabilmeleri için son ödeme vadesi geçmiş borçlarının olmaması ve prim ödemelerini düzenli yapmaları gerekir.
 • Daha fazla ayrıntılar ve asgari ücret desteğinden yararlanma şartları için hemen asgari ücret desteği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6111 teşvik 2021

4447/10. madde teşviği olarak da tanımlanan bu teşvikte işverenler açısından önemli teşvikler arasında yer almaktadır. Normal bir çalışan için SGK prim ödeme oranı brüt kazanç üzerinden %37,5 iken bu teşvikten yararlanılan çalışan için brüt ücretin %17’si oranında prim ödemesi yapılır. Bu da %50’den fazla indirim anlamına gelir.

 • Teşvikten yararlanabilmek için işverenin teşvikten yararlanma süresi boyunca prim ödemelerini son ödeme tarihine kadar yapması ve geçmişe ait borçlarının bulunmaması gerekmekte. B
 • İşe alınan çalışanın son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olması, kadın olması ve ya 18-29 yaş arası erkek olması gerekiyor. 29 yaş üzerindeki erkekler de İşkur kaydı olması şartıyla sadece 6 ay süre ile teşvikten yararlanabilir.
 • İşyerindeki ortalama çalışan sayısına ilave olarak işe alınması ve teşvikli bildirildiği süre boyunca da kendi haricindeki ortalama çalışan sayısının sağlanması gerekmektedir.
 • İşe alınan çalışanın daha önce başka bir işyerinde aynı teşvikten yararlanmamış olması gerekiyor.

6111 sayılı kanun teşvikten yararlanma süresi;

 • Sadece işkur kaydı olan ve 29 yaşın üzerindeki erkekler için 6 aydır.
 • 18-29 yaş arası erkekler ile kadın sigortalılar için 24 aydır. Bu kapsamda İşkur kaydı olanlara ilave 6 ay daha teşvik verilir ve toplamda yararlanma süresi 30 aya çıkar.
 • Mesleki yeterlilik belgesi ya da diplomada yer alan mesleğe uygun bir işte çalıştırılanlar için bunun SGK’ya sunulması kaydı ile ilave olarak 24 aya kadar daha teşvik alınabilir.

27103 teşvik şartları 2021

4447-19. madde teşviği olarak da tanımlanan bu teşvikte teşvikten yararlanma süresi boyunca primin tamamı Hazine tarafından ödenir. İşveren teşvik süresinde prim ödemesi yapmaz.  Teşvikten yararlanabilmek için teşvik süresi boyunca prim ve damga vergisi ödemelerinin yapılması ve geçmiş prim borcunun olmaması gerekiyor.

Teşvikten yararlanabilmek için;

 • İşe alınan çalışanın işe alındığı tarihten evvelki son 3 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olması, isteğe bağlı sigorta haricinde adına prim ödenmemiş olması,
 • İşyerinde bir önceki yılın çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması gerekiyor. Bu teşvikte ortalama hesabının nasıl yapıldığı ve detaylı şartlar için 27103 sayılı teşvik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

27103 sayılı kanun teşvikten yararlanma süresi;

 • Normalde 15 aydır. Ancak işe alınan çalışan kadın, engelli ya da 18-25 yaş arasında erkekse ilave 3 ay daha verilir ve toplamda 18 ay boyunca teşvikten yararlanılır.
 • İlk defa tescil edilen işyerlerinde sigortalı şartları sağlasa bile ilk 3 ay teşvikten yararlanamamakta. Dolayısıyla teşvikten yararlanma süresi 12 ay ya da ilave teşvik alanlar için 15 ay olarak uygulanabilmekte.

Sgk bölgesel teşvik 2021

6486 sayılı Kanunla belirlenen İl ve ilçelerde faaliyette bulunan işverenler 5 puanlık teşvik indirimine ilave olarak 6 puan daha teşvik indirim hakkı elde etmekte. Bu teşvikten yararlanmak için teşvik için belirlenen bölgelerde işyerinin faaliyette bulunuyor olması gerekiyor. Bu teşvikten yararlanabilmek için işverenin prim ödemelerini düzenli yapması ve geçmiş borcunun olmaması gerekiyor.

5921 Sayılı Kanun Teşviki 2021

İşsizlik ödeneği alanların işsizlik ödeneği alırken işe alınması ve işyerindeki son 6 aylık çalışan ortalamasına ilave olarak alınması durumunda işsizlik ödeneği için kalan süre esas alınarak işçinin sigorta priminin tamamı hazine tarafından karşılanır. Bu teşvikte temel şart işçinin işsizlik ödeneği alırken işe alınması ve ortalama sayısına ilave olarak alınmış olması. Ayrıca işverenin geçmiş dönem borcu olmamalı ve prim ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapmalı.

Engelli istihdamı teşviki 2021

Özel sektörde faaliyette bulunan işverenlerin kontenjan kapsamında ya da ilave olarak çalıştırdıkları engellilerin sigorta primlerinin tamamı hazinece karşılanır.

Diğer tüm güncel teşvikler, yararlanma şartları için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sayfasındaki istihdam teşvikleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sgk teşvik sorgulama 2021

İşe yeni girişi yapılan bir çalışan için hangi teşvikten yararlanabileceğinizi sorgulamak ve tek tek tüm teşviklerin şartlarını bilmek ve dahası hangi teşviğin sizin için daha uygun olduğunu bilebilmeniz zor. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu hangi teşvikten yararlanabileceğinizi sorgulayabileceğiniz bir uygulama geliştirdi.

Bu uygulama aracılığı ile sigortalı işe giriş bildirgesi verildikten sonra çalışanınızın hangi teşvikten yararlanabileceğini öğrenebilirsiniz. Potansiyel teşvik sorgulaması adı verilen bu uygulamadan teşvik sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrenmek ve teşvik sorgulaması ile engelli teşvik sorgulaması yapmak için hemen sgk potansiyel teşvik sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6661 teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

6661 sayılı asgari ücret desteğinde teşvikten yararlanmış olduğunuz tutarları işveren sisteminden sorgulayabilirsiniz. 6661 sayılı teşvik sorgulaması için;

 • Öncelikle buradan işveren sistemine giriş yapınız ⇒ SGK işveren sistemi giriş.
 • Ardından sırasıyla SGK İşveren Sistemi- Müfredat-Seçim-6661 asgari ücret desteği sorgulama  menülerini takip ederek sorgulama yapabilirsiniz.

7103 teşvik sorgulaması nasıl yapılır ?

27103 teşvik sorgulaması yapmak için yukarıda verilen bağlantıdan işveren sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla İşveren-Teşvikler/Tanımlar-4447 19. Madde Listeleme/Silme menülerini takip ederek sorgulama yapabilirsiniz.

SGK teşvik tanımlaması nasıl yapılır ?

Tüm teşvikler için tanımlama işlemleri aynıdır. Öncelikle sigortalının işe giriş bildirgesini vermiş olmanız gerekiyor. İşe giriş varsa ;

 • SGK işveren sistemine giriş yapınız.
 • Hangi teşvikten yararlanabileceğiniz öğrenmek için öncelikle sorgulama yapmanız gerekmekte. Öncelikle “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”- ” POTANSİYEL TEŞVİK SORGULAMA“.,yaparak yararlanabileceğiniz teşvikleri öğrenebilirsiniz.
 • Daha sonra sırasıyla “İŞVEREN”- “TEŞVİKLER TANIMLAR”- ” TEŞVİKTEN YARARLANACAK SİGORTALI TANIMLAMA” menülerini takip ederek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK teşvikleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.