Teşvikten Yararlanma Sorgulama

10 2.130

Teşvikten yararlanma sorgulaması artık online olarak yapılabilmekte. İşveren olarak işe aldığımız bir çalışan için hangi sigorta prim teşvikinden yararlanabileceğimiz mevzusunda bir çok zaman tam olarak bilgi sahibi olamıyoruz. Maalesef mevzuatın karışık olması, devamlı güncelleniyor olması ve takibinin zor olması da işe aldığımız çalışan için hangi sigorta prim teşvikinden yararlanabileceğimizi öğrenme hususunda bizi zora sokuyor.

İşte Sosyal Güvenlik Kurumu da bunun farkına vardı ve işverenlerin sgk teşvik sorgulaması yapabileceği uygulamayı kullanıma açtı. Sgk potansiyel teşvik sorgulama isminde olan bu yeni uygulama ile işe aldığınız bir çalışan için sgk teşvikten yararlanma sorgulama yaparak hangi sigorta teşviklerinden yararlanabileceği hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki potansiyel teşvik sorgulama uygulamasına nasıl giriş yapılır ? Sgk potansiyel sorgulama uygulamasına giriş ve sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan işlemler mevzusunda yazımızın devamında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Teşvik sorgulama SGK

Hangi teşvikten yararlanabileceğinize ilişkin sorgulama işlemini potansiyel teşvik sorgulama ekranından sorgulayabilirsiniz. SGK işveren sistemi içerisinde açılan bu yeni hizmet ile sorgulamayı nereden ve hangi menüden yapabileceğiniz aşağıda anlatılmıştır.

SGK işveren sistemi

Sigortalı işçi çalıştıran işverenler için açılan işveren sistemi teşvik sorgulama, tanımlama, bildirim ve daha birçok işlemin tek ana menüde toplanmasını sağlamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sistemine e bildirge şifreniz ile https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi sayfasından giriş sağlayabilirsiniz.

Potansiyel teşvik sorgulama nasıl yapılır ?

Potansiyel sgk sorgulama uygulaması SGK-İşveren sisteminde kullanıma açılmıştır. Sisteme giriş için takip etmeniz ihtiyaç duyulan yol aşağıdaki gibidir.

 • E SGK-İşveren-İşveren Sistemi-Uygulamaya Giriş-İşveren-Teşvikler ve Tanımlar-Potansiyel Teşvik Sorgulama.

Potansiyel teşvik uygulaması ile yaptığınız sorgulama sonucunda işçinizin aşağıdaki sigorta prim teşviklerinin hangisinden yararlanabileceği mevzusunda informasyon sahibi olabilirsiniz.

 • 06111 Sayılı Kanun (4447/10. madde teşviki),
 • 4447 geçici 19. madde teşviği (17103 teşvik kanunu ve 27103 sayili kanun ). 27103 teşvik şartları, sorgulama ve tanımlama işlemleri hakkında tüm detaylara https://www.ssksor.com/27103-tesvik-sartlari-ortalama-hesaplamasi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • 4447 geçici 20. madde teşviği (37103 sayılı kanun),
 • 5510 Sayılı Kanun 5 puanlık prim indirimi,
 • 6486 ilave 6 puanlık sigorta prim.

Tamam potansiyel teşvik sorgulama Sgk uygulamasından işçi için sorgulama yaptım. Yukarıdaki kanunlardan birisinden yararlanabileceğimi öğrendim şimdi ne yapmam gerekiyor ?

Yukarıda belirtilen tüm teşviklerden yararlanabilmek için aranan genel ve eğer olmazsa olmaz şartların başlangıcında işveren olarak geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması var ise bile yapılandırmış/taksitlendirmiş olmanız ve yapılandırma/taksitlendirme ödemelerini düzenli yapıyor olmanız lüzumlu. Eğer sigorta prim borcunuz var ise yukarıda belirtilen hiçbir teşvikten yararlanma hakkınız yok maalesef.

Yukarıda belirtilen her bir teşvik için sayfamızda işveren teşvikleri kategorisinde şartlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. İlgili kategoriden tüm sigorta teşviklerinden yararlanma şartları ve süresi mevzusunda informasyon sahibi olabilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşvik şartları, işçi ve işveren açısından aranan şartları ve güncel sigorta prim teşviklerini https://www.ssksor.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızda sizin için toparladık. Hemen ilgili sayfamızı ziyaret ederek teşvikler hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hangi teşvikten yararlanabilirim ?

Yukarıda anlatıldığı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu potansiyel teşvik sorgulama ekranından sorgulama yaptıktan sonra hangi teşvikten yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Size en uygun sigorta prim teşvikine karar verdikten sonra ise teşvik tanımlaması yapmanız yeterli olacaktır. Tanımlama yaparken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda ayrıntılı anlatılmıştır.

SGK teşvik tanımlama

Ilk olarak işçinin sigorta işe giriş bildirgesini normal olarak vermeniz gerekiyor. Arkasından işveren e bildirge sisteminde ilgili teşvik menüsünden teşvik onayı almanız gerekiyor. Son olarak da çalışanın aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini ilgili kanun numarasını seçerek göndermeniz gerekiyor.

SGK teşviklerinden geriye dönük yararlanabilirsiniz. Nasıl yararlanacağınızı bilmiyor musunuz ? O zaman hemen https://www.ssksor.com/sgk-tesviklerinden-geriye-donuk-yararlanma/ sayfamızı ziyaret edin.

TC kimlik no ile SGK teşvik sorgulama

Sigortalının işe giriş bildirgesini vermeden önce teşvik sorgulaması yapamazsınız. Sigorta başlangıcını yaptıktan sonra potansiyel teşvik sorgulama ekranından yukarıda verilen adımları takip ederek sigortalınızın TC numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

Teşvikten yararlanma sorgulama hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

10 Yorum
 1. Mine

  4447/19 fan yararlanmak için iş kurdan eleman aldım ama sgk sayfasında bildirimde gorunmuyor ilk elaman çalıştırdım pirim borumda yok ne yapmaliyom

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Görünmeyen nedir?

 2. MURAT

  İYİ GÜNLER ANLATILANLARI UYGULADIGIM ZAMAN EN SON KISIMA GELDIGIMDE UYGULAMA BAŞTILDI DİYOR EKRAN TAMAMEN BOŞ BAŞKA İŞLEM YAPAMIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sistemden kaynaklı bir hata olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmenizi öneririm.

 3. Necmiye

  Merhabalar , 08.06.2018 tarihi itibariyle sgk işveren sisteminde teşvik ve tanımlar menüsünde 4447/19. madde sigortalı tanımlama kısmı açılmadı. SGK il müdürlüğünü aradığımızda yeterli cevap alamıyoruz. Nisan ve mayıs aylarında birçok kişinin girişini yaptık ve ortalamamızda yükseldi.
  İşe girişlerini yaptığımız kişileri sorguladığımızda işe giriş bildirgesi var teşvikten yararlanamazsınız diyor
  İşe girişlerini yapacağımız kişileri sorguladığımızda 01.01.2018 tarihi ve sonrasında tescil edilen işyerleri ile ortalama hesabı yapılacak yılda bildirimde bulunmayan işyerleri için ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden 3. ayda teşvikten yararlanılmaya başlanılacaktır. Bu nedenle teşvik başlangıç dönemi 2018/07 olarak hesaplanmıştır , İşyerinin ortalaması 0 ve 2018/04. ayda bildirim yapıldığından teşvik başlangıç dönemi 1 ay sonra başlatılmıştır diyor.

  Sorun yaşamamak için ne yapmamız gerekir , güncel bilgi rica ediyoruz ?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba Neciye Hanım. Uygulama açıldı mı açılmadı mı? Onu tam anlayamadım.

 4. MURAT

  27103 /4447 sayılı kanun geçici 19.madde (Diğer sektör) teşviğinden yararlanabilen bir personelimizi nisan ayı başında işe aldık. Şu an sistemden sorguladığımızda “İşe giriş bildirgesi var. Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama işlemini kullanınız.” diyor ama sistemde böyle bir ekran mevcut değil.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Henüz sistemde 4447/19. madde uygulaması ve kanun numarası seçeneği açılmadı. Kanun numarasız verebilirsiniz. Sonradan geriye dönük olarak çevirme hakkı verilecek.

 5. Hikmet

  Merhaba ,
  sistemden teşvik onayı yapamıyorum. onay ekranı gelmiyor henüz açılmamış olabilir mi?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Sistemsel bir hatadan kaynaklı olabilir. Daha sonra tekrar deneyin. Yine olmaz ise bağlı olduğunuz SGK işveren servisi ile bir görüşün.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.