KGF Sgk Borcu Yoktur Dilekçe Örneği

0 463

KGF sgk borcu yoktur dilekçe örneği ile Kredi Garanti Fonu’na verilmek üzere borcu yok yazısını SGK’dan talep edebilirsiniz. Kredi Garanti Fonu lüzumlu şartları elde eden küçük işletmelere fon kapsamında çektikleri krediler için faiz desteği sunmaktadır. Kredi Garanti Fonu destekli kredi çekebilmeniz için kredi başvurusu yapmış oldunuz banka sizden sgk borcu yoktur yazısı isteyecektir.

Kgf sgk borcu yoktur yazısı çoğunlukla istenen bir yazı olduğundan bu yazımızda kgf borcu yoktur yazısı mevzusunda sizlerle detaylı informasyon paylaşımında bulunmak istedik. Peki kgf borcu yoktur yazısı nasıl alınır ? KGF SGK borcu yoktur yazısı için müracaat nereye ve nasıl yapılır?

Sgk borcu yoktur nasıl alınır ?

Eğer işveren iseniz ve daha ilkin SGK e borcu yoktur sistemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yaptıysanız sistemden sgk kgf borcu yoktur yazısını kolayca alabilirsiniz. SGK e borcu yoktur uygulamasına e bildirge kullanıcı adı, kullanıcı ve işyeri şifresi ile giriş yaparak sgk borcu yoktur yazısını kolayca alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu e-borcu yoktur aktivasyonunuz yoksa başvuru için gerekli belgeler ile başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında detayları https://www.ssksor.com/sgk-borcu-yoktur-aktivasyon-islemleri/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Kredi garanti fonu SGK borcu yoktur yazısını  e borcu yoktur sisteminden almak için buradan giriş yapabilirsiniz > sgk e borcu yoktur uygulaması.

Kgf için sgk borcu yoktur yazısını yukarıda linkini vermiş olduğum uygulamadan online olarak alabileceğiniz benzer biçimde kgf sgk borcu yoktur dilekçe örneği ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat yaparak da alabilirsiniz. KGF sgk borcu yoktur dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

Sgk borcu yoktur dilekçesi örneği

KGF için SGK’dan borcu yoktur yazısı almak için dilekçe örneği şu şekilde olsa yeterlidir;

………………..Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ………………………………. T.C/Vergi numaralısı işvereniyim. ………… Bankasından Kredi Garanti fonu destekli kredi çekeceğimden tarafıma kgf için borcu yoktur yazısı verilmesi hususunu arz ederim. 

Borcu yoktur yazısı nereden alınır sorusunun yanıtını verdikten sonrasında gelelim hem sistemden alacağınız hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca size elden verilecek borcu yoktur yazısı örneğine.

Kgf sgk borcu yoktur örneği

Yönetmelik ile belirlenen kgf borcu yoktur yazısı örneği  aşağıdaki benzer biçimde olmalıdır. Aşağıdakinden ne bir noksan ne de bir fazla olmaması gerekiyor. Aksi halde kredi garanti fonu sgk borcu yoktur yazısını kabul etmeyip başvurunuzu reddedebilir.

İlgide kayıtlı dilekçeniz üzerine, …….. vergi numarası üzerinden Türkiye genelinde yapılan araştırmada, Kurumumuza ……… tarihi itibariyle yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para borcunuzun bulunmadığı tespit edilmiştir.
İş bu yazı, 5510 sayılı Kanunun 90’ıncı maddesinin altıncı fıkrası ile Bakanlar Kurulunun 15/7/2009 tarihindeki ve 27289 sayılı Resmi Gazetede piyasaya sürülen 2009/15197 sayılı Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Teşvik Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Sonucuna istinaden KREDİ GARANTİ FONU’na ibraz edilmek suretiyle düzenlenmiş olup, ilişiksizlik belgesi niteliğinde  bulunmamakta ve ……….. tarihine kadar hüküm ihtiva etmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

SGK borcu olan KGF kredisi alabilir mi ?

Kredi Garanti Fonu tarafınca da meydana getirilen resmi açıklamaya bakılırsa kredi güvence fonu destekli kredi kullanabilmeniz için son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu, bağkur prim borcu, gss borcu v.s. borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

Doğal olarak borçluyken de  kredi garanti fonu sgk borç yoktur alabilmek mümkün. Eğer prim borçlarınızı yapılandırıp ödemeleri de tertipli yerine getiriyorsanız ve yapılandırma haricinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa borcu yok yazısı verilir. Yazıda yapılandırma/taksitlendirme yükümlülüklerinin tertipli yerine getirilmiş olduğu ibaresine yer verilir.

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz var ise borçlarınızı yapılandırma ya da taksitlendirme yapmadıysanız krediden yararlanabilmeniz için toplam prim borcunuzun size tahsis edilecek kredi tutarının %20’sini geçmemesi gerekiyor. Mesela 50 bin liralık kredi çekecekseniz Sosyal Güvenlik prim borcu için üst sınır 10 bin TL olacaktır. Prim borcunuz 10 bin lira üstünde ise kredi kullandırılmaz.

Eğer borcunuz kredi tutarının %20 altındaysa ve krediniz onaylanırsa ilk olarak kredinin bir kısmı bu borca aktarılır. Borcun tamamı kapatıldıktan sonrasında kredinin kalan kısmı size ödenir.

Sgk borcu yoktur teyit

Son zamanlarda bankalar hem işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elden aldıkları sgk borcu yoktur yazıları için hem de e borcu yoktur sgk sisteminden alınan yazılar için SGK’dan yazının teyidini istediğine dair bilgiler geliyor bizlere.

Elden SGK’dan alınan yazılar için online olarak yazının doğruluğunun teyit edilebilmesi için belgenin SGK tarafından Döküman Yönetim Sistemi üzerinden düzenlenmiş olması ve elektronik imza ile imzalanmış olması gerekmektedir. Eğer belge e imza ile imzalandıysa belgenin en altında yer alan doğrulama kodu https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/ sayfası üzerinden girerek doğrulama yapabilirsiniz.

Sadece e borcu yoktur ssk sisteminden alınmış borcu yok yazılarının üstündeki barkod numarası ile online olarak doğrulaması mümkündür. Yazı üstünde bunu nasıl yapabileceğiniz belirtilmektedir.

Kredi garanti fonu borcu yoktur yazısı mevzusunda kafanıza takılan soruları yazının sonundaki Sual Sor bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.