Sgk Teşviklerinden Geriye Dönük Yararlanma 2020

18 177

SGK teşviklerinden geriye dönük yararlanma hakkı 2018’de 7103 sayılı kanunla getirilmişti. Geçmişte teşvikten yararlanma hakkınız olan bir dönemde eğer şartlarını sağladığınız fakat yararlanmadığınız bir sigorta prim teşviki varsa geriye dönük sgk teşvik hakkı ile bu teşvikten yararlanma ya da bir teşviği diğer teşvik ile değiştirme hakkı verilmişti.

2018 Nisan ayından önceki dönemler için geriye dönük olarak teşvikten yararlanma başvurusu 01 Haziran 2019 tarihinde sona ermişti.  2018/Nisan öncesi dönemler için artık teşvik değişikliği yapılamayacak ancak bundan sonraki süreçte işverenler geriye dönük 6 aylık kısım için her zaman başvuru yapabilecek.

SGK geriye dönük teşvik başvuru 2020

2018/Nisan ayından önceki teşviklerden yararlanabilmek çin geriye dönük teşvik başvuruları  01 Haziran 2019 tarihinde sona ermişti. Bu tarihe kadar sistem üzerinden ya da elden Sosyal Güvenlik Kurumu’na teşvikten yararlanmak için dilekçe ile başvuru yapan işverenler için e bildirge v2 ekranından teşvik değişikliği yapmak için süre şartı aranmayacak.

Şöyle ki eğer 01 Haziran 2019 tarihine kadar 7103 Sayılı Kanun gereği e bildirge ekranı ya da elden SGK’ya teşvikten yararlanma dilekçesi verdiyseniz bildirge girişi için son tarih olmayacak.

Ayrıca işverenler bundan sonra da daimi olarak SGK teşviklerinden geriye dönük yararlanma hakkına sahip olacak. Ancak geriye dönük olarak sadece en fazla 6 aylık kısım için teşvik değişikliği talebi verilebilecek.  Örneğin 2019/Ocak ayı için teşvik değişikliği yapacaksanız bunu en geç 31 Temmuz 2019 tarihine kadar e bildirge v2 uygulaması üzerinden talep etmelisiniz.

SGK geriye dönük teşvik başvurusu nasıl yapılır ?

Geriye dönük sgk teşvik başvurusunu Sosyal Güvenlik Kurumunun ebildirgeV2  işveren sisteminden yapılıyor. Buradan aylık prim ve hizmet belgesi girişi kısmından vermiş olduğunuz bir bildirgeyi örneğin 5510 ile ya da kanun numarasız verdiğiniz bildirgeyi yararlanmak istediğiniz kanun numaralı bildirgeye çevirerek SGK’ya elektronik ortamda talepte bulunuyorsunuz.

EbildirgeV2 ekranından resimli olarak aşama aşama başvuru şekli aşağıdaki resimlerde ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

SGK geriye dönük teşvik sorgulama

E bildirge v2 uygulaması üzerinden kanun/belge numarası değişikliği yaptıktan sonra talep işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne düşer. İşverenin ilgili talebi üzerine SGK gerekli kanun/belge numarası değişikliğini onaylar. Eğer işverenin başvurduğu dönemle ilgili teşvikten yararlanma hakkı varsa yani teşvik şartları sağlanıyorsa teşvikten kaynaklı aradaki prim farkı işveren emanet hesabına aktarılır.

İşverenlerin teşvikten kaynaklı prim farklarını e bildirge ya da işveren sistemi üzerinden sorgulama ya da görme yetkisi bulunmuyor. SGK tarafından onaylandıktan ve alacaklar oluştuktan sonra dilekçe ile SGK’ya başvuru yapılarak primlerin iadesi ya da geçmiş ve ya cari prim borçlarına mahsubu sağlanabilir.

Sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz ? Öğrenmek için hemen https://www.ssksor.com/sgk-tesvikten-yararlanma-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edin.

SGK geriye dönük teşvik mahsup

SGK’ya talepte bulunulduktan ve gerekli şartlar sağlanıyorsa yani teşvikten yararlanmaktan kaynaklı olarak prim alacağı oluşmuşsa bunların borçlara mahsubu için işveren tarafından bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvuru yapılarak oluşan farkın borçlara mahsup edilmesine ilişkin talep verilmesi gerekiyor.

Mahsup işlemlerinde öncelik geçmiş dönem borçlarına veriliyor. Yani işverenin geçmiş dönem borçları varsa alacaklar önce bu borçlara sonra cari borçlara mahsup edilebiliyor. Mahsup işlemi için dilekçenin aşağıdaki gibi olması yeterlidir;

Geriye dönük sgk teşvik mahsup dilekçe örneği

………..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

Müdürlüğünüzde …………………………. sicil ve …………………. unvanı ile işlem görüyoruz. Geriye dönük teşvik alacaklarımızın cari/geçmiş prim borçlarımıza mahsup edilmesini arz ederiz. 

SGK geriye dönük teşvik ödemeleri

Prim borcu olan işverenlere yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde borçlara mahsup işlemi yapılacak. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir kapsamda ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmayanlara ödemeler nakit olarak yapılıyor.

Tabi bunun için de teşvik başvurusu yaptıktan sonra yine dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak ve hesap numarası bildirilerek oluşan farkın banka hesabına aktarılması talebinin iletilmesi gerekiyor.

SGK geriye dönük teşvikler konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

18 Yorum
 1. gül

  sisteme elektronik ortamda müracaat ettikten sonra ek ve iptaller için süre ne kadar
  yoksa dilekçe elektronik ortamda girildiğinde mi hemen iptal ve ekler de yapılmalı

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. SGK’dan konu hakkında yeni açıklama yapıldı. Sistemden ilk başvuruyu yaptıktan sonra iptal ve ekler için 30 Haziran 2018 tarihine kadar süreniz olacak. Ama ilk başvurunuzu yapın.

 2. dilek

  MERHABA SGK YA DİLEKCE İLE BASVURMUSTUK ayrıca asıl ve iptalleride düzenleyip göndermiştik. yinede online olarak başvuruda asıl /ek iptalleri bu sistemden tek tek yapacakmıyız ?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evet maalesef sistem üzerinden ilgili dönemler için başvuru yapmanız gerekir.

 3. Ali

  Merhaba, geriye dönük teşviklerden yararlanmak için işyerine ait borç olmaması gerekiyor. Geriye dönük ilgili dönemlerde ödenmemiş olan sgk primleri şu an taksitlendirilmiş ve düzenli ödeniyor. Bu durumda geriye dönük teşviklerden yararlanabilirmiyiz? Teşekkür ederim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. İlgili dönemin prim borcunu süresi içerisinde ödemiş olmanız halinde teşvik başvurusu yapabilirsiniz. Eğer o dönemin prim borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödemediyseniz şu anda yapılandırmış ve düzenli ödüyor olmanız yararlanma hakkı sağlamıyor maalesef.

 4. murat sevim

  Merhaba, bir sgk uzmanı ile görüştüğümde bana geriye dönük teşviklerden yararlanırken, sgk nın yeni sistemi (bu iptal ve ekleri verdiğimiz ekran) hatalı faydalandırdığımız kişileri uyarıyor dedi, sgk nın yeni sisteminde böyle bir uygulama var mı yoksa kişileri faydalandırırken bizim mi dikkat etmemiz gerekiyor.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sistemin uyardığını sanmıyorum. Sistem daha o kadar gelişmiş değil. Siz yapın kontrollerini.

 5. mehmet

  Merhaba, teşvik başvurusunda bulunulup bulunulmadığını nereden öğrenebiliriz.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. İşveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sgmden öğrenebilirsiniz.

 6. Leyla

  Merhaba Hocam; Sgk memuruyla başvuruya dair görüştüğümde ‘ genelge bekliyoruz. ‘ dedi. Ben şimdi ek iptal işlemini yapacak mıyım?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. İşleminiz neydi tam olarak? Eğer geriye dönük teşvikten bahsediyorsanız Sgk şu an yapıyor işlemleri. Genelgesi çıktı zaten.

   1. Leyla

    evet geriye dönük teşvikten bahsediyorum. Ön başvuruyu yaptım. Ama V2 bildirge sisteminden asıl-ek-iptali de yaparakmı ikinci genelgenin çıkmasını beklemeliyim?
    Sorum tam olarak bu.
    Teşekkürler.

    1. Mehmet KAYA

     Genelgesi çıktı zaten. Siz e bildirge ekranından 01 Haziran 2018 tarihine kadar başvuru yaptıysanız e bildirge v2 ekranından iptal ve ek bildirgeleri girin. Yoksa ilk başvurunun bir anlamı kalmıyor.

     1. Leyla

      Tamam girelim.
      Ancak bahsi geçen ikinci bir genelge olması.
      Memur onu bekliyoruz, şu an yorum yapamıyorum.dedi

     2. Mehmet KAYA

      İkinci bir genelge çalışmasından haberim yok. Ama bildiğim birşey var o da çoğu Sgm nin işlemleri yapıyor olduğu. İkinci bir genelge olsa neden işlem yapılsın.

 7. Yakup

  Merhaba Mehmet Bey,

  SGK ek-iptal işlemlerini ne zamana kadar kontrol edip onaylaması gerekiyor? Bununla ilgili tarih verilmedi diye biliyorum. Sizin tahmininiz nedir acaba?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. SGK onay ekranında binlerce kayıt var. Ayrıca şu an yapılandırma da var. Malum iş yoğunluğu. Bu yüzden biraz zaman alacak gibi. Belli bir tarih yoo.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.