Sgk E Şifre Nasıl Alınır ?

0 46

Yanınızda çalışan işçinin sigorta girişini yapmak için ilk aşama olan işyeri dosyasının açılışı ile ilgili detaylı bilgiyi sgk işyeri tescil başvurusu başlıklı yazımızda vermiştik. İşyeri dosyası tescil edildikten sonrasında işçinin sigorta girişi ve aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini gönderebilmeniz için sgk şifresi almanız gerekiyor. Artık Sgk şifre formu ve sgk şifresi sözleşmesini işyeri tescil evraklari ile beraber göndermenize gerek kalmadı. E sgk işyeri tescil aşamasında e bildirge kullanıcısı tanımlamanız yetiyor. Bu yazımızda sgk işyeri şifresi nasıl alınır, sgk şifresi e devlet şifresi ile iyi mi görüntülenir ve e şifre sgk için lüzumlu belgeler mevzusunda ayrıntlı informasyon bulabilirsiniz.

E bildirge şifresi nasıl alınır ?

Eskiden sgk e bildirge şifresi için işyeri tescil evrakları ile birlikte e ebildirge başvuru formu, sözleşmesi ve teslim tutanağını da doldurup göndermeniz gerekiyordu. Son düzenleme ile artık e şifre için sözleşme ya da başvuru formu göndermenize gerek kalmadı. Yapılacak işlem çok basit.

E sgk işyeri tescil uygulamasında tescil başvuru işleminin sonuna geldiğinizde e bildirge sistemi için de kullanıcı tanımlamanız gerekiyor. E bildirge kullanıcısı da tanımladıktan sonra tescil onayı verin. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tescil için gerekli belgeler ile başvurunuzu yapın.

Sosyal Güvenlik Kurumu e sgk tescil başvurunuzu onayladıktan sonra e sgk işyeri tescil uygulamasında tanımlamış olduğunuz kişiye e sgk şifresi oluşabilmesi için e sigorta sözleşme onayının işyeri yetkilisi/yetkilileri tarafından onaylanması gerekmektedir. İşyerinde yetkili olarak tanımlanan tüm kişiler e sigorta sözleşme onayı vermeden e bildirge kullanıcısı olarak tanımlanan kişiye şifre oluşmayacaktır.

E bildirge başvuru yetkili onay işlemi

Yukarıda da belirttiğim üzere e sgk işyeri tescil uygulamasında bildirge giriş yetkilisi olarak tanımlamış olduğunuz kişiye şifre oluşabilmesi için işyerinde sgk sisteminde yetkili olarak tanımlanmış tüm kişilerin e devlet şifresi ile e devlet sisteminde e sgk sözleşme onayının verilmesi gerekmekmektedir. Tüm yetkililer tarafından onay verildikten sonra şifre artık görüntülenebilecektir.

E-bildirge başvuru yetkili onay işlemini buradan yapabilirsiniz: e sgk sigorta sözleşmesi onay

Tüm yetkililer tarafından onay verildikten sonra artık şifreyi e devlet sisteminde şifre kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin e devlet şifresi ile giriş yaparak görüntüleme yapabilirsiniz.

E devletten sgk şifre alma

E devletten sgk şifresi almak için lütfen aşağıdaki yolu takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet sgk şifresi yetki talebinde bulunduğunuz kişinin T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.
  • Peşinden Sosyal Güvenlik Kurumu-e-SGK Şifre menüsüne giriş yapın. Uygulamaya Git dedikten sonrasında SGK’nın e bildirge şifresi uygulamasına giriş yapmış olacaksınız.

Oluşturulan menüde yetkili şahıs adına Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olan tüm işyerleri ve şifreleri görüntülenebilir.

E devletten sgk şifresi alma menüsüne direk olarak buradan giriş yapabilirsiniz >>> sgk işyeri şifre e devlet girişi

Sgk şifresi alma işlemi böylece tamamlanmış olacaktır. Eğer sisteme giriş yaptığınızda sgk şifreleri e devlet sisteminde görünmüyorsa muhtemelen SGK tarafınca  e devlet sgk şifreniz tanımlanmamış ya da başka bir kullanıcıya tanımlanmış olabilir. Bu probleminin çözümü için işveren dosyanızın bağlı bulunmuş olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Unutulan sgk şifresi nasıl alınır ?

Eskiden sgk şifresini unuttuğunuzda tekrardan işyeri tescil şifre formu ile müracaat yapmanız gerekirdi. Sadece artık buna gerek yok. Şifrenizi hatırlamıyorsanız yukarıda belirtilen menüden e devlet sgk işyeri şifresini görüntüleyebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı