E Bildirge v2 Kullanım Kılavuzu

50 4.721

E bildirge v2 kullanım kılavuzu ve e-bildirge v2 uygulaması hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevabı bu yazımızda. Özellikle muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçişle birlikte e bildirge v2 uygulamasının önemi işverenler açısından daha da arttı. Zira bu kapsamda olmayanlar bildirgeleri artık bu uygulama üzerinden verecekler.

Sgk v2  olarak adlandırılan ve işverenlerin kullanımına oluşturulan e bildirge v2 nedir , sgk e bildirge v2 sisteminde işverenler tam olarak ne yapabilir ? E-bildirge v2 sistemi nasıl kullanılır? V2 e bildirge sistemi mevzusu hakkında merak ettiğiniz sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulabilir ek olarak ebildirgeV2 sisteminin kullanım klavuzuna ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

E bildirge v2 nedir ?

V2 bildirge  sisteminin açılış amacı ve e bildirge 2 sisteminde yer alacak parametreleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • E sgk v2 sisteminden işyerinize ilişkin tüm geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini görüntüleyebilirsiniz. İşveren v2 sisteminde onaylanmış belgeler kısmında aylık prim ve hizmet belgesi görüntülemesi yapabilirsiniz.
 • E bildirgev2 sistemi ile  SGK’nın getirmiş olduğu en mühim yenilik ise süresi haricinde elden verilmesi ihtiyaç duyulan Ek9 aylık prim ve hizmet belgelerinin artık bu e bildirge versiyon 2 sisteminden girilebilecek olması. Eskiden Ek9 aylık prim ve hizmet belgesini elden doldurup dilekçe ekinde SGK’ya göndermeniz gerekiyordu. Sgk işveren v2 sistemiyle artık belge ile uğraşmadan süresi geçen aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini de e-bildirge v2 uygulaması üstünden gönderebilirsiniz.
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçen illerde muhtasar ve prim hizmetten muaf olan işyerleri bildirgeleri ve süresi dışındaki bildirgeleri bu uygulama üzerinden gönderecekler.

Sgk e bildirge v2 ile yapılacaklar

Sgk v 2 sisteminde yapabileceğiniz işlemler;

 • Aylık prim ve hizmet belgesi girişi,
 • Daha ilkin hazırlamış olduğunuz excel xml dosyası ile aylık prim ve hizmet belgesi girişi,
 • Müracaat yaptığınız aylık prim ve hizmet belgelerinden SGK onayını bekleyenleri görüntüleme,
 • Onaylanmış APHB’leri görüntüleme,
 • Şube onayını gerektiren belge durumlarını görüntüleyebilirsiniz.

E bildirge v2 kullanıcı girişi

Ilk olarak ssk v2 uygulamasına e bildirge kullanıcı adı, şifre ve parola ile giriş yapın. E bildirge v2 giriş – e bildirge kullanıcı girişini buradan yapabilirsiniz. >>> e bildirge v2 giriş.

(Eğer yukarıdaki bağlantı hata verirse https://ebildirge.sgk.gov.tr/ebildirgev2 bu linki direk yazarak da e bildirge v2 kullanıcı girişi yapabilirsiniz.

E bildirge v 2 giriş yaptıktan sonrasında Aylık prim hizmet belgesi giriş menüsünü seçin. Geri kalan kısmı aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

E bildirge v2 kullanıcı adı nedir ?

Kullanıcı adı e SGK şifre kullanıcısının T.C. kimlik numarasıdır. Eğer SGK şifrenizi bilmiyorsanız e-devlet sistemi üzerinden kolayca alabilirsiniz. Nasıl alabileceğini öğrenmek ve şifrenizi görüntülemek için hemen https://www.ssksor.com/sgk-e-sifre-nasil-alinir-sgk-sifre-e-devletten-goruntuleme/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge v2 çalışmıyor

Bazen sistemden kaynaklı bazen de hatalı belge yüklemekten dolayı uygulama hata verebilmekte. XML ile yükleme yapıyorsanız xml dosyanızın da güncel olması gerekiyor. Bunun haricinde ise birkaç nedeni olabilir. Aldığınız hata kodunu ya da nedenini bize yorum kısmından yazarsanız çözümü hakkında yardımcı olabiliriz.

E bildirge v2 ek iptal

Eğer apartman yöneticiliği/konut kapıcılığı işyeriniz varsa her ay versiyon 2’den bildirge vermek yerine kolay işverenliğe geçiş yaparak bildirimin sistem tarafından otomatik olarak verilmesini sağlayabilirsiniz. Kolay işverenlik uygulaması hakkında detaylar ve geçiş başvurusu yapmak için hemen https://www.ssksor.com/kolay-isverenlik-ekrani/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu uygulama ile işverenlerin işleri büyük oranda kolaylaşmıştır. Süresi dışında verilecek bildirgelerin girişi bu sistemden yapılabileceği gibi geriye dönük teşvik başvuruları için de bu uygulama kullanılabilecektir. Sistem üzerinden bildirge girişi işlemleri resimli olarak adım adım anlatılmıştır.

Isterseniz daha ilkin xml formatındaki aylık prim ve hizmet belgesini XML dosyası ile Yükleme menüsünden yükleyebilirsiniz.

Sgk v2 ek iptal

Hatalı verilen ve ya hiç verilmeyen aylık prim ve hizmet belgeleri için asıl, ek ya da iptal belge işlemlerini yukarıda belirtildiği şekilde girebilirsiniz. Giriş işlemleri esnasında yapamadığınız ya da sorun yaşadığınız kısımları aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

E bildirge v2 xml dosyası oluşturma

E-bildirgev2 uygulamasından xml formatında dosya yükleyebilmeniz için oluşturacağınız dosyanın e bildrige v2 sistemi ile uyumlu olması gerekiyor. sgk e bildirge 2 uygulaması için e bildirge v2 xml formatını buradan indirebilirsiniz >>> e bildirge v2 uygulaması xml dosya formatı.

E bildirge v2 ek bildirge nasıl verilir ?

Süresi dışındaki bildirgeler de artık e bildirve V2 ekranından veriliyor. Bildirgeyi vermek oldukça kolay. Sisteme giriş sağladıktan sonra aylık prim hizmet belgesi girişi kısmından yukarıda verilen adımları takip ederek ek bildirge verebilirsiniz.

Geçmiş dönem hizmet belgesi görüntüleme

E bildirge v2 ekranı üzerinden işyerinin geçmişe ait tüm aylık prim ve hizmet belgelerini görüntüleyebilirsiniz. Sisteme giriş sağladıktan sonra ” Onaylanmış Belgeler” kısmından geçmiş tüm bildirgeleri görüntüleyebilirsiniz.

E bildirge v2 hata 134 nedir ?

Genelde xml dosyasının hatalı yüklenmesi durumunda bu hata çıkmakta. Ancak tam olarak almış olduğunuz hatanın hangi sebepten kaynaklandığını bize yorum kısmından yazarsanız çözümü konusunda yardımcı olabiliriz.

E bildirge V2 uygulaması hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

50 Yorum
 1. ömer alp

  Bildirgede hata kişi listesini kontrol ediniz yazısı ekrana geliyor Ayrıntılı bir hata kodu vermiyor

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sistemden kaynaklı olabilir. Bağlı olduğunuz Sgk ile iletişime geçin.

 2. veysel

  Mehmet bey merhablar, “sistemsel bir arıza ile karşılaşıldı.Lüfen daha sonra tekrar deneyiniz.[BDKBD59]” bu hata ne zaman çözlecek. SGK ya kağıt ortamında verirsek kabul edilir mi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Geriye dönük teşvik için mi yoksa aylık unutulan/düzeltilecek v.s. bildirge için mi ?

   1. veysel

    GERİYE DÖNÜK TEŞVİK İÇİN 2018/3 ve öncesi için

    1. Mehmet KAYA

     Eğer dilekçenizi sistemiden 01 Haziran’a kadar verdiyseniz bildirgeleri elden düzenleyip verin. Yapacak bir şey yok.

 3. Ayşe Mercan Yağcıoğlu

  merhabalar,
  borcu olan işyerleri için geçmişe dönük olan borçlardan hemen mahsup yolu yapılabiliyor mu? borçtan mahsup etmek için de ocak 2019 beklenecek mi? görüşlerinizi rica ederim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Borcu olanlar için 2019/Ocak beklenmeyecek. Mahsup işlemi hemen yapılacak.

   1. Ayşe Mercan Yağcıoğlu

    peki hemen mahsup edilebilecek mi? işlem nasıl olacak?

    1. Mehmet KAYA

     Daha SGK başvuruları değerlendiremiyor. Sistemsel hatalar mevcut. Genelgeye göre mahsup işleminin hemen yapılması gerekiyor. Ama ne zaman yaparlar bilemiyorum.

 4. umut

  Toplu sözleşme ile geriye dönük düzeltme yapılan aylara ait teşvik dosyalarını yükleyemiyoruz.Sistemsel bir arıza ile karşılaşıldı diyor. Çözümü var mı acaba?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Hocam sistem maalesef çok sıkıntılı ve bir çok hata veriyor. Sistemden veremiyorsanız elden düzenleyip Sgk ya vermenizi öneririm.

 5. DUYGU GÜZEL

  KULLANICI ADI KISMINA VE YANINDAKİ KUTUCUĞA NE YAZACAĞIZ

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Kullanıcı adı SGK tarafıdan e bildirge sistemi için verilen T.C. numarası ve yan taraf da 01,02 v.s. olmalı. Eğer e bildirge şifrenizi bilmiyorsanız e devlet sisteminden öğrenebilirsiniz.

 6. Yunus

  Birden fazla işçiyi iptal verip yeni kanun maddesiyle verdiğim zaman yalnız iki işçiyi alaıyor. asıl ve ek olarak kanun maddesiyle 3. işçi almıyor. ne yapılabilir?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Sistemsel bir hata bu. Başka bir açıklaması yok.Sgk ya bildirin bu durumu.

 7. Haluk Korkmaz

  Merhaba, aynı uyarıdan ( ( “ Sistemsel bir arıza ile karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. [BDKBD59]” ) ) biz de alıyoruz ve sisteme veri yüklemesi yapamıyoruz. Nasıl ilerlememiz gerek? Bu hata yaklaşık 45 gündür mevcut. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maalesef çözümü konusunda bilgi sahibi değilim. Yardımcı olmak isterdim ama dediğim gibi. SGK ile görüştünüz mü bu hususu?

   1. Haluk Korkmaz

    Tekrar merhaba,
    Görüştüm ancak net bir cevap alamadım. Cevabınız için teşekkür ederim.

    1. Mehmet KAYA

     Rica ederim. Yardımcı olmak isterdim kusura bakmayın.

 8. osman serdar

  Apartman teni yöneticisi olarak görevi devraldım. ancak görevli personel için sgk e bildirge girmek istediğimde ismi görünmüyor. yardımcı olabilir misiniz?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Tam olarak ne işlem yapacaksınız anlamadım?

 9. Hasan damyan

  Teşekkürler hocam ilk cevabınız için maalesef yine giriş yapamıyorum..

  1. Mehmet KAYA

   Umarız kısa sürede giderirler bu hataları.

 10. HASAN DAMYAN

  KULLANICI ADI SORULUYOR HOCAM DİĞERLERİNİ GİRİYORUM KULLANICI ADI NEDİR

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Tc kimlik numarası girmeniz gerekiyor oraya hocam.

 11. Ayşe Mercan Yağcıoğlu

  merhabalar,
  toplu sözleşme dönemleri için hala giriş yapılamıyor. Prim daire başkanlığı ile görüştük. sorunu bildiklerini ancak henüz çözülemediğini belirttiler. 30 haziran 2018 tarihi hiç bir yerde belirtilmiyor. prim daire başkanlığı da böyle bir tarih bilgisi vermiyor. sistemde çok fazla sorun olması nedeniyle 30.06.2018 olması çok zor. 30 hazirana kadar sorunlar çözülemezse ne olacak? her zaman böyle bir hak olabilmeli bencede. sonuç itibarıyla yasal olan sürede herkes başvurusunu yaptı.
  iyi çalışmalar dilerim herkese.

 12. Murat

  Emin miyiz bu tarih konusunda. 30 Haziran 2018 tarihi hiçbir yerde geçmiyor.

  1. Mehmet KAYA

   Eminiz hocam. Kurum yetkililerinden bilgi aldım bizzat.

 13. Ali Alper Günal

  Elektronik başvuru son tarihi 01.06.2018 di bunu biliyorum. Bu başvuru süresini kaçırmadık. Ancak hiçbir yerde verilerin girilmesi için 30.06.2018 tarihi geçmemekte. Bu tarih konusunda yasal dayanak yok. Kanun yok. 30.06.2018 tarihine kadar veriler girilmeli diyemez kurum. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Kanuna aykırı olan kısım burası. Nerde yazıyor 30.06.2018 tarihi. Kurumun duyurusunda dahi verilerin 01.06.2018 den sonra da girilebileceği yazıyor. 30.06.2018 e kadar demiyor ve diyemez. Ancak siz de 30.06.2018 e kadar diyorsunuz anladığım kadarıyla. Teşekkürler.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba tekrar hocam. Yanlış değilsem Sgk tarafından yapılan duyuruda belirtilmişti bu tarih. Kurum yetkilileri de 30 Haziran 2018 olduğunu belirtiyorlar. Siz bu tarihe kadar bitirmeye çalışın.

 14. Ali Alper Günal

  xml dosya yükleme yöntemiyle iptal bildirge düzenlenemiyor? Neden xml dosyası yöntemine ait hiçbir kılavuz yok?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. XML formatını verdim yazı içerisinde ama olmuyor mu?

   1. Ali Alper Günal

    Hocam zaten o formatı doldurarak xml dosyası oluşturdum. Ancak ilgili tc kimlik numaralarını tespit edemiyor sistem. Bunu farklı farklı işyerleri için farklı bilgisayarlardan da denedim. Sistem iptal kaydı oluşturuyor otomatik ancak kimseyi seçemiyor. Bu konu ile ilgili ekran görüntülerini kuruma da gönderdim ve cevap bekliyorum.

    1. Mehmet KAYA

     Hocam malum uygulama yeni ve bir çok hata veriyor. Düzeltilmesi ve oturması için zamana ihtiyacı var. Ama düzelince sizin işinizi bir hayli kolaylaştırmış olacak geçmiş bildirge işlemleri için.

     1. Ali Alper Günal

      Teşekkür ederim. Son olarak bir çekincemi paylaşmak isterim. Düzeltme işlemleri için son tarih bildiğiniz gibi verilmedi. Ancak Türmob aldığımız duyumlara göre haziran sonuna kadar müsaade edilmiş durumdadır şeklinde bir duyuru yaptı. Bunu ben son derece basiretsiz bir açıklama olarak görüyorum. Kanunen bu işlemlere son tarih koyamazlar görüşündeyim. Fikrinizi alabilir miyim?

     2. Mehmet KAYA

      İlk başvuru için son tarih 01 Hazirandı hocam. Ancak uygulama geç açıldığından ek ve iptal bildirgeler için 30 Haziran 2018 tarihine kadar süre tanındı. Eğer bahsettiğiniz bu ise kanuna aykırı bir durum yok. Mağduriyet söz konusu.

 15. Mehmet Koca

  Merhaba ;
  Geriye yönelik teşvik girişleriyle ilgili aynı dönemlerde farklı kanun numarasıyla bildirim yapılamaması konusunda herhangi bir gelişme varmı dır.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla yok hocam. Yine de isterseniz işveren dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’ya bir sorun.

 16. Mehmet

  Merhaba ;
  E-Bildirge V2 ekranında geriye yönelik teşvik girişleriyle ilgili aynı dönemlerde farklı kanun numarasıyla bildirim yapılamaması konusunda herhangi bir gelişme varmı dır.Sistem şu an tek iptal yapmayı kabul ettiğinden tıkanmış durumdayız.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Maalesef bugün itibariyle konu hakkında bir gelişme yok. Beklemekteyiz biz de.

 17. İlay

  Mehmet Bey, geri dönüşünüz için teşekkür ederim ancak geçen hafta pazar gününden beri belirli yıl ve aylar için aynı hatayı alıyoruz. biz de başta sistemsel olacağını düşündük ancak bu kadar uzun sürünce buradan da danışmak istedik.

  1. Mehmet KAYA

   Anladım. Sistem yeni bir sistem ve sizin gibi hata aldığını belirten bir çok işveren var. Yani sistem hatası demekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Zira yaptığınız işlemin mevzuat olarak yanlış bir tarafı yok.

   1. İlay

    Teşekkür ederiz,

    1. Mehmet KAYA

     Rica ederim. İyi günler.

 18. İlay

  Merhaba,aynı uyarıdan ( ( “ Sistemsel bir arıza ile karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. [BDKBD59]” ) ) biz de alıyoruz ve sisteme veri yüklemesi yapamıyoruz. Nasıl ilerlememiz gerek?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edin tekrar lütfen. Eğer devam ediyorsa sistemden kaynaklı olabilir. Biraz beklemeniz gerekir.

 19. Ayşe Mercan Yağcıoğlu

  Toplu Sözleşme Farkları için Ek bildirge verdiğimiz dönemlerde iptal/ek bildirge vermek istediğimizde “ Sistemsel bir arıza ile karşılaşıldı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. [BDKBD59]” uyarısını almaktayız. nasıl düzeltebiliriz?

 20. Ayşe Mercan Yağcıoğlu

  2016 Ocak ve sonrası dönemler için 5510 sayılı kanun numaralı tahakkuklarımızı iptal edip, 6645 sayılı kanun numarası seçilerek değiştirmek istediğimiz tahakkuklar için “2015/12 döneminden sonra 5510 dan 6645 e dönüş yapamazsınız.!!” uyarısını almaktayız. Bu hatayı niçin vermektedir?

  1. Mehmet KAYA

   Ayşe Hanım Merhaba. Bu sistem yeni açıldı kullanıma ve şu anda bir çok hata veriyor. Muhtemelen sizin karşılaştığınız hatalar da sistemden kaynaklı. Bir kaç gün sonra tekrar deneyin. Olmazsa yine yazın bize. Soralım sebebini sizin için.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.